Jak úspěšné je dělení odpovědnosti v Telefónice?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 5. 2014 16:32
Již několik měsíců fungují v české Telefónice vedle sebe nový a původní vlastník většinového podílu, tedy PPF a španělská Telefónica. Jak jim to spolu jde?
Foto: Tomáš Kunc

 

Glosa – Již několik měsíců fungují v české Telefónice vedle sebe nový a původní vlastník většinového podílu, tedy PPF a španělská Telefónica. Jak jim to spolu jde?

Podle partesu, na kterém se při prodeji akciového podílu obě strany dohodly, zůstane španělská Telefónica v té české přítomna ještě několik dalších let. Je to vidět již jen z toho, že propůjčí dále svoji značku O2 a že si ponechá necelých pět procent společnosti. Počítá se s tím, že španělská Telefónica může podporovat postavení české Telefóniky vůči ostatním českým operátorům, obchodní i technické propojení do světa apod.

Z toho lze odvozovat, že pomyslné rozdělení „odpovědnosti“ v hospodaření společnosti povede asi někde mezi výnosy a náklady. PPF se zatím patrně spolehne na svého partnera v otázce výnosů, jí samotné zůstanou náklady a personální otázky.

První čtvrtletí tohoto roku je zatím relativně krátký úsek na to, aby bylo možno jej brát za směrodatné. Nebylo ani příliš úspěšné. Telefónika zaznamenala dvouciferné meziroční poklesy výnosů i zisků. V mnohém je to důsledkem tvrdého konkurenčního prostředí a regulačního tlaku v sektoru a nelze na Španěly nějak zahlížet. O to více může vyniknout PPF, protože nepřízni z vnějšku může společnost čelit jen v nákladech, pokud pomineme nějakou akviziční činnost (zde asi nyní nelze čekat nic zásadního).

Zdá se, že PPF se svého úkolu zhostila energicky. Lidé blízcí společnosti říkají, že od jejího příchodu se ve společnosti nehovoří o ničem jiném než o snížení nákladů. Ve čtvrtletní výsledovce se to odráží nemalou úsporou, zejména v osobních nákladech. To je totiž asi největší prostor, kde lze šetřit, a další pokles pracovníků lze pod tlakem PPF očekávat. Jestliže od konce loňského roku klesl počet zaměstnanců o 330, pak do konce roku lze čekat alespoň zdvojnásobení počtu odešlých pracovníků (viz graf).

A co v personální oblasti? Zde PPF nastoupila do orgánů společnosti a nyní se patrně hledá nový generální ředitel, který by na tomto postu nahradil Španěla Luise Antonia Malvida.

Mějme na paměti, že rozdělení "odpovědnosti" mezi oba partnery je dočasné, byť může trvat několik let. O to zajímavější bude okamžik, kdy uvidíme nějaké první známky vlivu PPF na výnosy. Spekuluje se například o propojení telekomunikačních a finančních produktů.

Teprve až PPF "ovládne" i výnosy české Telefóniky, bude beze zbytku jejím vlastníkem.

Petr Hlinomaz

 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy