Martin Stropnický promluvil o generálu Kovandovi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 2. 2014 14:46
Přestože všechny okolnosti loňské špionážní aféry kolem sledování premiérovy manželky Radky Nečasové ještě policie úplně nerozkryla, nový ministr obrany a nejvyšší nadřízený vojenských zpravodajců má jasno.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Přestože všechny okolnosti loňské špionážní aféry kolem sledování premiérovy manželky Radky Nečasové ještě policie úplně nerozkryla, nový ministr obrany a nejvyšší nadřízený vojenských zpravodajců má jasno.

Při hledání odpovědí, co a proč se ve Vojenském zpravodajství stalo, si prý nenechá radit od lidí, kteří službu zneužili, anebo mají ve skandálu prsty. "Aféra kolem paní Nagyové je z velké části jen to, co veřejně ruplo. A já bych vůbec nevylučoval, že ke sledování či screeningu lidí tam docházelo už dříve. Takže já teď hlavně chci přesně trefit člověka, který vojenskou rozvědku povede," řekl deníku Insider Martin Stropnický, když vůbec poprvé naznačil své úmysly, které s vojenskou tajnou službou má.

Jednou z pojistek pro nové fungování zpravodajců je pro Stropnického jeho poradce Jan Beroun, někdejší náměstek civilní rozvědky a muž, který je už médii pasován na nového šéfa vojenské tajné služby.

"Nebudu lidsky choulostivé věci, koho vyberu, řešit v médiích,“ odmítá zatím toto téma ministr Stropnický. I proto, že Vojenské zpravodajství má nyní svého šéfa Rostislava Pilce (i když jen z pověření).

„Lidsky by to nebylo vůči oběma pánům fér,“ vysvětluje ministr. „Pana Berouna chci ale v každém případě nejdříve poznat v terénu, aby mi zmapoval situaci ve Vojenském zpravodajství jako člověk, který přichází zvenku. A totéž budu chtít od pana Pilce. Od obou pak očekávám návrh, co udělat, aby se podobné selhání neopakovalo."

Situace bývalého šéfa zpravodajců, generála Milana Kovandy, který byl postaven mimo službu a čeká ho zřejmě soud, je podle ministra lidsky i profesně velmi složitá. Podle informací Insideru byli vojenští špióni nasazeni do vyšetřované akce s vědomím tehdejšího premiéra Petra Nečase, ale Martin Stropnický trvá na verzi, kterou zastává policie.

„Generál Kovanda uvěřil pouhé ‚sekretářce‘ předsedy vlády, byť zastávala post šéfky jeho kabinetu, a nechal se od ní úkolovat,“ říká. „A pokud situace na vrcholu exekutivy dojde tak daleko, že vojenskou rozvědku řídí sekretářka, musíte se vykašlat na to, co vám kdo říká či radí, a nezbývá než se držet přesně foršriftu, respektive zákona o Vojenském zpravodajství. Já se na to zkrátka při vší úctě ke generálovým zásluhám dívám jako na lidskou slabost, lidské selhání," uvedl ministr.

Akci, která se do historie zapíše jako "aféra Nagygate", měl prý generál Kovanda probrat s ministrem obrany. "Nemluvíme tu přece o klubu přátel žehu, ale o situaci, kdy někdo vlivný v exekutivní hierarchii zcela neoprávněně úkoluje jednu z nejcitlivějších výzvědných složek.“

Martin Stropnický generálu Kovandovi neupírá nejednou projevené hrdinství v Afghánistánu, ale přiklání se k názoru, že podobná kvalifikace není sama o sobě dostatečná pro vedení tajné služby.

Jan Gazdík

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy