Obec archeologů zpozorněla, našel se neznámý, podivný jazyk

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 5. 2012 14:24
Písmo nevykazuje žádnou příbuznost s jinými jazyky, které se v té době v této oblasti vyskytovaly a které jsou historikům a lingvistům už známé.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Je neuvěřitelné, jak historici a archeologové přes všechno, co svět o své minulosti už zná, stále mají co objevovat. Tým archeologů z Německa a Británie zveřejnil překvapivý nález z trosek bývalého asyrského města Tušan, jehož zbytky se nacházejí v lokalitě Ziyaret Tepe na jihovýchodě dnešního Turecka.

Našli hliněné destičky s nápisy v neznámém jazyce, se kterým se dosud nikdo nesetkal. Jsou na nich jména šedesáti lidí – pravděpodobně žen –, která nevykazují žádnou příbuznost s jinými jazyky, které se v té době v této oblasti vyskytovaly a které jsou historikům a lingvistům už známé. Ushimanay, Alagahnia nebo Irsakinna. Písmo je klínové, s trojúhelníky a piktogramy.

Svůj objev zveřejnili archeologové v odborném časopise Journal of Near Eastern Studies.

Destičky jsou staré necelé tři tisíce let. Byly zřejmě součástí archivu paláce na území Asyrské říše. Nalezené destičky jsou ohořelé a pravděpodobně jsou jedněmi z mála věcí, které kdysi přežily velký požár v Tušanu.

Z jedné strany jsou poškozené a některé nápisy jsou špatně čitelné, oheň ale paradoxně hliněný předmět umožnil zachovat do současnosti.

V prvních analýzách vědci spekulují o tom, že se zřejmě může jednat o jazyk lidí, kteří kdysi žili v pohoří Zagros, které se nachází v západní části současného Íránu. Asyřané odtamtud násilím části populace vysídlovali. Postupně expandovali do pohoří Zagros a domů si místní lidi odváželi víceméně jako otroky.

„Některá slova a jména pocházejí z jazyků, které už známe. Jsou asyrská, nebo náleží k menším, ale známým jazykům. Pětačtyřicet jich je ale napsáno jazykem, o kterém jsme vůbec nevěděli,“ tvrdí John MacGinnis z univerzity v Cambridge.

MacGinnis se domnívá, že se může jednat i o jazyk, kterým se hovořilo v této oblasti v okolí Tušanu před příchodem Asyřanů a který zřejmě nikdy neměl rozvinutější psanou formu.

Palác v Tušanu objevil v roce 2008 coby velkou senzaci německý expert Dirk Wicke z Mohučské univerzity zhruba šedesát kilometrů od města Dyiarbakir. Kromě jiných věcí se podařilo archeologům najít také jámy používané ke kremaci lidských ostatků. Novoasyrská říše, z jejíž doby palác v Tušanu a destička se záhadným jazykem pocházejí, se těšila největšímu rozkvětu mezi desátým až sedmým stoletím před naším letopočtem, než zkolabovala pod vojenskou převahou Babylonie.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy