Za kulisy událostí – Václav Klaus o ní mluvil jako o děvčátku, co nemá v armádě šanci přežít. A po osmi dnech v roli ministryně ji bez váhání odvolal. A přesto se den před tím, než mu vyprší mandát, dočkal od Karolíny Peake vděku. Na poslední schůzce končícího prezidenta s vládou mu poděkovala za lekce, které jí uštědřil.
Insider se o průběhu rozlučky bavil s několika přímými účastníky. A pokusil se zrekonstruovat, jak to ve Strakově akademii vypadalo.
„Karolína Peake prohlásila, že je ráda za lekce, které od Václava Klause dostala, a že se z toho hodlá poučit. A že také doufá, že Klaus neodejde z veřejného života,“ popsal jeden ze zdrojů.
Jasné prý není, nakolik šlo o servilitu a nakolik o ironii.
To o upřímnosti poděkování ministra Kalouska naopak nepochybujeme - i vzhledem k tomu, že jak Klaus, tak Kalousek jsou letití matadoři české politiky.
Kalousek poděkoval Klausovi za celá léta působení v politice. „A že toho nebylo málo, dodal k tomu Kalousek doslova,“ dokresluje rozlučku další z členů vlády.
Ministr Kalousek ještě rozlučku opepřil slovy, že až zítra v kanceláři bude vyměňovat Klausův portrét, pověsí si tam zároveň i Aloise Rašína – protože pokud tam doteď byl jen „polistopadový ministr financí“, tak tam teď bude viset „poříjnový“.
Rozloučení premiéra Nečase s Václavem Klausem označily naše zdroje shodně jako „slušné, formální rozloučení“ a také „až suché a bez emocí“.
Premiér Petr Nečas si pochvaloval spolupráci hlavně v zahraniční a bezpečnostní politice, od Klause to ale stejně schytal.
„Klaus prohlásil – a pak to ostatně řekl i veřejně - že si myslel, že tato vláda bude mít ‚větší šanci přežívat a prosazovat různé věci ze svého programu‘,“ říká další člen Nečasova kabinetu a dodává: „Také si posteskl, že se mu nepodařilo uplatnit příliš svých vet, protože ho pak koalice většinou přehlasovala, takže to označil spíše za ‚symbolické upozornění na problém‘ než za praktickou stopku zákonu.“
Zbytek nedlouhé rozlučky pak už prý proběhl v uvolněnějším duchu.
Václav Klaus jen zavzpomínal na své působení ve Strakově akademii coby premiér s tím, že díky jinému posazení ministrů k nim „měl blíž“, načež ho Petr Nečas upozornil, že rekonstrukce vládní zasedačky spadá do období vlády, v jejímž čele byl nynější Klausův nástupce Miloš Zeman.
„Na sklence vína nás všech členů vlády s ministrem působil prezident uvolněně, rozhodně mi nepřišlo, že je mu z konce politické kariéry smutno. Spíš mi to připadalo, že ono ‚jedeme dál‘ hodlá naplnit,“ odhaduje jeden z členů Nečasovy vlády.