Google po třech letech předstihl Apple a stal se nejcennější značkou světa

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 5. 2014 20:20
Skokanem roku se stala čínská firma Tencent, pátá největší internetová společnost na světě
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Po třech letech ve stínu Applu se Google stal nejhodnotnější značkou světa. Její cena se vyšplhala na téměř 159 miliard dolarů, tedy 3,2 bilionu korun. Značka tvoří čtyřicet procent tržní hodnoty společnosti. To je zhruba trojnásobek veškerých příjmů českého státu za loňský rok. Žebříček stovky nejhodnotnějších brandů světa BrandZ Top 100 letos již podeváté sestavila výzkumná agentura Millward Brown a Hospodářské noviny jej mají společně s Financial Times exkluzivně k dispozici. Ze studie mimo jiné vyplývá, že sto nejdražších světových značek má celkovou hodnotu 2,9 bilionu dolarů (58 bilionů korun) – dvojnásobek toho, kolik stály v roce 2006, kdy Millward Brown vydával pořadí poprvé.

„Pokud jde o přinášení nových nápadů, Apple trochu stagnuje, zatímco Google jede dál. Dlouhodobě má navíc Google širší využití než Apple. Vezměte si také, jak Google vstoupil do našeho slovníku. Vygooglovat je dnes něco jako vyluxovat. Takovou sílu Apple nemá,“ komentuje vítězství Googlu nad Applem Ivan Tomek, šéf výzkumné agentury MRThink, která se specializuje na vnímání značek.

Pozici Googlu posílil úspěch na poli chytrých telefonů. Jeho systém Android dominuje na masovém trhu a v nejvyšší kategorii je jedinou reálnou alternativou „jablečných“ iPhonů. I když Google na Androidu přímo nevydělává, neboť jej výrobcům mobilů dává k dispozici zdarma, je pro něj zárukou budoucích příjmů. Každoročně se totiž stamiliony zákazníků nákupem nového telefonu se systémem od Googlu pevně připoutají k jeho službám.

Studie Millward Brown také potvrzuje, že hodnota nejdražších značek roste v průběhu času rychleji než tržní hodnota firem. Například společnost Apple, jejíž logo se letos umístilo na druhém místě s hodnotou 147,9 miliardy dolarů (tři biliony korun), zvýšila cenu své značky od roku 2006 o 824 procent. Hodnota firmy na burze za stejnou dobu narostla o 759 procent. Podobně je na tom i Google, jehož „brand“ za uplynulých devět let vyskočil o 139 procentních bodů víc než tržní hodnota společnosti.

Deset nejdražších značek pochází z USA. Americké firmy okupují polovinu celého žebříčku a jejich značky tvoří dvě třetiny jeho hodnoty. Evropa v tomto ohledu zaostává. Z 25 nejdražších značek pochází z Evropy pouze německá IT firma SAP a britský mobilní operátor Vodafone. Za Spojenými státy zaujímá druhé místo Čína. Přestože z první desítky zmizel mobilní operátor China Mobile, který se v minulých letech v první desítce umisťoval pravidelně, do top 25 se dostaly hned čtyři čínské firmy: zmíněný China Mobile, ICBC, Tencent a Baidu.

„Studie bere v úvahu velikost trhů, kde se ty značky pohybují. Nejsou tam východoevropské značky, protože se jim většinou nepodaří překročit svůj region, což se americkým značkám daří lépe. Čínské značky zase těží z obrovského počtu obyvatel v celém asijském regionu,“ uvedla ředitelka Millward Brown pro Česko a Slovensko Petra Průšová. Podle ní by si ale do budoucna mohly evropské značky polepšit a upevňovat svoji pozici, kterou měly před hospodářskou krizí. Ta je vyřadila z vysokých pozic v žebříčku na úkor firem z rozvíjejících se ekonomik.

V poslední době dominují technologické značky. Jen letos se postaraly o téměř třetinu hodnoty celého BrandZ Top 100. Devatenáct značek ze sta nakumulovalo 827 miliard dolarů (16,6 bilionu korun). V roce 2006 to přitom bylo 2,5násobně méně.

„Technologické značky se dostávají do nových oblastí života. Je překvapivé, že se tam poprvé objevují značky, jako je Twitter nebo LinkedIn. Našly si místo v životě lidí,“ říká Průšová. Zároveň připomíná, že je to poprvé od krize, kdy růst hodnoty značky vykázalo všech čtrnáct měřených kategorií, nejrychleji rostla hodnota značek oblečení – stoupla o necelou třetinu.

Překvapení se odehrálo v kategorii skokan roku. Loni to byla Prada, která vyrostla o 63 procent na 9,5 miliardy dolarů (tehdy 186 miliard korun). Letos vlastní nejrychleji rostoucí značku společnost, kterou v Česku zná málokdo – jde o pátou největší internetovou společnost na světě, čínskou investiční firmu Tencent. Podniká i v oblastí médií a proti loňsku vyskočila o 97 procent na 53,6 miliardy korun (1,1 bilionu korun) a stala se tak čtrnáctou nejhodnotnější značkou světa.

Společnosti, jejichž značky se v BrandZ Top 100 objevují, na burzách zpravidla patří mezi takzvané „blue chip“ tituly, které vyplácejí pravidelné dividendy. To potvrzuje i skutečnost, že tržní hodnota těchto společností vykázala od roku 2006 do současnosti víc než osmdesátiprocentní růst, zatímco hodnota firem v americkém indexu S&P 500 za tu dobu vyrostla pouze o necelých 45 procent. Podle Millward Brown to dokazuje, že silná značka má pozitivní vliv na zdraví a lepší růst firem.

Nikita Poljakov

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy