Jak a kolik přátelé Putina a jeho přátel vydělali na Soči

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 2. 2014 14:12
Zástupci ruské neparlamentní opozice v čele se známým kritikem Kremlu Alexejem Navalným zveřejnili na základě svých zdrojů seznam těch, kteří na předražených zakázkách nejvíce profitovali.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Nejdražší, nejvíce střežené kvůli obavám z terorismu a také nejvíce zkorumpované. Taková nej se točí kolem dvaadvacáté zimní olympiády v Soči, kterou ten, kdo si ji vysnil – ruský prezident Vladimir Putin –, zítra slavnostně zahájí.

Zástupci ruské neparlamentní opozice v čele se známým kritikem Kremlu Alexejem Navalným zveřejnili na základě svých zdrojů seznam těch, kteří na předražených zakázkách nejvíce profitovali.

Z dostupných údajů vyplývá, kdo a kolik v Soči vydělal. Arkadij Rotenberg, Putinův dlouholetý přítel, patří mezi ty, kteří na olympiádu budou vzpomínat s láskou.

„Bratři Arkadij a Boris Rotenbergové získali celkem jedenadvacet kontraktů v Soči za 229 miliard rublů,“ napsali ruští opozičníci Boris Němcov a Leonid Martinjuk.

Arkadij Rotenberg je stejně jako Putin náruživým judistou.

Je jednapadesátiprocentním vlastníkem společnosti Inzhtransstroj. Ta postavila například Olympijské mediální centrum pro osm tisíc novinářů.

Hala pro lední hokej Šajba stála 98,5 milionu dolarů, což z ní činí téměř jistě nejdražší olympijskou hokejovou halu na světě. Stavěl ji oligarcha Iskandar Machmudov, přítel šéfa Ruských drah Vladimira Jakunina.

Halu pro curling stavěl nepříliš známý podnikatel Alexandr Svisčev, jehož syn Dmitrij je prezidentem Ruské curlingové federace a zároveň poslancem ruského parlamentu za Liberálně-demokratickou stranu Vladimira Žirinovského.

Miliardář a poslanec vládnoucí strany Jednotné Rusko v zákonodárném sboru Omské oblasti Oleg Šišov zase získal kontrakt na výstavbu bobové dráhy v Soči.

Areál skokanských můstků „urval“ Magomed Bilalov, bratr bývalého viceprezidenta Ruského olympijského výboru Achmada Bilalova.

Putin byl ale při návštěvě Soči před rokem nespokojen se stavbou a veřejně Magomedovi vyčetl, že projekt předražuje. Nic se mu ale nestalo, přestože byl navíc obviněn z toho, že zpronevěřil bance Sberbank osmadvacet milionů dolarů.

Stadion Fišt pro slavnostní zahájení stavěla firma Ingeokom. Největší stavební společnost se sídlem v Moskvě. Z původního odhadu 49 milionů dolarů se nakonec vyklubalo více než 520 milionů.

Žádný div, že účet za Soči vystoupal tak vysoko. Přes padesát miliard dolarů. Pro srovnání: žádné letní olympijské hry tolik nestály a poslední zimní olympiáda ve Vancouveru přišla na sedm miliard dolarů.

Martin Novák

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy