Image Hospodářské komory má vylepšit Nečasův poradce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 7. 2014 21:03
Zlepšení špatného renomé Hospodářské komory je cílem Vladimíra Dlouhého, který byl do funkce prezidenta zvolen koncem května. Kromě toho se chce zaměřit i na hospodaření komory a na to, jak do jejího rozpočtu získat peníze.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Kdyby česká politika měla klub matadorů, Tomáš Vrbík by v něm nemohl chybět. Byl u vzniku ODS, zažil Václava Klause, po „sarajevském atentátu“ přešel do Unie svobody, byl za ni poslanec a pak i odpadlík. Pracoval pro Vlastimila Tlustého, Ivana Langera, Mirka Topolánka, Pavla Drobila, Petra Nečase a v podstatě i Janu Nagyovou.

Když loni padla Nečasova vláda, zdálo se, že jeho šéfporadce Tomáš Vrbík s politikou po dvaadvaceti letech skončí. V červnu, téměř o rok později, ale nastoupil do Hospodářské komory jako poradce nového prezidenta Vladimíra Dlouhého. A před dvěma týdny se navíc stal šéfem Úřadu Hospodářské komory. „S Vladimírem Dlouhým jsme se seznámili během fungování NERV v době vlády Mirka Topolánka, zřejmě proto mě teď oslovil s nabídkou, jestli bych mu nechtěl pomoci,“ říká ke svému novému angažmá.

Jednačtyřicetiletý Tomáš Vrbík se pohybuje v politice od začátku 90. let a zažil většinu jejích klíčových momentů. Už v roce 1991 vstoupil do čerstvě vzniklé ODS. Po krizi v roce 1997, která vyvrcholila demisí premiéra Klause, ale ze strany odešel a přešel do nově založené Unie svobody, za kterou se v roce 2003 stal poslancem. Do sněmovních lavic tehdy jako náhradník nastupoval za Hanu Marvanovou. Po pouhých deseti měsících ale vystoupil z poslaneckého klubu, protože nesouhlasil s politikou levicové vlády, jíž se Unie svobody účastnila, a stal se nezařazeným poslancem. V té chvíli začal jeho pomalý návrat k ODS.

Po roce 2006 začal Vrbík pracovat pro ministry obou vlád Mirka Topolánka. První útočiště našel u ministra financí Vlastimila Tlustého, pak přešel na ministerstvo vnitra k Ivanu Langerovi. V roce 2009 po více než deseti letech opět vstoupil do ODS a stal se šéfem politické sekce v sídle strany.

S nástupem premiéra Petra Nečase se Vrbík vrátil zpět na ministerstva. V roce 2010 se stal náměstkem a poradcem ministra životního prostředí Pavla Drobila, který stejně jako Vrbík krátce působil v Unii svobody. Jenže klid na novém místě mu vydržel jen rok a pár měsíců, v prosinci 2011 totiž jeho nadřízeného smetla kauza tajných nahrávek tehdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka, který ministra obvinil z korupce. Po Drobilově pádu Vrbík krátce zůstal i s jeho nástupcem Tomášem Chalupou. Po několika měsících ale odešel na Úřad vlády, kde z něj tehdejší premiér Nečas udělal šéfa svých poradců.

Ani tady se ale příliš nezastavil: nejprve řešil vleklou vládní krizi vyvolanou Věcmi veřejnými, později rebelii poslanců ODS a nakonec i červnové zatýkání na Úřadu vlády, které skončilo pádem vlády. Klid si tak Vrbík užil až poslední rok, kdy se věnoval soukromému poradenství stejně jako v době, kdy zrovna neměl žádné politické angažmá.

V Hospodářské komoře bude Vrbíkovým úkolem téměř to samé, co dělal pro premiéra Nečase – vylepšovat špatný mediální obraz. „Chci hlavně rozvíjet a naplňovat plány, se kterými šel do své funkce Vladimír Dlouhý. A chci také navázat na práci mého předchůdce v roli tajemníka, který za poslední rok vykonal spoustu záslužné práce,“ vysvětluje Vrbík. Komoru v minulých měsících srazily na dno informace o falšování údajů v projektu, na základě kterého dostala dotace z EU. Na údajný podvod přišli kontroloři z OLAF, evropské obdoby českého Nejvyššího kontrolního úřadu.

Právě zlepšení špatného renomé Hospodářské komory je cílem Vladimíra Dlouhého, který byl do funkce prezidenta zvolen koncem května. Kromě toho se chce zaměřit i na hospodaření komory a na to, jak do jejího rozpočtu získat peníze.

Marie Bastlová

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy