Kolem IZIP se točí noví zájemci

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 2. 2014 14:50
Oba majitelé akcií – švýcarská firma eHI eHealth International (drží 49 procent) a VZP (drží 51 procent) – začali vážně zvažovat možnost, že se zbaví svého podílu.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Příběh společnosti IZIP, do které během dvanácti let natekly z největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP více než dvě miliardy korun, nabírá na obrátkách.

Oba majitelé akcií – švýcarská firma eHI eHealth International (drží 49 procent) a VZP (drží 51 procent) – začali vážně zvažovat možnost, že se zbaví svého podílu.

Zatímco menšinový akcionář podle zjištění deníku Insider už s prvními zájemci vážně hovořil, VZP je pomalejší. Její vedení tvrdí, že k variantě prodeje dojde, až když se v únoru při jednání se zástupci švýcarské společnosti (minoritního akcionáře) nedohodne na koupi internetového portálu, který IZIP provozuje a na němž VZP komunikuje s klienty.

Zájemci, kteří by chtěli akcie IZIP získat, jsou podle informací Insideru čtyři. V naprosté většině jim jde o to, získat kontrakt s VZP na provoz zmíněného portálu, anebo se dostat k patentu k provozování zdravotních knížek.

"IZIP disponuje více než 2,5 milionu podpisů, jimiž klienti svolili, že je možné s jejich daty nakládat. Takže to jsou lidé, které lze oslovovat – od různého prodeje až po farmaceutický byznys," řekl Insideru poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek.

Největší firmou, která se o podíl v IZIP zajímala, je podle informací Insideru Telefónica O2, která dnes patří společnosti PPF Petra Kellnera. Oťukávání trvalo několik měsíců a dostalo se před podání finanční nabídky. Pak vše nečekaně skončilo.

Další firma, s níž se vedou jednání, je společnost ICZ. Ta v současné době podniká v IT v oblasti zdravotnictví. V minulosti například zaváděla registry pro ministerstvo zdravotnictví. "Nebudu to potvrzovat ani vyvracet," řekl Insideru mluvčí ICZ Jiří Šťastný na dotaz kolem zájmu o podíl v IZIP.

Šéf správní rady VZP Petr Nosek, který v éře Leoše Hegera působil na ministerstvu jako jeho náměstek, vidí za jednáním menšinového akcionáře IZIP snahu získat více peněz, než mu nabízí VZP. Ta navrhla za prodej portálu 59 milionů korun a za 49 procent akcií okolo 1,2 milionu korun.

"Logicky se nabízí úvaha, že jde o snahu získat vyšší částku, než je nabídka ze strany VZP," řekl Insideru Nosek.

Ministrův poradce Pavel Vepřek pak upozorňuje, že příchod nového minoritního akcionáře by byl pro VZP nepříjemný i proto, že by vznikla možnost soudního sporu, případně arbitráže. Pojišťovna totiž jako jednu z možností zvažuje, že vypoví smlouvu na portál. A vypovězení smlouvy po prodeji menšinového podílu by mohl nový majitel akcií považovat podle Vepřeka za zmařenou investici.

Ještě tento měsíc se uskuteční zřejmě klíčové jednání mezi zástupci menšinové akcionáře a vedení VZP, kde se bude řešit prodej portálu. Kromě něj však bude chtít VZP získat i zbytek akcií, a to za nominální hodnotu, tedy zmíněných zhruba 1,2 milionu korun. "Jiný odkup podle due diligence, který si VZP zpracovala, není možný," řekl Insideru mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.

Jak už bylo uvedeno v úvodu, když se se zástupci menšinového akcionáře nedohodne, svůj 51procentní podíl prodá. Kolik za něj bude chtít, ale Sršeň neřekl.

Dnes existuje jediný dokument, který odhadl hodnotu společnosti IZIP. Zpracovat si ho nechal menšinový akcionář a podle tohoto znaleckého posudku jsou aktiva firmy 923,5 milionu korun. Hodnota akcií, které drží VZP, by podle tohoto dokumentu byla 471,5 milionu korun a podíl švýcarské firmy by byl 452 milionů korun.

Radek Nohl

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy