Několik případů, jak se hýbe zdravotnický byznys. Reforma nemocnic ho podpoří

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 11. 2012 11:25
Z toho, jaké smlouvy pojišťovny rozdaly a kolik platí, vyplývá, že reforma podporuje soukromé nemocnice, jež podle ministerstva zdravotnictví i samotných pojišťoven léčí efektivně. Podporuje také velké státní nemocnice, které nechávají vydělat řadu soukromých dodavatelů zdravotnické techniky a služeb.
Foto: Tomáš Kunc

Analýza - Reforma sítě nemocnic, jak ji načaly zdravotní pojišťovny, ruší levná zdravotnická zařízení a na druhé straně podporuje ústavy, které léčí draze. Rozšiřuje také možnosti pro soukromý byznys ve zdravotnictví.

Z toho, jaké smlouvy pojišťovny rozdaly a kolik platí, vyplývá, že reforma podporuje soukromé nemocnice, jež podle ministerstva zdravotnictví i samotných pojišťoven léčí efektivně. Podporuje také velké státní nemocnice, které nechávají vydělat řadu soukromých dodavatelů zdravotnické techniky a služeb.

Daňoví poplatníci přitom nemohou ověřit, kdy podnikatelé ve zdravotnictví dosahují poctivý zisk a kdy spíše tunelují systém placený z veřejných peněz. Zdravotní pojišťovny totiž své smlouvy s nemocnicemi považují za obchodní tajemství a stejný argument slouží k utajení obchodů mezi nemocnicemi a soukromými dodavateli.

Výklad, že soukromé a velké fakultní nemocnice pracují efektivněji, a že tedy dosahují poctivý zisk, zpochybňují data nedávno publikovaná v Insideru. Právě tyto ústavy se mohou spolehnout na to, že jim pojišťovny za stejnou práci platí až dvojnásobnou cenu než méně úspěšné konkurenci krajských a městských nemocnic.

Při takové praxi může nespravedlivý zisk soukromých firem zajištěný dobrými vztahy s pojišťovnami opravdu sloužit jako tunel na zdravotnický systém.

Zlatý důl ortopedie a kardiologie

Nabízí se řada příkladů dobře placených nemocnic, které vybudovaly obchodní kanály, jimiž se může zdravotní pojistné ztrácet bez užitku. Insider neuvádí jejich jména, jde však o konkrétní ústavy.

První příklad: Soukromá nemocnice na Moravě nabízí ortopedické operace a rozsáhlou rehabilitaci. Její majitel vlastní i společnost na dodávku zdravotních pomůcek a prádelnu.

Druhý příklad: Soukromník rovněž provozuje ortopedii a vlastní firmu na dodávku ortopedických pomůcek, která dodává pouze jeho nemocnici. Kromě toho mu patří budovy, které nemocnici pronajímá.

Třetí příklad: Dva největší soukromé zdravotnické podniky v Česku založily svou prosperitu na kardiologickém oddělení. Kardiologické pomůcky a v jednom případě i léky jim dodávají rovněž majetkově spřízněné firmy.

Ortopedie a kardiologie jsou nejlépe placené zdravotnické obory, zároveň používají nejdražší zdravotnické pomůcky, které se implantují do těl pacientů.

Teoreticky (a ve zdravotnickém zákulisí je tento názor rozšířen tak, až se blíží veřejnému tajemství) dodavatelé v případech modelově podobných výše uvedeným příkladům často prodávají sesterské či spřízněné nemocnici pomůcky za mnohem vyšší cenu, než nakupují od výrobců. Stejně tak servisní společnosti (jako jsou prádelny) mohou účtovat ceny vysoko nad svou režií. Nemocnice to mohou zaplatit, protože jim pojišťovny přejí.

Půvab velkých nemocnic

Teorii podporují výroční zprávy jedné zdravotnické firmy - zisk vytvářejí právě dodavatelské dceřiné společnosti.

To, že systém vysávají dodávky předražených pomůcek, potvrzují příklady velkých státních nemocnic, které musí zveřejňovat informace o svých nákupech. Jeden z pražských ústavů domluvil dvoumiliardovou dodávku kardiologických pomůcek se stoprocentní přirážkou k cenám od výrobce. Informace se dostala na veřejnost právě díky tomu, že nemocnice manipulovala výběrové řízení. Veřejnost se už nedozvěděla, kdo inkasoval zisk, protože dodávku uskutečňuje firma s akciemi na doručitele.

Pomůcky nabízejí široký prostor k nespravedlivým ziskům, tuzemské nemocnice jich nakoupí každoročně minimálně za 15 miliard korun. Podle zákona mají sice jejich ceny kontrolovat pojišťovny, ty se však zpravidla spokojí s tím, že stanoví maximální cenu a jednotlivé nákupy neprověřují.

Laboratoře, prádelny, přístroje

Vedle předražených přístrojů a léků mohou externí firmy vydělat na biochemických vyšetřeních. Je znám případ, kdy velká fakultní nemocnice platila firmě s akciemi na doručitele až 20 tisíc korun za vyšetření pacienta s podezřením na chřipku.

Další možnost nepřiměřeného zisku ve zdravotnictví nabízejí dodávky služeb jako už zmíněné praní prádla, případně dodávky zdravotnických přístrojů včetně nejdražších magnetických rezonancí. Dosud nejnákladnější byl nákup přístrojů pro onkocentra a traumacentra ve velkých státních a krajských nemocnicích za tři miliardy, který v letech2008 a2009 organizovalo ministerstvo zdravotnictví. Ceny výrobců byly při transakci prokazatelně navýšeny o 50-100 procent.

Pojišťovny ochotně schvalují péči poskytovanou na drahých přístrojích. Jedné soukromé nemocnici schválily nákup speciálního robota a připustily tak vysokou sazbu za jeho výkony, že robot na svou investici vydělal už po ročním provozu.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy