Jak se žije ženám Andreje Babiše aneb Dívčí války v hnutí Ano

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 5. 2014 15:40
I když je angažmá žen političek lákavé pro voliče, uvnitř Ano se ukazují i jeho stinné stránky
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Dvě ministryně, tři náměstkyně, jedna místopředsedkyně sněmovny. A navíc ještě tři šéfky krajských organizací. Jestli je na české politické scéně vhodné místo pro ženy, pak je to hnutí Ano. To navíc právě začalo sestavovat kandidátky do komunálních voleb a i na nich by chtělo mít co nejvíce žen.

„Nejde o náhodu. Andrej Babiš se nebojí dávat funkce ženám a možná na ně má i o trochu menší nároky,“ říká první místopředsedkyně hnutí Ano a ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, jedna z prvních, kterou Babiš pro své hnutí angažoval. A dodává: „V komunálních volbách chceme jít také touhle cestou. Dneska jsou ženy starostky hlavně v menších obcích a dělají to velmi dobře.“

Lobbistka i feministky

Babiš se ženami v obklopil už jako majitel Agrofertu. Jeho dlouholetou blízkou spolupracovnicí je Radmila Kleslová, lobbistka ve službách jeho holdingu, místostatostka Prahy 10 a dlouholetá členka ČSSD. Ráznou a ostřílenou političku Babiš přivedl také do Ano a navzdory mediální kritice za to, že byla příslušnicí komunistické rozvědky, jí umožnil stát se předsedkyní pražské organizace hnutí.

I ona, která se bez problému prosadila na radnici ovládané šedou eminencí pražské politiky Tomášem Hrdličkou, si teď pochvaluje velký vliv žen v Ano. „Je prokázané, že my ženy se k řešení konkrétních problémů stavíme věcněji a praktičtější než většina mužů,“ odpověděla ochotně Kleslová, která se jinak médiím spíš vyhýbá.

Bojovnicemi za ženské křídlo v hnutí jsou ale jiné dvě ženy - a sice šéfka jihočeské organizace a poslankyně Radka Maxová, a šéfka středočeské organizace a místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová.

Obě se před dvěma lety do hnutí samy přihlásily, pomáhaly budovat regiony a teď si tak trochu navzdory Andreji Babišovi prosadily pořádání Ženské akademie.

„Měla to být jakási průprava žen do politiky, výsledkem mělo být, abychom jich co nejvíce získali a myslím, že se to celkem daří. U nás v Budějovicích jich přišlo pět, tedy čtvrtina,“ říká Maxová, která se jako šéfka sněmovní komise pro rovné příležitosti vrhla do ženské tématiky nejvíc.

Nejslabší je Jermanová

I když je angažmá žen političek lákavé pro voliče, uvnitř Ano se ukazují i jeho stinné stránky.

„Babišovy ženy“, všechny ambiciózní, sebevědomé a mužskému prostředí přizpůsobené, totiž proti sobě spíš brojí, než aby spolupracovaly. V lepším případě se jen přehlížejí.

„Není mezi námi žádný problém, ale také je pravda, že se nedá ani říct, že bychom byly spojenkyně. Já osobně radši spolupracuji s muži, mám ráda přímost, ženy dost často řeší věci zákulisně,“ uvádí bez emocí ministryně pro místní rozvoj Jourová.

Na veřejnost se už dokonce dostal spor ministryně spravedlnosti Heleny Válkové s její náměstkyní Hanou Marvanou.

Marvanová by kvůli němu měla z resortu dokonce odejít a stát se jednou z kandidátek pro podzimní senátní volby, ministryně Válková zase ztratila část přízně Andreje Babiše.

Uvnitř hnutí ale největší emoce vyvolává až příliš ambicózní a zatím nepříliš schopná místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová. Dříve blízká spolupracovnice Babiše získala svůj post za zásluhy ve sněmovních volbách, jenže velmi zásahy se stala terčem opozičních útoků kvůli chybám při řízení sněmovny nebo kvůli špatnému oblékání. Sama si nedostatky nepřipouští.

„Mojí ambicí v tuto chvíli je, abych na sto procent zvládla svoji současnou pozici ve vedení Sněmovny a připravila se na komunálni volby. Jsem členkou výboru hnutí, pokud získam důvěru a nominace do předsednictva, budu kandidovat,“ prohlašuje Jermanová. Podle neoficiálních informací by ale spíš mohla být jednou z prvních žen Ano, která o svoji funkci přijde.

Marie Bastlová

 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy