Glosa – Od startu prvního mobilního virtuálního operátora (7. listopadu 2012 – BLESKmobil) se jich vyrojilo téměř padesát, takže příchod dalšího „virtuála“ již není senzací. Je-li ovšem jeho jméno spojeno s velkou společností, pozornost to vždy vyvolá.
Sazka (přesněji SAZKA sázková kancelář) je znovu obrem v loterijním a sázkovém byznysu. V telekomunikacích to platit ale nemůže. Důvodů je více:
- Virtuální operátoři zůstanou na trhu spíše v menšině. Přesná čísla o počtech zákazníků nejsou, ale odborníci odhadují, že podíl virtuálů na českém trhu je zhruba pět procent.
Vhodnou ilustrací velikosti telekomunikačního prostoru, který mohou virtuálové obsadit, je přehled o počtu přidělených telefonních číslech (viz graf). Velká trojka (Telefónica, T-Mobile a Vodafone) disponuje celkem cca 34,4 milionu mobilních čísel k případnému využití. Virtuální operátoři jen asi 1,7 milionu čísel, byť část z nich může fungovat také s číselnými kombinacemi velkých operátorů. Sazka si vyhradila počet dvou set tisíc a tam mohou sahat její dnešní ambice.
- Nastavení cen a dalších parametrů je v porovnání s virtuální i nevirtuální konkurencí průměrné, a to jak v hlasové, tak v datové (internet) oblasti. V tomto duchu vyznívají odborná porovnání a recenze.
- Spojení s novou číselnou loterií SAZKAmobil šance může fungovat jen u části populace, může být ale určitou synergií s předmětem podnikání Sazky. SAZKAmobil totiž staví zvýšení atraktivnosti na možnosti výhodného sázení. Např. při sázce za dvacet korun uhrazené z dobití dvou set korun zákazníkovi zůstane celý kredit 200, a ne jen 180 korun.
Je tedy SAZKAmobil ze strany svého zřizovatele více sázkou, nebo kalkulací?
Samozřejmě že za projektem stojí ekonomická kalkulace. Sazka má výhodu solidního distribučního kanálu – na 6900 prodejních míst. Spojení s loterijním byznysem jí pak může otevírat dveře do budoucna a přilákat možná další sázející.
Pro přesnost uveďme, že SAZKAmobil pochází z dílny společnosti SAZKA sázková kancelář, což je třeba odlišit nejen od původní Sazky, která je v konkurzu, ale také od firmy SAZKA Telecommunications, která vystupovala v nedávném tendru ČTÚ na uvolněná frekvenční pásma (neúspěšně).
Ve svém fungování bude využívat síť operátora Vodafone.
Petr Hlinomaz