OKD nad propastí insolvence: strašák nejen pro Ostravsko, ale hlavně pro Sobotku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 2. 2014 16:00
Mládkovo ministerstvo začalo formovat pracovní skupinu pro řešení sociálních rizik v Moravskoslezském kraji
Foto: Tomáš Kunc

Praha - Těžební společnost NWR, vlastník Ostravsko-karvinských dolů (OKD), se stává hrozbou budoucí kariéry novopečeného premiéra Bohuslava Sobotky. Kondice firmy, která je největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, se zhoršuje. „Riziko insolvence OKD je zřejmé už delší dobu. Jen se o tom dnes otevřeněji mluví,“ říká ministr průmyslu Sobotkovy vlády Jan Mládek.

Pokud mateřská firma OKD, skupina NWR, zkolabuje, obrátí se to především proti Sobotkovi. Právě on stál v roce 2004 jako ministr financí u poslední fáze její privatizace. V sociální demokracii se z uhlí na Ostravsku stává obrovský strašák. Premiérovi spojenci ve straně i v kabinetu jsou odhodláni hasit hrozící požár.

Podle informací Insideru začalo Mládkovo ministerstvo formovat novou pracovní skupinu pro řešení sociálních rizik v Moravskoslezském kraji. „Případný bankrot NWR není problémem státu, ale soukromých akcionářů té firmy. Stát je však zodpovědný za dopady na region a na lidi,“ říká ministr.

Tým s podobným zadáním vznikl pod jeho úřadem už za minulé vlády, dodnes je funkční. Předsedá mu Mládkův předchůdce, dnes vládní zmocněnec pro Moravskoslezsko, Ústecko a Sokolovsko Jiří Cienciala. Jeho skupina ale řeší hlavně angažmá státu při prodloužení těžby v dole Paskov, určeném k útlumu.

Teď zve ministerstvo ke spolupráci další experty. Nová komise řešící riziko bankrotu Ostravsko-karvinských dolů vzniká pod patronací Mládkova náměstka pro energetiku Pavla Šolce. Její složení má být známo zhruba do dvou týdnů.

Podle informací lidí blízkých ministerstvu se má tým zabývat i možností opětovného převzetí českých aktiv NWR. Tedy opětovným postátněním jak utlumovaného Paskova, tak perspektivnějších šachet Darkov, Karviná a ČSM. „Převzetí OKD státem přichází v úvahu v případě bankrotu skupiny. Určitě by se doly nepřebíraly s dluhem a určitě nepůjde o to, pomoci současným akcionářům,“ uvedl zdroj informovaný o plánech vlády.

Politici nechtějí zatím o budoucí strategii otevřeně mluvit. Potvrzují ale, že zadání pro nový pracovní tým pro Ostravsko bude komplexnější: „Určitě nemůžeme řešit jen osud Paskova. Zatím je ale předčasné o dalších variantách blíž mluvit,“ říká Mládek. „Je zřejmé, že situace v NWR se zhoršuje, roste riziko nepříznivého vývoje a my to řešíme v kontextu celé skupiny OKD,“ dodal Cienciala.

Insolvence NWR: stále vážnější scénář

To, že se vyhlídky NWR zhoršují, ukázaly čerstvě zveřejněné výsledky za poslední kvartál (viz zpráva Aktuálně.cz – zde). Znalci těžební branže o možnosti insolvence mluví čím dál častěji. „Bez toho, že se NWR dohodne s věřiteli o restrukturalizaci svého dluhu, není její dlouhodobé přežití reálné,“ říká analytik firmy Cyrrus Marek Hatlapatka.

NWR s věřiteli jedná. Pokud na dohodu kývnou, jsou akcionáři NWR v čele se Zdeňkem Bakalou ochotni do firmy nasypat dodatečný kapitál. Věřitelé by pak firmě mohli odpustit část dluhu a prodloužit jí splátky (v naději, že tak zachrání víc svých peněz, než kdyby skupina zbankrotovala). Důsledkem by zřejmě byla i nová vlastnická struktura NWR.

Dohoda s věřiteli je sice nutnou, ale ne jedinou podmínkou přežití Ostravsko-karvinských dolů. „NWR by dál musela snížit náklady na vytěženou tunu uhlí, dosavadní kroky nestačí,“ dodává Hatlapatka. Třetí nezbytnou podmínkou pro záchranu NWR a OKD pak je ozdravení trhu s uhlím.

Mají majitelé NWR šanci uchránit těžařský byznys před krachem? „To je zapeklitá otázka,“ krčí rameny Hatlapatka. Také další analytici mluví vyhýbavě – není v jejich zájmu dál srážet cenu akcií NWR a optimistické argumenty hledají těžko. Praktici z těžařské branže zase nechtějí komentovat situaci firmy, s níž obchodují, nahlas a veřejně. V důvěrných rozhovorech jsou ale velmi skeptičtí.

Fakta nahrávají spíš pesimistům: Řezání nákladů a změna v řízení, do nichž se skupina pustila loni, zatím nezabraly. NWR sice šetří, ale zároveň snižuje těžbu. Takže mu náklady na vytěženou tunu rostou, místo aby klesaly. Prodávat už NWR nemá co. Loni se zbavila Ostravsko-karvinských koksoven, její další aktiva – přinejmenším ta česká – mají v zástavě věřitelé.

A vývoj trhu? Podle současných predikcí ceny uhlí už dál klesat nebudou a trh se v příštích měsících začne zotavovat. „Jenomže přesně takové byly predikce před rokem a trh se pak vyvíjel hůř. Dneska se vývoj cen uhlí předvídat nedá,“ varuje Hatlapatka.

Jak se k budoucnosti OKD a jejich matky v této situaci věřitelé postaví, není jasné. Jejich důvěru dál oslabí fakt, že NWR v posledních měsících přeceňovala aktiva. V Česku už považuje za perspektivní jen dvě třetiny dříve vykazovaných prodejných zásob uhlí.  A v polském dole Debiensko, kde léta slibovala spustit těžbu, spustila nové geologické průzkumy, jež mají ukázat, zda se otevření dolu vůbec vyplatí.

Rostoucí nejistota má nepříjemné konkrétní dopady: NWR přestávají věřit banky, první z nich už jí odmítla prodloužit revolvingový úvěr.

Prostě – pro Ostravsko žádné dobré zprávy. A už vůbec ne pro sociální demokraty. Zvláště pro „sobotkovce“.

Sobotkova černá můra

Pokud skončí na bedrech státu insolventní česká část NWR – tedy to, co zbylo z původních Ostravskokarvinských dolů –, bude to pro Sobotku děsivý debakl. Právě on jako ministr financí totiž v roce 2004 doporučil tehdejší vládě doprivatizaci necelé poloviny OKD do rukou tehdejších majoritních vlastníků v čele s Viktorem Koláčkem za pouhé čtyři miliardy korun.

Koláček a spol. nato prodali celé OKD současným majitelům v čele s Bakalou. Ti v následujících letech OKD „očistili“ o byty, reality, koksovny, těžební firmu VOKD, dopravu, rekultivace a další majetek (to vše v minulých letech rozprodali nebo vyvedli na jiné společnosti pod svou kontrolou). Samotné doly uvedli pod hlavičkou nové, v Amsterodamu registrované firmy NWR na burzu. A na provozu a rozprodeji důlních aktiv vydělali desítky miliard korun, jež investovali vesměs mimo Českou republiku. Jak ukazuje probíhající policejní vyšetřování privatizace z roku 2004, stát tehdy majetek prodával hluboce pod cenou.

Bude-li muset požár na Ostravsku hasit stát, výsledek se nepochybně obrátí proti Sobotkovi jako člověku spoluzodpovědnému za tristní výsledek někdejší privatizace. Uhelné střelivo s gustem využijí jak premiérovi odpůrci ve vlastní straně, tak chatrný koaliční spojenec Andrej Babiš. Premiérovi není co závidět. Je logické, že se jeho straničtí spojenci ve vládě snaží minimalizovat hrozící malér jak v Moravskoslezském kraji, tak v politice.

Zuzana Kubátová

(Zdeněk Bakala je majitelem vydavatelství Economia a Centrum, kde vychází i Insider)

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy