Za kulisy událostí – Na Pražany znovu dopadne dědictví Pavla Béma. Pohrobek exprimátora v podobě Opencard zaměstnává magistrátní politiky a armády právníků i čtyři roky po Bémově odchodu. Aktuálním problémem je končící smlouva hlavního města s provozovatelem karty, holandskou firmou eMoneyServices (EMS), nástupnickou organizací společnosti Haguess, s níž bývalé vedení města smlouvu uzavřelo. Kontrakt s EMS vyprší na konci příštího týdne a na novém se strany nedokážou dohodnout.
Firma hrozí, že v případě neshody může podporu systému, který stál 1,2 miliardy korun a používají ho statisíce Pražanů a Středočechů především jako tramvajenku, prostě vypnout. Co nastane pak, bude nejspíše záležitost soudů.
Praha optimistická
Hlavní město věří, že vypnutí systému nemusí pro pasažéry znamenat nic, protože EMS má s pražským Dopravním podnikem (DPP) smlouvu na provoz do konce letošního roku. Systém už navíc v roce 2011 jednou bez smluvně zajištěné podpory běžel. EMS nyní za tuto periodu vymáhá dlužnou částku. Praha firmě dluží navíc ještě za zhruba čtvrt milionu karet, na které nemá licenci. Celkovou sumu, kterou hlavní město společnosti EMS dluží, chce firma zveřejnit na dnešní tiskové konferenci.
Právě v této dlužné částce za minulé roky se může schovávat i řešení aktuálního problému. Praha ho zaplatit chce, nyní jen řeší technické detaily.
EMS připouští, že postoj hlavního města k dluhům může určit, jak s podporou Opencard po 15. červnu naloží. „Pokud se s námi Praha bude konečně chtít domluvit na dluzích, navýší se naše ochota problém řešit. Kromě trestního oznámení nebo arbitráže už nemáme jinou možnost než systém blokovat – ale do toho nás žene Praha,“ řekl Insideru a HN mluvčí EMS Martin Opatrný.
Ten také zpochybňuje tezi vedení Prahy, že by se vypnutí systému Pražanů nijak nedotklo. „Informace, že karty budou bez problémů fungovat do konce roku, je mylná. Pokud se s městem nedomluvíme, tak nebudou. Bez naší podpory systém běžet nebude,“ říká Opatrný.
Mezičas s kupony nebo zadarmo
Praha musí v každém případě nějak překlenout období mezi 16. červnem a 1. lednem, kdy chce mít nový systém. Ať s EMS, nebo bez ní.
Kdyby firma sáhla k silovému řešení a systém zablokovala, vedení Prahy má jediný cíl: kdo má na Opencard nahraný kupon pro letošní rok, nesmí o něj přijít. V krajním případě, kdy by revizoři nedokázali kontrolovat, kdo má platný kupon a kdo ne, jsou dokonce někteří radní odhodlaní nechat pasažéry jezdit nějakou dobu zadarmo.
Město by se ale pak nejspíše muselo aspoň na čas vrátit zpátky k systému papírových kuponů. Vydávání nových Opencard by bylo pro tuto dobu pozastavené.
Insider a HN se u současných radních snažily zjistit, k jakému řešení se hodlají přiklonit. Ani Jan Vašíček, který má na starosti Opencard, ani Jiří Pařízek, do jehož gesce spadá dopravní podnik, však včera nebyli schopní na dotazy odpovědět.
Podle některých informací mají radní na dnešním jednání rozhodovat o tom, zda požádají soud o vydání předběžného opatření, které by firmě EMS znemožnilo podporu ze dne na den vypnout, či o tom, zda se město rozhodne přecházet na systém kuponů.
O předběžném opatření ale uvažuje i EMS. „Město pirátsky používá 250 tisíc karet, o systému ani nemluvě. Máme právní nárok i na to, abychom případně požádali o zablokování systému,“ řekl Opatrný.
Co bude za půl roku?
Hlavní město chce mít od roku 2015 nového provozovatele, za tak krátkou dobu však nelze vybudovat nový systém od nuly. Nejpravděpodobnější možností je tedy převzít fungující systém aktivních karet, který má v tuto chvíli nejlépe propracovaný Plzeň nebo České dráhy. Druhou, ovšem méně pravděpodobnou variantou je fungování na jakýchkoliv kartách s čipem, například na kreditních kartách.
Opencard dnes obsahuje informaci o tom, zda má cestující kupon pro dopravu zaplacený, nebo ne. Karta však funguje takzvaně „off-line“ – revizor při kontrole ověřuje jen platnost kuponu na kartě.
Dopravní podnik má však i databázi údajů, jaké časové kupony byly na jakou kartu zakoupeny. V případě přechodu na nový systém by Praha potřebovala nakoupit on-line čtečky, které by umožnily ověřit platnost kuponu v této databázi. Problém by mohl DPP mít ve středních Čechách, kde není na rozdíl od Prahy všude mobilní pokrytí.
Jakub Kalenský, Aleš Měřička