Za kulisy událostí – Proces se šéfanalytikem protikorupční policie a bývalým důstojníkem civilní kontrarozvědky Janem Petržílkem, který podle policie vynesl záznamy hovorů Pavla Béma a Romana Janouška a předal je Vítu Bártovi, může otřást celou tajnou službou.
V případě, že se kauza dostane před soud, bude se Petržílkova obhajoba vyptávat také na vnitřní strukturu služby – tedy na to, kdo má přístup k určitým informacím, například již zmíněným odposlechům Romana Janouška.
Jak již na jaře 2012 uvedl týdeník Euro, podle neověřených informací funguje uvnitř kontrarozvědky tým, který je vyčleněn mimo oficiální struktury. Má být podřízen přímo řediteli Jiřímu Langovi a jeho působnost není omezena – dostane se tedy k libovolným informacím.
Existenci skupiny operativců, podřízených přímo řediteli, však služba odmítá. „Žádná zpravodajská služba na světě nerozkrývá své pracovní týmy, nicméně takový tým nemáme a nikdy jsme neměli. Ředitel služby neřídí a nikdy neřídil operativní tým,“ sdělil Insideru mluvčí služby Jan Šubert.
Mlčenlivý Lang
Zásadní problém pro tajnou službu pravděpodobně nastane ve chvíli, kdy bude jako svědek v případu povolán právě ředitel Lang. Šéf služby se může odvolat na svou mlčenlivost – v takovém případě by o jejím zproštění rozhodovala vláda.
„Langa by mohla mlčenlivosti zbavit pouze vláda, na druhou stranu je legitimní se ptát, proč by to neudělala, když sám Lang zbavil v případu mlčenlivosti řadu lidí včetně svého náměstka,“ uvedl zdroj Insideru obeznámený s vyšetřováním.
Jak by se Lang zachoval, pokud by padly otázky na strukturu BIS, odmítl Šubert komentovat. „To je otázka, na kterou nemůžeme odpovídat,“ řekl Šubert. Petržílkově obhajobě by však zřejmě pomohlo i to, pokud by Lang informace o tajném týmu nevyvrátil.
Technici u výslechu
V průběhu vyšetřování uniklých odposlechů již vypovídalo několik příslušníků BIS. Mezi nimi například také specialisté na techniku.
Jejich výpověď však podle informací Insideru vyšetřovatelům příliš nepomohla. „Dnes by, pravděpodobně, bylo možné dosledovat, kudy informace putovaly, ale tehdy těžko (v roce 2007, kdy byly podle MF Dnes odposlechy pořízeny – pozn. red.),“ uvedl zdroj Insideru.
Kauza je v současné chvíli zdánlivě na mrtvém bodě. To proto, že žalobci čekají na výsledek znaleckého posudku elektroniky zabavené při domovní prohlídce u Petržílka.
Dostat se do jeho dat se však specialistům zatím nedaří – na posudku v oboru kybernetiky se pracuje již prakticky od Petržílkova a Bártova zatčení v listopadu minulého roku.
Karel Hrubeš