Odcházení premiéra Nečase v patnácti minutách

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 6. 2013 14:32
Na jednání nejužšího vedení své strany, grémia, ani na paralelně probíhající schůzku devíti vyjednávačů koaličních stran nepřišel v neděli večer Petr Nečas rozhodně s tím, že by na konci měl zůstat bez premiérské funkce. Vydrželo mu to ale jenom patnáct minut... Rekonstrukci připravil Jan Němec.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Na jednání nejužšího vedení své strany, grémia, ani na paralelně probíhající schůzku devíti vyjednávačů koaličních stran nepřišel v neděli večer Petr Nečas rozhodně s tím, že by na konci měl zůstat bez premiérské funkce.

Vydrželo mu to ale jenom patnáct minut.

Podle zdrojů Insideru původně Petr Nečas nemyslel na demisi, i když ji podle některých zdrojů nevylučoval. Místo toho dorazil s požadavkem, aby vláda šla do úterního hlasování o nedůvěře a teprve poté, co by jej ustála, začala by koalice o dalším osudu premiéra a vlády opět jednat. „S tímhle plánem šel od nás z grémia ke koaličním partnerům,“ řekl Insideru zdroj z ODS.

Za čtvrt hodiny se vrátil. „Nijak nám nelíčil, co se na K9 dělo, ale oznámil, že podává demisi,“ líčí jeden z členů grémia premiérův obrat. „Takže je jasné, že na něj zatlačili,“ dodává.

Slova o tlaku z koalice se potvrzují, když průběh událostí popisují i zdroje přítomné jednání  K9. Požadavek Petra Nečase jít do hlasování o nedůvěře odmítla jak TOP 09, tak LIDEM.

Nečas sice padl, ale evidentně se mu ulevilo. „Na tiskovce jsem potom najednou viděl zase starého Nečase. Jako by z něj vše spadlo,“ říká jeden z poslanců.

Zatímco odcházení bylo tedy klidné, emoce uvnitř ODS vzedmula otázka: Kdo po Nečasovi?

Jednoznačně si o právo být kandidátem na premiéra řekl první místopředseda strany Martin Kuba. Věc má ale háček: ačkoliv se TOP 09 ani LIDEM veřejně nevyjadřují (Karel Schwarzenberg nechal otázku s odpovědí „Bez komentáře“), po straně obě strany signalizovaly, že jméno Kuba není tím, na které jsou ochotné kývnout.

Z Martina Kuby, hlavně kvůli jeho politické historii, mají obavy i někteří členové ODS. „Média už vytahují vazby z jižních Čech a může být hůř,“ říká jeden z poslanců, který ale zároveň připouští, že Kuba má momentálně velkou podporu.

Varianta pokračování koalice má přitom naději na úspěch jenom tehdy, když kandidát na premiéra bude mít bezvýhradnou podporu ve všech třech stranách a přinese 101 podpisů jako důkaz převahy ve sněmovně.

Ostatně příslib, že by na takové řešení šel, dostala už v pátek ODS i od prezidenta Zemana. A pozor – přinesl ho podle zdrojů Insideru ministr spravedlnosti Pavel Blažek, tedy další ze zvažovaných kandidátů. Jeho schůzka s prezidentem se nad očekávání protáhla.

Jsou tu i další v pořadí. Na nedělním grémiu padlo jméno Zbyňka Stanjury. Ten řekl, že by to šlo, ale zároveň dodal, že první místopředseda (Martin Kuba) má přednost, pokud si o to sám řekl.

Z místopředsedů ODS se uvažuje ještě o Jiřím Pospíšilovi nebo Miroslavě Němcové. Ani jeden z nich by to ale pravděpodobně ani nechtěl – Němcová je podle lidí z ODS velmi spokojená jako předsedkyně sněmovny a Jiří Pospíšil je velkým spojencem Martina Kuby.

Takže podle očekávání z dnešního jednání výkonné rady vzešlo jen jmenování „vyjednávacího týmu“, nikoliv jednoznačné jmenování „kandidáta na premiéra“. Vyjednávací tým totiž může v klidu a bez tlaku v podobě konkrétního jména vysondovat náladu dosavadních koaličních partnerů – a podle toho se může ODS zařídit.

„Toto vše ale musí proběhnout velmi rychle. Řekl bych do konce tohoto týdne, je to otázka dnů,“ říká člen vedení ODS dobře obeznámený se situací.

Jan Němec

Úvodní snímek: Nečasův odjezd výtahem z Polygonu, sídla ODS. Čeká ho cesta šest pater dolů. Autor: Vojtěch Marek/Aktuálně.cz

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy