Za kulisy událostí – Ačkoli obrněné transportéry Pandur zatím v Česku proslavila zejména údajná korupce kolem jejich nákupů, vedení armády si bez nich nedokáže představit své fungování. Generální štáb proto nyní přišel s plánem na nákup dalších těchto vozidel – tentokrát ve velitelské a spojovací verzi. „Je to nejpřijatelnější varianta vzhledem k potřebě sjednotit výzbroj,“ uvádí materiál, který si na štábu nechali zpracovat.
Armáda si před pěti lety pořídila celkem 107 kusů rakouských obrněnců Pandur za více než 14 miliard. Nyní navrhuje dokoupit deset až dvacet nových za další stovky milionů. Přesný počet zatím vojáci sdělit nechtějí. „Nic není definitivní, kromě vozidel Pandur jsou stále otevřené i další varianty,“ vysvětluje mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.
Požadavky vojáků má v nejbližší době posoudit ministerstvo obrany, které pak rozhodne, zda na další Pandury skutečně dojde. „Nyní čekáme, až generální štáb dopracuje své specifikace a zdůvodní jednotlivé varianty. Teprve pak dojde k rozhodnutí,“ říká první náměstek ministra Jiří Borovec.
Seškrtaný nákup
Velitelská a spojovací vozidla se od těch řadových liší tím, že s sebou vezou velkou skříň, která je napěchovaná počítači či radiostanicemi. Transportéry v této verzi armáda zahrnula do prvního kontraktu na pandury, který domluvila ještě Paroubkova vláda. Tuto zakázku na 199 kusů však v prosinci 2007 vypověděl kabinet Mirka Topolánka.
A do tohoto období spadá i kauza Topolánkova exporadce Marka Dalíka, který si podle policie řekl u manažerů rakouského výrobce o půlmiliardový úplatek za to, že obrana kontrakt nepřeruší – soud s Dalíkem má proběhnout letos.
Ministerstvo nakonec domluvilo menší kontrakt na 107 vozů, z něhož už velitelská a spojovací vozidla vypadla. Generální štáb ale tvrdí, že transportéry tohoto typu stále potřebuje.
„Velitelsko-štábní a spojovací vozidla, která dnes naše jednotky využívají, nemají dostatečnou ochranu a nejsou slučitelná s prostředky aliančních partnerů. Proto je nutná jejich obměna,“ vysvětluje mluvčí Jana Růžičková.
Vedení armády proto žádá nakoupit celkem třicet takovýchto vozidel. Blíže neupřesněnou část by pak měly tvořit rakouské pandury a zbytek by doplnila italská obrněná vozidla Iveco, která již armáda má rovněž ve svém parku. „Tato varianta nejlépe splňuje taktické i technické požadavky,“ uvádí ve své analýze generální štáb.
Půlmiliarda navíc
Jenomže varianta s obrněnci Pandur a Iveco je také nejdražší. Armáda odhaduje, že by takový nákup vyšel na 1,9 miliardy korun.
Kromě toho zkoumala také další možnosti – nákup velitelských a spojovacích skříní na nákladním voze Tatra nebo na novém českém vozidle VEGA, které vyvinula firma SVOS Přelouč.
Pořízení těchto vozidel by přitom bylo o půlmiliardu levnější, podle generálů by však tato varianta měla několik rizik. „Vozidlo VEGA je vyrobeno pouze jako prototyp a vůz Tatra nesplňuje požadavky na ochranu či průchodnost terénem,“ tvrdí generální štáb.
Podle některých odborníků by však i tato levnější varianta armádě stačila. „Velitelské ani spojovací vozidlo nejezdí v první linii. Není tak nutné, aby bylo stejně pancéřované a mělo stejné dovednosti jako bojový transportér,“ míní zbrojní expert Michal Zdobinský.
Vladimír Šnídl