ODS už se zase vidí ve vládě. Jak Rusnok padá a Němcová jde na Hrad

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 6. 2013 14:44
Prezidentem pozvaný premiér už jedná s ministry a odstrčená koalice nadále trvá na svém plánu Putna. Tedy že zvrátí věci ve svůj prospěch tím, že vyvine na Miloše Zemana stejný tlak jako akademici v případě jmenování Martina C. Putny profesorem.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Prezidentem pozvaný premiér už jedná s ministry a odstrčená koalice nadále trvá na svém plánu Putna. Tedy že zvrátí věci ve svůj prospěch tím, že vyvine na Miloše Zemana stejný tlak jako akademici v případě jmenování Martina C. Putny profesorem.

Výsledkem bude to, slyšíme od koaličníků, že hned další pokus po pádu Rusnokova týmu bude patřit Miroslavě Němcové a jejímu seznamu se 101 poslaneckým podpisem.

Jednoznačně vydržet, zní z vedení ODS.

Sociální demokraté se této taktice posmívají. „To si může myslet jen ten, kdo nezná Zemana,“ říká poslanec za ČSSD s dobrými vazbami na Hrad. I když Rusnok padne, říká tento politik, dostane i druhý pokus a sestaví totožnou nebo jen mírně obměněnou úřednickou vládu. „A to už jsme někde v listopadu, takže se ukáže, že by to Rusnokova vláda klidně mohla dotáhnout do konce roku,“ odhaduje a dodává: „A v případě třetího pokusu už bývalá koalice zdaleka nemusí mít těch sto jedna hlasů.“

V případě třetího pokusu, při kterém musí prezident republiky jmenovat premiéra na doporučení předsedy (předsedkyně) sněmovny, má dosavadní koalice ještě jeden problém. Miroslava Němcová by jako předsedkyně dolní parlamentní komory a zároveň kandidátka ODS, TOP 09 a LIDEM na premiérku musela navrhovat samu sebe. "Proč by ale nemohla navrhnout sebe? Ona nejmenuje, jen navrhuje," odráží námitku člen grémia ODS.

Nebo by se musel zvolit někdo místo ní, avšak to by bylo v tajné, a tudíž značně nejisté volbě. Věta předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce, že „s převolbou předsedy my rozhodně pomáhat nebudeme“, jenom potvrzuje, jak riskantní krok by to byl.

Bárta nevoní, vědí komunisté

V tuto chvíli je jisté, že Rusnokova vláda má jen mizivé šance dostat důvěru ve sněmovně, čehož si je ale vědoma – a ví to i prezident Miloš Zeman. „Jemu jde jen o to, odstřihnout Kalouska od rozpočtu,“ říká vlivný člen opozičního tábora ve sněmovně.

Podporu Rusnokově vládě deklarovaly včera Bártovy Věci veřejné, opatrně také KSČM, tam to ale ještě není jisté.

„O případné podpoře či odmítnutí budou teprve diskuse, a to i ve výkonném výboru strany. Teď můžu říct jen tolik, že poslanecký klub vždy dal v takových případech na doporučení výkonného výboru,“ říká předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik.

Ve vedení komunistické strany se ale o podporu může strhnout velká diskuse. „Proč krvácet za Rusnoka, i když osobně proti němu nemusíme nic mít? Z našeho pohledu je to lepší než dosavadní vláda. Ale s podporou jeho vládě bychom zůstali v menšině a navíc na jedné lodi s Bártou – tahle společnost by nám neprospěla ani v předčasných, ani v řádných volbách,“ vysvětluje jeden z vysoce postavených komunistů.

Klíčem je Kalousek

Důvěru nemůže Rusnok čekat ani od ČSSD, ani od poslanců LIDEM, i když signály vysílané předsedkyní strany Karolínou Peake jsou nejednoznačné.

„Ode mě určitě ne. Určitě ne pan Rusnok, vládu by měla sestavit paní Němcová, to jsem včera podepsal,“ říká poslanec za LIDEM Viktor Paggio.

Sociální demokracie se pokusí přesvědčit část koalice o předčasných volbách už teď. Její argument zní, že není na co čekat.

„Budeme jednat s ODS i TOP 09. U nás se nic nezměnilo. Chceme, aby splnili, co říkali: že v případě jmenování úřednické vlády budou pro předčasné volby,“ říká Jeroným Tejc a dodává: „Je to možná poslední příležitost k předčasnému rozpuštění sněmovny.“

Útok sociálních demokratů se bude soustředit hlavně na TOP 09, protože je jasné, že ODS by vzhledem k propadu preferencí po Nagygate mohla s předčasnými volbami souhlasit jen ve stavu nepříčetnosti.

Jan Němec

 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy