Já nic, já Merkelová

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 7. 2012 10:59
Odmítavý verdikt a případné referendum mohou Merkelové vrátit původní a výhodnější pozici ve vyjednávání o Evropě v zahraničí i doma, aniž by to poškodilo její image - vždyť v tomto procesu stála stranou.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Osud evropského trvalého záchranného fondu ESM vzal do svých rukou německý ústavní soud a německá kancléřka Angela Merkelová si může klidně umýt ruce.

Ostatně tak učinila už na přelomu června a července, když parlament odhlasoval přijetí rozpočtového paktu EU a ESM. Snímek, jak stojí obklopena poslanci po úspěšném hlasování, vyzníval idylicky. Jenže se nad ním dalo zapochybovat, jak upřímně to Merkelová myslela se svým obratem a ústupky jižnímu evropskému křídlu.

Postoj německého ústavního soudu je totiž v mnohém předvídatelný. Již od roku 2009 vyjadřoval systematicky své výhrady k přenášení pravomocí německého státu na celoevropskou úroveň a jeho souhlas s ESM a rozpočtovým paktem může být podmíněn změnou ústavy.

V takovém případě připustil ministr financí Wolfgang Schäuble celonárodní referendum o změněně ústavy. Při známém odporu německé veřejnosti k placení dluhů za jiné země by výsledek byl asi dosti zřejmý.

Odmítavý verdikt a případné referendum mohou Merkelové vrátit původní a výhodnější pozici ve vyjednávání o Evropě v zahraničí i doma, aniž by to poškodilo její image - vždyť v tomto procesu by stála stranou.

Již samotný průběh soudního jednání, které zabere týdny a měsíce (předběžný výrok nezazní odhadem dříve než do tří týdnů, tedy zhruba do konce července; pokud by se tak stalo, bylo by to docela překvapení a mohlo by dát i podnět ke spekulacím o vlivu politiků na soudce), poskytuje Merkelové prostor. Ten potřebuje pro přirozené pokračování tlaku na zadlužené země, které manévruje do úsporných opatření. Cílem je dosáhnout - z jejího pohledu - lepší situace před okamžikem nastartování ESM.

Pro finanční trhy to celkově znamená pokračující nejistotu, ale možná ji již dílem započítaly. Nebezpečí z prodlení přístupu k finanční pomoci Španělsku, Řecku, případně Itálii zatím také až tolik hrozit nemusí.

Pravděpodobně se najde způsob, zdůvodnění i peníze, jak omezenou finanční pomoc poskytnout ještě prostřednictvím dočasného fondu EFSF, i když měl skončit. Kritičtější z pohledu finančních trhů může být situace, pokud se žádné další dějství na cestě k rozpočtovému paktu a ESM neodehraje zhruba do poloviny srpna.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy