Mandát pro Nečase se narychlo měnil. Sedm bodů, které řekne Bruselu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 6. 2012 14:56
Deník Insider má kompletní znění mandátu k dispozici a přináší několik bodů, které se Nečas chystá sdělit svým kolegům v Bruselu.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Narychlo a bez ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který je na unijním jednání v Lucemburku, musela česká vláda v úterý doplňovat mandát, s nímž premiér Petr Nečas odjede ve čtvrtek do Bruselu na klíčový summit EU. Přesněji řečeno na další z řady klíčových unijních summitů.

Změny si vyžádaly nové návrhy unijních lídrů, kteří zmiňují například zavedení unijního ministerstva financí či možnost přepisovat národní rozpočty, pokud země nebudou dodržovat rozpočtová pravidla. K hlubší integraci směřují i návrhy týkající se bankovní unie.

Proti novým návrhům je fiskální pakt, který už ale Česko začátkem roku odmítlo, spíš lehčí kalibr.

Už několik týdnů se ale mluví o tom, že na tomto zasedání Evropské rady se může Unie rozpadnout na dva proudy – země, které chtějí hlubší integraci, a jejich „volnější obal“, tedy státy, které nové kompetence Bruselu dávat nechtějí.

Deník Insider má kompletní znění mandátu k dispozici a přináší několik bodů, které se Nečas chystá sdělit svým kolegům v Bruselu.

1. ČR vnímá s nelibostí, že zásadní materiály jsou předkládány na poslední chvíli, a to před jednou hodinou po půlnoci.

2. Co se týče návrhů tzv. bankovní unie, zastává ČR spíše zdrženlivý postoj.

3. Nepodporujeme kroky vedoucí k posílení nadnárodního dohledu na úkor národních institucí dohledu.

4. ČR chápe, že eurozóna musí řešit problémy, jimž aktuálně čelí.

5. Rovněž plně akceptuje, že naléhavá situace vyvolává na straně států eurozóny potřebu pokročit v některých oblastech integrace dále, než jak lze v rámci celé EU27.

6. Pro ČR je v tomto ohledu klíčová transparentnost. Jelikož dnes už prakticky jakékoli rozhodnutí ovlivňuje všechny členy Unie a fungování vnitřního trhu, maximum rozhodování by se mělo odehrávat ve formátu EU27, a to i pokud jde o rozhodnutí o samotném způsobu fungování eurozóny.

7. Zejména státy se závazkem přijmout euro by ke všem těmto diskusím měly být zvány automaticky. Jen za takové situace se tyto státy mohou cítit vázány tento pozměněný systém v budoucnosti akceptovat.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy