Hegerovi kontroloři skončili po půl roce práci ve VZP, zpochybňují výplatu stovek milionů korun

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 3. 2013 15:49
Úředníci z ministerstva zdravotnictví během šestiměsíčního zkoumání odhalili řadu pochybení, která popsali ve zprávě o 138 stranách.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Ve Všeobecné zdravotní pojišťovně skončila kontrola, kterou tam před půl rokem poslal ministr Leoš Heger, a nedopadla vůbec dobře.

Úředníci z ministerstva zdravotnictví během šestiměsíčního zkoumání odhalili řadu pochybení, která popsali ve zprávě o 138 stranách.

Deník Insider získal z VZP zprávy, v nichž se uvádí všechny nedostatky, které kontroloři zjistili. Podle jejich závěru mohlo být mimo jiné neoprávněně vyplaceno zhruba 455 milionů korun na projekt zdravotních knížek IZIP a další stovky milionů z fondu prevence.

Ministerstvo už dříve uvedlo, že se kvůli IZIP obrátilo na policii, v dalších případech teď předalo dokumenty Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a také finančnímu či živnostenskému úřadu. VZP podala proti závěrům kontroly na 45 námitek, ministr Heger je ale odmítl.

„Udělali jsme personální změny, byl vydán nový příkaz o zadávání veřejných zakázek a veškerá zjištění jsou ještě posuzována dalšími orgány,“ řekl Insideru k závěrům kontroly ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Evergreen IZIP

Úředníci prověřovali hospodaření pojišťovny v době, kdy jí šéfoval jeho předchůdce Pavel Horák. Z kontrolního protokolu vyplývá, že pojišťovna vyplácela firmám některé výdaje nad rámec smlouvy, poskytovala zálohy předem, porušovala zákon o veřejných zakázkách, rozdávala neoprávněné dary a chyby se objevily také v účetnictví.

Nejzávažnější pochybení se týkají projektu IZIP.

Hegerovi kontroloři prověřili smlouvy od roku 2001 a kromě neoprávněného vyplacení více než 450 milionů korun mají podezření, že mohl být porušen zákon také v případě, kdy se k osobním údajům pojištěnců VZP dostala společnost Uniqsol. Ta byla s IZIP personálně propojena. Případem se dodnes podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové zabývá protikorupční policie.

Navíc Hegerovi lidé ve zprávě uvedli, že v rozporu se zákonem byla podepsána smlouva na provozování zdravotních knížek. Podle ní platila pojišťovna firmě každý měsíc 6,5 milionu korun bez DPH. Smlouvu nyní prověřuje antimonopolní úřad.

VZP však fakt, že by IZIP byly zaplaceny stamiliony neoprávněně, odmítla. „Fakturace se řídila platnými smlouvami,“ čteme její postoj v závěrečném dokumentu.

Místo prevence tekly peníze jinam

Další velkou kapitolou v kontrolní zprávě ministerstva je to, jak se utrácely peníze z fondu prevence.

Velká část prostředků byla podle Hegerových lidí využita na úplně jiné účely, než bylo původně určeno. Z peněz pojišťovna platila třeba mzdy zaměstnancům a provoz jejich firem, dárkové předměty, reklamu nebo zábavné programy, a to často i pro pacienty konkurence.

Z předložených faktur navíc nebylo podle Hegerových úředníků možné zjistit, za co konkrétně finanční prostředky uhradila. Navíc si pojišťovna v tomto případě nevedla ani úplné účetnictví.

Z fondu prevence do konce loňského roku tekly miliony například k firmě Medea Kultur. V té do roku 2003 působil vlivný pražský podnikatel Roman Janoušek. Dnes je podle obchodního rejstříku jediným společníkem právník Karel Stejskal, s nímž Janoušek kromě této firmy působil i ve společnosti Ora Print.

Pochybení úředníci zjistili také při zadávání veřejných zakázek. Kontrola odhalila, že VZP bezdůvodně platila bezúročné zálohy firmě CPS Consulting, která pro ni následně zajišťovala tendr na vymáhání pohledávek. Stejná společnost připravovala veřejné soutěže i pro středočeské nemocnice v éře někdejšího hejtmana Davida Ratha.

Zakázku za 108 milionů korun nakonec od VZP získala advokátní kancelář bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce. A podle kontrolorů byla konečná cena vyšší, než nabízely jiné firmy na trhu. To VZP označila za spekulace. Část této zakázky přesto začne prověřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Podle kontrolorů pojišťovna obešla zákon i při zadání zakázky firmě Ambit Media, která pro ni zajišťovala vydání informačního časopisu za 60 milionů korun po dobu tří let.

Ministrovo odmítnutí

Heger všechny námitky, které VZP proti závěrům kontroly podala, odmítl. „Kontrolovaná osoba v námitkách neuvedla žádné nové skutečnosti ani nedoložila relevantní podklady, které by opravňovaly ke změně kontrolního zjištění,“ napsal ministr VZP.

Již na konci ledna pak nový ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek vydal příkaz, který na základě kontroly změnil například zadávání veřejných zakázek a nechal prověřit peníze vydané z fondu prevence.

„Ve všech oblastech byla přijata nápravná opatření,“ řekl ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň. Podle něj kromě správní rady VZP dostal závěry kontroly i výbor pro audit.

Radek Nohl

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy