Byznys – Začátkem listopadu 1968 se stovky zaměstnanců fabriky Aero Vodochody shromáždily u tamní přistávací dráhy a s napětím sledovaly, zda zkušební pilot Karel Duchoň dokáže bezpečně předvést několik průletů na novém stroji L-39. Tím se začala psát historie vůbec nejúspěšnějšího cvičného letounu s proudovým pohonem na světě.
Stroje známého také jako Albatros se od té doby vyrobilo téměř tři tisíce kusů a našel využití v desítkách zemí. A právě na těchto základech se nyní rozhodla postavit svůj nový byznys investiční skupina Penta a jí vlastněná společnost Aero Vodochody. Manažeři Aera plánují zítra na letecké výstavě v britském Farnborough představit projekt nové generace L-39, který by propojil konstrukci původního Albatrosu s moderním motorem i elektronikou. „Naše společnost vyrobila nejvíce letounů právě u tohoto typu. Jeho pokračování je tak přirozeným krokem,“ říká prezident Aera Ladislav Šimek.
Projekt je zatím do značné míry jen na papíře, firma přesto slibuje předvést nejpozději v roce 2017 první prototyp. Právě čas může být pro úspěch celého projektu klíčový – ve světě totiž nadále létá více než čtyři sta vojenských letounů L-39, kterým brzy skončí životnost. A obchodníci Aera budou chtít jejich uživatelům nabídnout novou generaci jako optimální náhradu.
Návrat k osvědčenému cvičnému stroji je logický. Největší český letecký výrobce zkoušel po roce 1989 prorazit s bitevníky L-159, určenými primárně proti pozemním cílům. Jejich osud je dobře známý: letadla si pořídilo jen české ministerstvo obrany, které většinu kusů nechalo zakonzervovat, aby je nakonec prodalo americké firmě Draken. Za zlomek pořizovací ceny.
Aero nyní tvrdí, že příběh letounu s typovým označením L-39 NG (new generation) bude jiný. „Plánujeme jej nabízet jako úsporný a spolehlivý letoun pro základní výcvik pilotů na proudových strojích,“ říká Jakub Fojtík, ředitel marketingu vojenské divize Aera.
Tomu odpovídají vylepšení, která konstruktéři zvolili. Především vsadilo Aero na nový motor od americké firmy Williams, který nahradí původní ukrajinský pohon. „Nový motor má lepší výkonové parametry a zároveň nižší spotřebu. Navíc nevyžaduje pravidelné generální opravy,“ tvrdí Fojtík.
Jako další novinky zmiňuje Aero moderní avioniku, bezpečnější katapulty pro piloty či palivové nádrže v trupu křídla. „Nový letoun je navíc lehčí a má několikanásobně delší životnost,“ vypočítává Fojtík.
Jako potenciální zákazníky si Aero vytipovalo postsovětské země, ale třeba také Slovensko, Thajsko nebo vybrané arabské a africké státy, které stroje L-39 stále využívají. Cenu nové verze si firma zatím nechává pro sebe – její zástupci pouze říkají, že bude výrazně nižší než 20 milionů dolarů, což je cena britských a jihokorejských proudových letounů pro pokročilejší výcvik, které by novému Albatrosu mohly konkurovat.
Prvního zájemce již nový Albatros má. Podporu projektu vyjádřilo české ministerstvo obrany, které dnes využívá posledních jedenáct letounů L-39 a v příštích letech bude potřebovat jejich náhradu. „Projekt nového letounu představuje bezesporu reálnou variantu,“ říká mluvčí ministerstva Petr Sýkora.
Vladimír Šnídl