Za kulisy událostí - Zatímco diplomacie opatrně obšlapuje možnosti, zda by český premiér mohl jet na oficiální návštěvu do Číny, opozice má v zemi východní velmoci náruč otevřenou.
V tomto duchu lze totiž brát i aktuální cestu dvou význačných lídrů levicových stran na setkání evropských politických stran, které pořádá Komunistická strana Číny v Su-čou, což je asi šestimilionová aglomerace 100 kilometrů od Šanghaje.
Českou republiku zde reprezentuje místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, na fotografiích z akce je zachycen i předseda českých komunistů Vojtěch Filip.
„Z české pravice tu nikdo není, ale nevím, jak byl kdo pozvaný,“ referoval z Číny Zaorálek. Filip na dotaz zaslaný v SMS zprávě, zda je ještě stále v Číně a zda může jednání okomentovat, zatím jen odepsal, že se ještě ozve.
Setkání v Su-čou se podle oficiálních stránek akce účastní 47 stran z 27 zemí světa. „Teď tady sedím s Douglesem Alexandrem z Británie, za německou SPD je tu například Rudolf Scharping,“ jmenoval další účastníky, tentokrát západoevropské politiky Zaorálek.
Dougles Alexander je bývalým ministrem labouristických vlád Tonyho Blaira a Gordona Browna, tedy zástupce britské levice. Rudolf Scharping pak náleží k německé levici, v devadesátých letech se o něm uvažovalo jako o budoucím kancléři.
Podle internetové prezentace akce se však setkání neúčastní jen zástupci evropské levice. Pozván byl například i místopředseda Sarkozyho strany Thierry Mariani, tedy zástupce francouzské pravice.
Setkáním v Su-čou však Zaorálkova cesta do Číny nekončí.
„Tak před hodinou jsem domluvil návštěvu plzeňské delegace,“ líčí své čínské aktivity politik, který na zahraniční cestu vyrazil za své. Prý i proto, aby si jako místopředseda nemusel nechat cestu schvalovat sněmovnou. Paradoxně je však prý to, že je sociální demokrat, při cestě důležitější než jeho oficiální ústavní funkce.
„Otevírá mi to dveře. Kdybych nebyl ze strany, ze které jsem, neměl bych tu pozornost,“ reagoval na dotaz, zda má na průběh jeho cesty vliv skutečnost, že jeho strana pravděpodobně vyhraje následující volby a on je její aspirant na ministra zahraničí.
V českém politickém zákulisí se také hodně mluví o tom, že zájem navštívit Čínu má premiér Petr Nečas. Zatím se s představiteli komunistické velmoci jen oťukává, s čínským premiérem Wen Ťia- paem se Nečas setkal loni ve Varšavě. Insider loni také psal o tom, že se český premiér sešel s čínským velvyslancem přímo na Úřadu vlády.
České pravici komplikuje vztahy s Čínou především slabost pro tibetského duchovního vůdce dalajlámu. Číňani Čechům údajně dlouho nemohli zapomenout, že ho v Kramářově vile přijal úřednický premiér Jan Fischer. Naposledy se s duchovním setkal český velvyslanec v Londýně Michael Žantovský. Premiér Nečas pak krátce nato ostře vystoupil proti „dalajlámismu“ české zahraniční politiky. Podle něj může škodit českému exportu.
Martina Machová Tereza Šídlová