Za kulisy událostí – Jednání o tom, jak budou obsazena místa ve vedení nové Poslanecké sněmovny, drhnou, a to do ustavující schůze chybí týden.
Minulý týden se měli potkat předsedové všech poslaneckých klubů, termín ale zrušil Jeroným Tejc, který schůzku přitom jako předseda nejsilnější sněmovní frakce svolával. Na dotaz Insideru zrušení schůzky potvrdil se slovy, že "nejdřív musí být dokončena základní jednání mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL".
Jak však známo, pozice Jeronýma Tejce je problematická. Po aféře "lánská schůzka" nemá důvěru sobotkovského křídla, je řádně zvoleným předsedou sociálnědemokratických poslanců, ale… jaksi v demisi, protože oznámil rezignaci. Jeho nástupce zvolí poslanci za ČSSD zítra.
Z jednotlivých poslaneckých frakcí se nyní vynořují různé varianty budoucího vedení. Momentálně se o tom mluví velmi opatrně, protože nikdo nechce podkopat vyjednávací pozice.
Nejde jen o osobu předsedy (o kterou se přetahuje ČSSD a ANO), ale i o počet místopředsedů a hlavně o to, které strany je budou mít. Na všechny se s velkou pravděpodobností nedostane.
Podle informací Insideru se zatím vyjednavači rýsující se sněmovní většiny orientují na dvě karty: je tu varianta 4+1 (tedy jeden předseda a čtyři místopředsedové) a pak varianta o jedno místopředsednické místo bohatší.
"Chápeme, že by asi ČSSD chtěla dva místopředsedy, pokud přenechá křeslo předsedy Sněmovny hnutí ANO," říká dobře informovaný poslanec za lidovce.
Divoká třetí varianta, která prosákla z poslaneckých frakcí, je i ta, kde počet místopředsedů stanoví součet 2+2+1: Dvě křesla pro ČSSD, dvě pro babišovce a jedno pro lidovce.
"Nepřijde mi moc pravděpodobné, že by to takhle dopadlo. ČSSD léta mluví o poměrném zastoupení ve vedení Sněmovny a tímhle by opozici úplně obešla," říká představitel jedné z pravicových stran.
Lidovci se 14 poslanci by totiž v tomto případě přeskočili nejen ODS s 16 a TOP 09 s 26 poslanci, ale i komunisty se 33člennou sněmovní frakcí.
Pravděpodobnější je, že i opozice se do vedení dolní parlamentní komory dostane. V tom případě vypadá jako nejpravděpodobnější, že uspokojeny budou tři vládní strany, komunisté a TOP 09.
"Oni počítají s tím, že utře ODS a s ní i Okamura. Na tuto variantu bych si skoro vsadil. Někteří možná počítají s tím, že utřeme my, ale to asi ne," říká vlivný člen KSČM.
O jménech, která budou do výše uvedených vzorců dosazena, se samozřejmě také už mluví, ale seznam je třeba brát s rezervou, dokud nebude jasné složení možné budoucí vlády.
Pro příklad připomínáme, že mezi sociálními demokraty se mluví o Janu Hamáčkovi či Lubomíru Zaorálkovi jako možných předsedech Sněmovny. ANO má pro toto místo připravenu Věru Jourovou, ale stejně tak by všechna tato tři jména mohla zamířit do vlády.
TOP 09 by podle zpráv prosakujících od stran, které vyjednávají vládní koalici (a TOP 09 u nich zjevně sondovala podporu), mohla nominovat Miroslava Kalouska.
"My nebudeme nikoho kádrovat. Ani Miroslava Kalouska. Teď spíš záleží na tom, jak se dohodne ČSSD a ANO ohledně předsedy," říká vlivný lidovec s tím, že bývalý člen jeho strany mu až tak nevadí. Podle prvních reakcí by Kalousek nemusel překvapivě vadit ani sociálním demokratům.
Miroslavu Kalouskovi by ale stopku do vedení Sněmovny mohlo vystavit ANO, s nímž momentálně vede ostré mediální přestřelky, a také komunisté, kteří začali vysílat – i když zatím jen pod povrchem – podobné signály.
Už veřejně ohlášená nominace Tomia Okamury za Úsvit nebo Miroslavy Němcové za ODS by mohla být bezpředmětná, pokud se nakonec sněmovní většina skutečně dohodne na modelu, ze kterého ODS i Úsvit vypadnou.
Bez důležitosti pro volbu předsedy a místopředsedů Sněmovny není ani to, že o nich poslanci vždy hlasují v tajné volbě.
Jan Němec