Polarizace v sektoru telekomunikací?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 2. 2014 11:30
Podle dostupných informací stále platí nabídka Českých radiokomunikací na koupi telekomunikační infrastruktury od českých mobilních operátorů. Nějaký pokrok v rozhodnutí zatím čekat nelze, ale kdyby na takovou transakci došlo, znamenalo by to zajímavý posun.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Podle dostupných informací stále platí nabídka Českých radiokomunikací na koupi telekomunikační infrastruktury od českých mobilních operátorů. Nějaký pokrok v rozhodnutí zatím čekat nelze, ale kdyby přece na takovou transakci za desítky miliard korun došlo, znamenalo by to docela zajímavý posun v polarizaci telekomunikačního sektoru na ty, kteří budou více provozovateli „hardwaru“, tedy vysílačů, sítí, a na držitele licencí a poskytovatele služeb, tedy s orientací na „software“.

Jestliže se již nyní mobilní operátoři v Evropě i u nás spojují, aby větší měrou sdíleli své sítě a dosáhli úspor, není myšlenka takového uspořádání beznadějná. Ve spekulativních úvahách o jejím naplnění vycházejí jako lepší potenciální partneři pro tento obchod České radiokomunikace a Telefónica. Zdá se, že by do sebe lépe zapadaly jejich současné profily i potenciální strategické cíle:

-         České radiokomunikace deklarují na webu, že dokončují rozšíření největší cloudové služby v České republice. Výsledná platforma by měla disponovat „více než 2 000 TB prostoru pro ukládání zákaznických dat a 1000 GHz výpočetního výkonu pro běh zákaznických aplikací“. Její zázemí se opírá o páteřní síť velkých vysílačů, rozprostřenější infrastruktura mobilních operátorů by nicméně dostupnost cloudové služby patrně zvýšila.

-         Telefónica na začátku tohoto roku formálně i fakticky změnila majoritního vlastníka. Právě proto by mohla být otevřenější novým a méně tradičním řešením. Nový majoritní vlastník, PPF, je finanční skupinou a již při oznámení vstupu do Telefóniky se spekulovalo, že jedním z budoucích směrů rozvoje by mohlo být spojení nabídky mobilních služeb s nabídkou služeb finančních (platby, spotřební půjčky). Mobilní zákazníci představují vhodnou distribuční síť.

Názor PPF na takové řešení se asi nyní nedovíme. Přednost má povinná nabídka na odkup akcií a otázky budoucí strategie si může PPF ponechat až na její konec.

Potenciální záměry Vodafonu a T-Mobilu se v tento okamžik do výše uvedeného schématu vtěsnávají o něco obtížněji. Mimo jiné i proto, že jejich cíle a budoucí záměry nejsou tak často veřejně diskutovány a informace chybí. Zisky firem působících v sektoru telekomunikací ale od roku 2009 klesají a také pro T-Mobile  a Vodafone by v takovém uspořádání mohly vzniknout příležitosti zisky posílit.

Jaká bude skutečnost, ukáže až budoucnost. Jedno ale lze tvrdit – ve shodě s IT specialisty – téměř s jistotou: cloud a mobilita jsou trendy roku 2014.

Petr Hlinomaz

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy