Byznys – Zní to jako příběh z Česka, ale jsme ve Spojených státech. Konec roku se blíží, ale americké firmy, domácnosti a investoři nevědí, jaké daně budou platit v příštím roce.
My jsme měli problém zvaný DPH, Američané narážejí na „Fiscal Cliff“, tedy fiskální útes.
Oč běží? Na konci roku vyprší souběžně řada daňových úlev (schválených ještě za Bushovy éry) a rozpočtových podpor (výdajů), a tím se může skokově změnit ekonomické prostředí.
Praktický příklad, že v těchto dnech nejde o akademické debaty: budoucí způsob zdanění firem může ovlivnit jejich chování ještě v posledních dnech roku 2012. Máte provádět daňovou optimalizaci, když by daně mohly v příštím roce klesnout? Připomeňme, že Barack Obama navrhoval snížení sazby daně ze současných 35 % na 28 %, Mitt Romney dokonce na 25 %. Nebo naopak máte vzít volné peníze a vyplatit mimořádné dividendy, protože nechcete riskovat, že fiskální útes hodí zdanění firemních zisků zpátky ke 40 %?
To samozřejmě zajímá také investory a na trzích je to znát.
Předpovídat se dají i makroekonomické dopady. Podle kalkulací úřadu CBO (Congressional Budget Office) by se plný dopad fiskálního útesu mohl projevit sumou 600 miliard dolarů. Tolik peněz by v ekonomice ubylo. Mohla by se pak vrátit recese (snížení HDP až o -4 %), nezaměstnanost by vyskočila o 2 %.
A nejde jen o příští rok, důsledky změn by se mohly projevovat celou následující dekádu a negativně by je pocítila i světová ekonomika.
Také proto se tolik demokraté a republikáni střetávali nad fiskálním útesem v nedávných amerických volbách. Oba tábory vědí, že je ho třeba alespoň zmírnit. Liší se však v názoru jak.
Republikáni prosazují o něco větší, relativně plošné snížení daní doprovázené výraznějšími škrty výdajů rozpočtu. Tím by se rychleji směřovalo ke snížení deficitu. Demokraté počítají více s určitým snížením daní firmám a domácnostem, ale s vyšším zdaněním bohatých. Na výdajové straně však zachovávají v neztenčené míře třeba americký zdravotní program MediCare pro starší občany, který je asi nejlepším plošně fungujícím zdravotnickým programem vůbec.
Pravděpodobnost kompromisu je velmi velká. Ve hře je příliš a nikdo nechce, aby na něm ulpěla vina, že efekt fiskálního útesu zastaví klíčovou světovou ekonomiku.
Vyjednávání podmínek ale budou tvrdá.