Za kulisy událostí – Po květnových eurovolbách vláda rozhodne, kdo bude příští čtyři roky Česko zastupovat v Evropské komisi. Přestože politici tvrdí, že se tématem zatím nezaobírají a věnují se volbám, ČSSD už má kandidáta, kterého hodlá před koaličními partnery prosadit. Jméno pečlivě tají – jisté je to, že se jedná o bankéře, který už má zkušenosti s politikou. Sociální demokraty ale čeká náročný úkol, musejí o svém tipu přesvědčit Andreje Babiše.
„Máme ambici navrhnout příštího českého eurokomisaře,“ potvrdil již dříve opakovaně premiér a lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. Pro sociální demokraty je důležité, aby do významné evropské instituce odešel její nominant. Ve straně se počítá s tím, že ve volbách do evropského parlamentu i v těch podzimních komunálních ji převálcuje hnutí ANO Andreje Babiše. Pozice eurokomisaře je tak jedním z mála hřišť, kde může ČSSD uhrát bod.
„Náš kandidát je lepší“
Strana věnovala výběru kandidáta velkou pečlivost. Mezi možnostmi byl i stávající europoslanec a místopředseda evropské frakce socialistů Libor Rouček. „Moje jméno se objevilo, ale teď je to předčasné, bude se rozhodovat po volbách,“ řekl Rouček.
Podle informací Insideru a HN se však eurokomisařem nestane, byť ČSSD hledala důstojný způsob, jak naložit s jeho letitými zkušenostmi a jazykovou výbavou – poté, co ho odsunula až na deváté místo eurokandidátky. Vedení strany se pokusilo Roučka nabídnout prezidentovi Miloši Zemanovi na velvyslanecké místo. Zeman překvapivě odmítl, přestože mu za jeho premiérských časů Rouček dělal mluvčího.
I Hrad měl své plány, kdo by se měl z řad sociálních demokratů odebrat na bruselskou misi – ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Do Evropy se ho Zeman a jeho lidé pokoušeli vytlačit, už když se sestavovala vláda. Premiér Sobotka tlaku odolal tehdy i nyní. Zaorálkovo postavení zakolísalo, když se postavil na stranu demonstrantů na Majdanu a naštval konzervativní křídlo ČSSD. Teď už ale provinění zahladil byznysovou výpravou do Číny a opatrnějšími formulacemi.
Vytipování kandidáta je však pro ČSSD jenom prvním krokem, ten těžší ji teprve čeká. Bude muset zdolat odpor svého koaličního partnera, protože v případě eurokomisaře se jedná o návrh celé vlády. A Andrej Babiš nabízí vlastního adepta, lídra své eurokandidátky a bývalého lobbistu Pavla Teličku.
„Je to nejlepší kandidát. Lobbista je špatné slovo jen v Česku kvůli lidem jako Roman Janoušek. Lobbista je člověk, který ostatní přesvědčuje. Tak jako pan Telička v Bruselu dobře lobboval za firmy, tak bude dobře lobbovat za české zájmy,“ řekl HN ministr financí Babiš s tím, že ČSSD má ve zvyku posílat do Evropy lidi, kteří se nedomluví žádným cizím jazykem.
Zájem o energetiku
Kdo za Česko odjede do Evropské komise, ovlivní i to, jakou oblast dostane země na starosti. Pod dosluhujícího komisaře Štefana Füleho spadá rozšiřování Evropské unie, jeho předchůdce Vladimír Špidla pečoval o sociální oblast. Teď by však Česko rádo sáhlo po významnějším oboru: energetice nebo dopravě.
„Šance tu je. Máme silný průmysl a zájem zůstat v přepočtu na počet obyvatel průmyslovou velmocí. Ovšem pokud chce Česko hrát v Evropě ligu mistrů, musí do tamních institucí posílat kvalitní lidi,“ říká europoslanec Rouček. Za oblast energetiky se už přimlouval i Svaz průmyslu.
Evropská komise má jako jediná mezi bruselskými institucemi pravomoc předkládat legislativní návrhy, které tvoří tři čtvrtiny českého právního systému. Současně dohlíží na plnění unijního rozpočtu a nakládání s dotacemi.
Kateřina Surmanová