Objev dne – Policie sice začala tento týden stíhat expremiéra Petra Nečase, ale ukazuje se, že ani tato věc nepřinesla do případu poslaneckých trafik žádné nové informace.
Deník Insider se mohl seznámit se zněním textu o zahájení trestního stíhání a zjistil, že například v části odposlechů jde o zjištění známá už z obvinění exposlanců ODS nebo Jany Nagyové. Je zřejmé, že odposlouchávat Petra Nečase si policie netroufla – ani během měsíců, kdy pozdější obviněné sledovala, ani po loňském červnovém zatýkání.
Novinkou není ani formulace žalobců, že Nečas byl ke svému jednání naveden. „Jana Nagyová a Roman Boček nejméně ode dne 13. 9. 2012 jednali v úmyslu navést předsedu vlády k tomu, aby poslancům Tluchořovi, Fuksovi a Šnajdrovi rovněž jako úředním osobám slíbil úplatek ve formě získání členství v orgánech – představenstvu nebo dozorčí radě – a případně i managementu společností, jejichž je ČR majoritním akcionářem,“ píše se v obvinění, pod kterým je podepsán žalobce Rostislav Bajger.
Nečas vše zajistil
Text obvinění zachycuje už zevrubně popsaný příběh, jakým se podle policistů o úplatcích jednalo. „Opakovaně probíhaly osobní schůzky nebo telefonická komunikace v této záležitosti mezi Janou Nagyovou, Romanem Bočkem a Petrem Tluchořem," uvádí se tu.
Právě Tluchoř byl podle policejních závěrů jakýmsi mluvčím celé skupiny. „Tluchoř jako úřední osoba byl osobou pověřenou Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou jednáním, jež mělo vyústit ve slíbení a přijetí úplatku o výše popsaném obsahu,“ stojí v Nečasově obvinění.
Role expremiéra Nečase je podrobněji vysvětlována až na konci dokumentu. „Petr Nečas byl osobou, která ze své pozice předsedy vlády slíbila a zajistila poslancům Tluchořovi, Šnajdrovi a Fuksovi dodržení slibu a poskytnutí úplatku,“ popsal Bajger základní premisu obvinění.
Doplnil také časový údaj. „Nejméně ode dne 5. listopadu Nečas začal vyvíjet aktivitu směřující k tomu, aby jim byl úplatek poskytnut, a nejpozději 6. listopadu byla dosažena dohoda o obsahu úplatku,“ stojí v dokumentu.
Osobní výhody
Navíc podle Bajgera Nečas vedl i neformální jednání, na kterých se diskutovalo o trafikách.
„Ačkoliv veřejnost byla informována pouze o oficiálním vyjednávání s příslušnými poslanci o možných změnách vládního návrhu zákona, což je nepochybně v politické rovině legitimní a v souladu s právem, byla současně vedle toho vedena další jednání, na nichž jako prostředníci Petra Nečase vystupovali obvinění Nagyová a Boček,“ popisuje žalobce.
„Předmětem těchto druhých jednání nebyly žádné politické kompromisy, ale budoucí osobní výhody pro dotčené poslance s cílem je přesvědčit, aby ustoupili ze svých veřejně deklarovaných politických požadavků,“ tvrdí.
Žalobce pak dodává, že taková jednání už nepovažuje za politická a legitimní. "Jejich obsahem je poskytnutí určitých neoprávněných výhod,“ dodává.
Nejúdernější větu si nechal návladní až na závěr. „Je zjevné, že jako předseda vlády usiloval o to, aby Tluchoř, Fuksa a Šnajdr jako poslanci jednali určitým způsobem. Právě za tímto účelem cíleně nabídl, slíbil a nakonec i zajistil poskytnutí úplatku.“
Karel Hrubeš