Za kulisy událostí - Správní řízení, které chce ministr vnitra Martin Pecina v nejbližší době odstartovat a které má vyřešit situaci s dvojvládím u tuzemské policie, povede s největší pravděpodobností k tomu, že policejní prezident bude jediný a že to bude Petr Lessy.
Tak to aspoň konstatuje v pětistránkovém posudku ke vzniklé situaci ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd Jan Bárta. Právě na základě tohoto dokumentu, který má deník Insider k dispozici, Pecina vrátil Lessyho zpět do funkce.
Protože situace je komplikovaná, nejprve malé shrnutí:
Martin Červíček byl do funkce jmenován bezprostředně poté, co byl Petr Lessy v roce 2012 obviněn. Jeho stíhání bylo letos zastaveno po verdiktu Městského soudu v Praze, který sice neřekl, že je Lessy nevinný, ale vynesl rozhodnutí, že nemůže být za stejnou věc potrestán dvakrát (šlo o to, že ministr vnitra Jan Kubice nejdříve 27. ledna 2012 v rámci kázeňského řízení rozhodl, že když Lessy předal citlivé dokumenty přes svou tehdejší mluvčí Pavlu Kopeckou novináři deníku Právo, trestný čin nespáchal, ale za stejný čin byl přesto obviněn a i stanul před soudem).
Teď ministr vnitra Martin Pecina vrátil Lessyho do funkce. Lessy je nyní fakticky v čele policie společně s Martinem Červíčkem. Je však momentálně na dovolené a řeší se, jak celá věc dopadne.
A právě pro další vývoj může být citovaný posudek Jana Bárty určující. Akademik Bárta ve zmíněném posudku odpovídá na dotazy, které mu zaslal první náměstek ministr vnitra Lubomír Metnar.
K čemu dospěl?
Podle posudku se teď na Lessyho musí pohlížet jako na osobu, která nikdy o funkci nepřišla. Má tedy nárok i na vyplacení všech patnácti platů, online deník Aktuálně.cz už minulý týden spočítal, že se jedná o zhruba jeden milion korun.
Druhá věc: Jan Bárta v dokumentu uvádí, že "nynější policejní prezident (Martin Červíček - pozn. red.) byl jmenován na místo, které uvolněným nebylo, a to zákon neumožňuje," uvádí Bárta v dokumentu. Podle něj by měl proto ministr Pecina zahájit správní řízení. To ministr spustil právě dnes. "Takové přezkoumání pak patrně povede ke zrušení rozhodnutí o ustanovení," píše Bárta.
Jinak řečeno, jmenování Martina Červíčka by mělo být v rámci řízení podle Ústavu státu a práva Akademie věd zrušeno, a jediným policejním prezidentem by se tak měl stát Petr Lessy.
Za třetí: Bárta zároveň konstatuje, že nevrácení Lessyho zpět do čela tuzemské policie by odporovalo zákonu. "Kdybychom připustili, že trvání služebního poměru neznamená současně i zachování služebního místa, byl by tím porušen zřejmý účel zákona," uvedl v dokumentu ředitel ústavu.
Za čtvrté: Podle Jana Bárty se ministr Pecina nemusí obávat toho, že by rozhodnutí, která vydal Martin Červíček, byla nějak zpětně napadána. Argumentuje přitom rozhodnutím Ústavního soudu, který řešil podobnou otázku při zrušení přidělení soudce k Nejvyššímu soudu.
"Rozhodnutí policejního prezidenta by, zcela analogicky, zůstala v platnosti tím spíše, že se bude jednat pouze o rozhodnutí interní povahy, anebo nanejvýš o rozhodnutí správní, která už pojmově méně zasahují do sféry práv občanů než výroky Nejvyššího soudu," dodává Bárta.
Insider vám v tomto vydání nabízí také ve faksimiliích kompletní znění posudku akademika Bárty.
Radek Nohl