Rozhovor – Hlavní město je ochromeno velkou vodou, stav nouze je s výjimkou jednoho vyhlášen ve všech českých krajích. Déšť zatím neustává.
Situace velmi připomíná rok 2002, kdy stál v čele vlády Vladimír Špidla. Protože měl kabinet postavený na těsné většině 101 hlasů, povodeň velmi ovlivnila i jeho politickou kariéru. Už po čtvrt roce ve vládě ho náprava povodňových škod přivedla do těžkých střetů ve sněmovně a koneckonců i ve vlastní vládě.
Nyní na jedenáct let staré události vzpomíná v rozhovoru pro deník Insider.
Mraky se hnaly
Insider: Kdy jste si v roce 2002 uvědomil, že déšť a zvedající se voda v řekách již vybočují z běžných letních povodní?
Byly to dva momenty. Jeden čistě osobní. Běžel jsem závod v běhu do vrchu Jánské Lázně – Černá hora a to běžíte v tričku, na doraz a kolem vás je třetihorní součást přírody. Tehdy jsem, jak se honily mraky, začal mít zvláštní úzkostlivý pocit z oné přírody a z počasí.
Druhý moment byl ten, že jsem byl na Perštýně a jednal s hasiči, protože se už začalo mobilizovat. A dva specialisté, kteří se zabývali předpověďmi počasí, se přede mnou pohádali, jak to bude vypadat. Do toho jsem si uvědomil, jak se mezi sebou dohadují jednotlivé kraje… Bezprostředně poté jsem vyhlásil mimořádný stav, což byla v té době docela originalita. Většina sice byla toho názoru, že se dopouštím chyby, ale pak se ukázalo, že ne.
Insider: To bylo 12. srpna 2002?
To si přesně nepamatuji.
Insider: Ano, 12. srpna jste vyhlásili stav nouze v postižených krajích. Co se dělo dál?
Vyhlásili jsme stav nouze a současně jsme začali uvažovat, jaké budou škody. Dalo se předpokládat, že budou enormní, a nakonec se vyšplhaly na zhruba 80 miliard. Takže jsme začali připravovat různé návrhy, jak to vyřešit.
Insider: To znamená, že už tehdy se řešilo, kde ve státním rozpočtu najít potřebné peníze?
Nemám vzpomínku úplně přesnou, ale to víte, že ano. Rozhodli jsme se zmrazit platy, zvýšit trochu přímé daně a tak podobně.
Insider: Jak jste v té době získávali informace? Přeci jen je dnes všechno víc propojeno.
Nejdůležitější bylo vyhlásit stav nouze. Stalo se to včas a zmobilizovalo to záchranný systém. Po povodních na Moravě už byl vytvořen a začal fungovat. Pamatuji se, jak jsme poměrně složitě zajišťovali, aby nespadly mobilní a internetové sítě. Je dobré si uvědomit, že tehdy ten systém spravoval Stanislav Gross, protože byl ministrem vnitra, a počínal si velmi zdatně, o tom není nejmenších pochyb. Stejně tak ministr zemědělství Jaroslav Palas nám pomohl a přišel s myšlenkou, že bychom mohli lidem na Blatensku, kteří přišli o domy, postavit domky už do Vánoc, což jsme také dokázali.
Lidé od Zemana
Insider: V souvislosti s povodněmi jste následně v září schvalovali i „povodňový zákon“, který neprošel…
Neprošel, protože se tomu vzpírala Hana Marvanová (v té době poslankyně Unie svobody, pozn. red.), která byla toho názoru, že není dost pravicový. Že slíbili lidem, že nebudou zvyšovat daně, a my jsme je chtěli zvýšit.
Insider: A tím jste se dostali s celou vládou pod tlak a k vládní krizi.
To nebyla vládní krize, vevnitř se nic nedělo. Bylo to významné a neúspěšné parlamentní hlasování, vládní krize to nebyla.
Insider: Ale vaši kolegové v sociální demokracii, zejména ze Zemanova křídla, na vás tlačili, ať vypovíte koaliční smlouvu a změníte povolební uspořádání.
Jistě že ano. Miloš Zeman, který měl na rozdíl ode mě původní představu, že bude vláda s podporou komunistů, od toho okamžiku na vládu útočil a jeho příznivci ve straně této situace využili.
Radit nemohu
Insider: Určitě sledujete i současnou situaci kolem povodní. Se zkušenostmi, které máte, vidíte nějaké přešlapy či chyby v počínání vlády či pražského magistrátu a postižených krajů?
Kdybych se k tomu vyjadřoval, byl bych skutečně nekompetentní. Každá taková situace je extrémní, mimořádná, a když nejste uvnitř, tak o tom víte houby. A z desáté řady napůl slepý říkat, že subreta udělala nějaký špatný pohyb, to není můj styl.
Insider: Takže naopak. Když se vracíte ke svým rozhodnutím z roku 2002. Co byste udělal jinak?
No chyby… Situace se zlepšila. Praha je vybavena protipovodňovými zábranami, to za nás nebyla. V době, kdy byla povodeň, zejména nad Prahou bylo několik základních protipovodňových opatření těžkého technického charakteru, myslím, že to byly nějaké dveře, které nešly zavřít či otevřít. Nastala řada takovýchto problémů, které situaci ztěžovaly.
Insider: Teď se přežene ta největší voda, ale co dál, co byste vy dělal jako premiér?
My jsme vyhodnotili škody, což nebyla žádná malá věc, a okamžitě jsme opravy začali financovat z prostředků, které jsme měli. Proto také náš dluh narostl o osmdesát miliard – taková byla škoda. Změnili jsme rozpočet, udělali jsme větší deficit, změnili jsme daně a radikálně jsme začali dávat zemi dohromady.
Podpoříme rozumný návrh
Insider: Také jste si brali půjčku od Evropské investiční banky…
Jistě, použili jsme všechny možnosti financování. Vedle toho na jednání v Drážďanech, myslím, že 18. srpna, jsme podnítili vznik evropského Fondu solidarity, který vznikl v listopadu, a v prosinci jsme již z něj mohli za poměrně slušných podmínek čerpat. Byla to ohromná pomoc. Fond funguje pořád. Když byly požáry v Řecku, tak se z toho financovala záchrana. Používá se na rychlou pomoc.
Insider: ČSSD je nyní v opozici, jak by se ona měla k povodním postavit a pomoci?
My můžeme pomoci tak, že budeme jednat jinak než tehdy ODS. Kdyby nás podpořila opozice, jedna Hana Marvanová by to nemohla svrhnout. Celá opozice jako jeden muž proti nám hlasovala.
Insider: V tomto duchu máme tedy číst i ranní tiskovou zprávu ČSSD, že „poslanci a senátoři podpoří všechny kroky vlády, které povedou k pomoci postiženým občanům a k rychlému odstraňování povodňových škod“?
Především by pomoc spočívala v tom, že podpoříme rozumný vládní návrh. A když říkám rozumný, myslím to v širokém pojetí, tedy že se nehledá záminka a nesmlouvá o detailech.
Martina Machová