Opencard může být mnohem levnější, tvrdí konkurence

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 8. 2014 17:47
Za pražskými úředníky poslední dva roky chodí zástupci firem a nabízejí jim alternativy ke kartě opencard. Kromě technologických firem o zakázku stojí i společnosti Mastercard a Visa.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Za pražskými úředníky poslední dva roky chodí zástupci firem a nabízejí jim alternativy ke kartě opencard. Kromě technologických firem o zakázku stojí i společnosti Mastercard a Visa. Pravidelně se už dokonce schází pracovní skupina a magistrát mezitím dostává od zájemců konkrétní nabídky.

Smlouva Prahy s firmou Emoney Services (EMS) na provoz opencard přestala platit v dubnu. Od té doby se ale situace nijak neposunula – prokládají ji jen prohlášení, že se obě strany dohodly nebo že se pokusí dohodnout. A výběrové řízení, které by stávající řešení postavilo proti nabídkám konkurence, nepřichází.

Aby mohla Praha dál provozovat opencard ve stávající podobě, měla by podle požadavků EMS zaplatit 370 milionů korun. Dalších 130 milionů si firma nárokuje jako dluh a penále za neoprávněné používání částí systému. Celkově tak jde o půl miliardy. Praha se snaží částku snížit, na druhé straně EMS každý den počítá zpoždění poplatků i penále za jejich neplacení.

„Nabídli jsme Praze i variantu, která počítá se zapojením soukromých investorů. Metropole by pak zaplatila pouze 85 milionů, zbytek by hradili investoři,“ říká mluvčí EMS Martin Opatrný. Vstřícnost Prahy by také mohla snížit vymáhanou částku 130 milionů.

Konkurence trvá na tom, že přechod na zcela nový systém by město přišel levněji. Praha se ale chce nejprve domluvit s EMS. Rychle se blíží komunální volby, které by konečné rozhodnutí mohly zase oddálit. Pokud by se totiž Praha rozhodla hledat nového dodavatele, vypsání a vyhodnocení tendru bude trvat další měsíce a během nich budou naskakovat platby či nároky na platby.

„Provizorní náhradu opencard, tak aby se nemusely měnit karty, umíme vytvořit za dva měsíce. Stálo by to 9,2 milionu,“ popisuje například šéf technologické společnosti XT-Card Martin Rejzl s tím, že plná náhrada s bezpečnějším a otevřeným systémem by stála 45 milionů s ročními náklady na provoz mezi dvěma a čtyřmi miliony korun. XT-Card vytvořila v Česku už třeba In-kartu Českých drah, karetní systémy pro dopravu v Moravskoslezském, Královéhradeckém i Pardubickém kraji. A její karty používají také tři univerzity.

Zájem mají i České dráhy, Česká pošta, Plzeňské městské dopravní podniky nebo nadnárodní společnost Wincor Nixdorf. Shodují se, že dočasnou náhradu opencard umí realizovat velmi rychle, plný systém pak během příštího roku. A náklady vychází v nižších desítkách milionů korun. K těm je ale potřeba v některých případech připočíst náklady na nová zařízení do dopravních prostředků a příruční přístroje pro revizory.

Karetní společnosti Mastercard a Visa proto chtějí Prahu přesvědčit, že by se v dopravě mělo platit platebními kartami. Mastercard je dokonce ochotna zaplatit část nákladů spojených s přechodem na nový systém, a to až do výše několika desítek milionů.

Roman Šitner

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy