Analýza – Aféra Nagyové vyústila v první přímý střet mezi sociální demokracií a jejím bývalým předsedou, prezidentem Milošem Zemanem.
Zeman chce vytvořit překlenovací vládu, která by vydržela až do řádného volebního termínu v květnu 2014, šéf ČSSD Bohuslav Sobotka s podporou poslaneckého klubu žádá předčasné volby v září. Předem vyloučil možnost, že by jako šéf nejsilnější parlamentní strany novou vládu sestavil, a jeho další kariéra dnes záleží na tom, jestli předčasné volby prosadí.
Prostor k souboji na levici vyklidily strany dosavadní vládní koalice, které nemají tak jasně formulované stanovisko a které se ani nedohodly na společném postupu. Přesto podpora ODS a zvláště TOP 09 nakonec rozhodne, jestli ze souboje vyjde jako vítěz Zeman, nebo Sobotka.
ODS sází na Zemana
Občanští demokraté se zatím přesouvají na Zemanovu stranu. Tvrdí, že chtějí obnovit dosavadní vládu pod vedením bezkonfliktní předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové, k tomu však potřebují, aby ji Zeman pověřil sestavením vlády.
Přitom jsou připraveni k ústupkům, jak potvrdil ministr dopravy Zbyněk Stanjura, který připustil také jednání o úřednické vládě. Z pohledu ODS může být výhodné zopakovat scénář z roku 2009, kdy vládu sestavil bezúhonný úředník Jan Fischer. Občanští demokraté se před volbami zbavili vládní odpovědnosti, přitom kontrolovali ministerské agendy prostřednictvím vicepremiéra Martina Bartáka.
Dobrá karta pro Kalouska
První překážku jejich plánu ale v týdnu postavil jejich dosavadní spojenec, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Prohlásil, že před jmenováním Němcové premiérkou musí být tajným hlasováním zvolen její nástupce do čela sněmovny.
Kalousek si může zopakovat roli, kterou hrál jako předseda lidovců v roce 2005 při Grossově aféře. Stanislava Grosse nesvrhl z premiérské funkce, jenom podmiňoval jeho podporu novými a novými požadavky. Nejdříve chtěl, ať premiér zveřejní všechny své závazky nad 30 milionů, potom vyžadoval slib, že Grossova žena Šárka přestane podnikat, a nakonec premiéra vyzval k omluvě za cynické výroky ve sněmovně. Trvalo necelé dva týdny, než Gross ztratil nervy a vyzval lidovce k odchodu z vlády. Nakonec ale sám rezignoval.
Schwarzenbergovi velvyslanci
Stejně není nutné, aby Kalousek Němcovou v roli premiérky rovnou odmítl (také to dnes odpoledne neudělal, TOP 09 oznámila, že Němcovou podporuje). Přesto se prezident a občanští demokraté ani nemusí snažit domluvit vládu, která se mu nebude líbit. Šance, že se jim podaří navrhnout model přijatelný pro TOP 09, přitom není velká. Mezi Zemanem a šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem trvá principiální konflikt o pravomoci při jmenování velvyslanců. Bez kompromisu ve sporu o diplomaty není představitelné, že se Hrad s TOP 09 při sestavování vlády dohodnou na čemkoli jiném.
Původními pochybnostmi o kandidatuře Němcové a kritickým postojem k Zemanovi se TOP 09 přiblížila k pozici sociálních demokratů. Z pohledu ČSSD je přitom Schwarzenbergova a Kalouskova strana nezbytným spojencem v přípravě předčasných voleb.
Jako před patnácti lety
Předseda Sobotka je dnes v podobné situaci, jako byl v roce 1998 Zeman, který rovněž v čele sociálních demokratů prosadil předčasné volby.
K rozpuštění sněmovny je třeba 120 poslaneckých hlasů. Sociální demokraté a komunisté, kteří rovněž předčasné volby žádají, dnes disponují stejně jako před patnácti lety dohromady 80 hlasy. V roce 1998 dodali další podporu předčasným volbám republikáni a lidovci, nakonec však rozhodlo dvanáct hlasů z jednatřicetičlenného klubu Unie svobody.
Tentokrát je situace přehlednější. Levicovým stranám chybí k vyvolání předčasných voleb hlasy jediného klubu TOP 09, který má 42 disciplinovaných poslanců.
Petr Holub