Zahraničí - Estonsko je od vzniku programu Skype líhní různých technologických firem, které přitahují pozornost uživatelů i investorů. Žádná ale dosud nezopakovala úspěch komunikační aplikace, jež mimo jiné nabízí videohovory. Zprávy z tohoto týdne naznačují, že novým Skypem by mohla být společnost TransferWise založená v roce 2011, která umožňuje posílat peníze po Evropě přes hranice za podstatně nižších nákladů, než je nabídka klasických bank.
Podle listu Financial Times s estonskou firmou, která ale vznikla a sídlí v Londýně, jedná Facebook o možnostech, jak z největší světové sociální sítě udělat také platformu pro platby, prodej či posílání peněz. TransferWise zároveň tento týden oznámil, že objem poslaných peněz překročil jednu miliardu liber a že na trh uvádí svoji první mobilní aplikaci pro Android.
„Víte, co to znamená, když máte v kapse něco, přes co můžete posílat peníze,“ hovořil s novináři v náznacích spoluzakladatel TransferWise Taavet Hinrikus, který ale odmítl komentovat spekulace o jednáních s Facebookem.
Hinrikus, který byl kdysi prvním placeným zaměstnancem Skypu v Tallinnu, založil TransferWise spolu s dalším úspěšným Estoncem Kristem Kaarmannem, jenž byl dlouho poradcem ve finančním sektoru. Oba tvrdí, že TransferWise vznikl z jejich osobní frustrace, když jeden pracoval v Londýně a druhý v Bruselu, ale placeni byli právě v opačných měnách – v eurech a librách.
Frustrovaly je vysoké bankovní poplatky za převod, a vymysleli schéma, jak si přeposílat mezi sebou peníze výhodněji. To byl základ TransferWise, který má dnes přes padesát zaměstnanců a v těchto dnech ohlásil, že nabírá další. Jen loni jim investoři dali čtyři miliony liber.
„Je to čistě estonská firma, kde jsou znát kořeny Skypu. Myslím, že budou v blízké budoucnosti velmi úspěšní,“ říká Indrek Vimberg, šéf ICT Demo Centra v Tallinnu, jakési výkladní skříně estonského technologického průmyslu.
Nouzi o kapitál TransferWise nemá. Loni do něj investoval například Peter Thiel, první investor do Facebooku mimo okruh jeho tvůrců a spoluzakladatel platebního systému PayPal.
TransferWise je zatím firma orientovaná především na Velkou Británii, ale rozšiřuje svůj servis a vytváří nové lokální mutace v Německu či Španělsku. Na svých webových stránkách ukazuje, kolik by klienti zaplatili za klasický bankovní převod přes hranice a kolik si účtují oni – za částky do 200 liber je poplatek jedna libra, výš je to 0,5 procenta z převáděné sumy. Vedle jednotlivců už ji využívají i menší firmy. Například jiný londýnský start-up Toothpick, který má vývojářské centrum ve Slovinsku, ušetří na posílání mezd 500 liber měsíčně.
Estonsko loni začalo prosazovat nový investiční program, z něhož by měl vzniknout „nový Skype“. Stát s podporou evropských fondů chce v novém fondu shromáždit 60 milionů eur a dalších dvacet přitáhnout od soukromých investorů. Tento „fond fondů“, který bude zastřešovat tři či čtyři menší „podfondy“, by měl vzniknout letos. „Pokud z něj vzejde druhý Skype, bude to pravděpodobně stačit pro posílení Estonska na další dekádu,“ sdělil agentuře Bloomberg Andrus Treier, šéf vládní agentury KredEx, která fond připravuje.
V Estonsku zůstalo hodně z peněz za prodej Skypu. Ten vytvořili čtyři estonští inženýři a dva švédští investoři. Inženýři své menšinové podíly prodali prostřednictvím on-line aukcí na serveru eBay v roce 2005 a v roce 2011 za Skype zaplatil Microsoft konsorciu vlastníků 8,5 miliardy dolarů.
Evropská pobočka Facebooku se sídlem v Irsku má podle Financial Times získat v příštích týdnech povolení pro poskytování finančních služeb a vydávání elektronických peněz. Kromě TransferWise Facebook vyjednával i s dalšími firmami, které se zabývají finančnictvím v on-line světě, jako jsou Moni Technologies či Azimo.
Posledně jmenovaná už používá facebookové profily pro verifikaci svých klientů. A Facebook se údajně pokusil přetáhnout jednoho ze zakladatelů firmy za deset milionů dolarů.
Finančně technologické firmy jsou podle některých investičních stratégů jedním z rychle se rozvíjejících odvětví, které bude čím dál více ukrajovat z tradičního byznysu bank. Většina se jich rozvíjí v Londýně podobně jako TransferWise, které je centrem evropských i světových financí.
Martin Ehl