Do Česka míří další jazyková franšíza. Španělé chtějí české děti učit anglicky

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 8. 2013 12:37
Odborníci jsou předem skeptičtí, protože trh je už několik let naprosto přesycen
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Do hodně našlapaného tuzemského trhu s výukou cizích jazyků míří další franšízová síť jazykových škol. Španělský koncept zaměřený zejména na předškolní děti Kid´s & Us plánuje už v lednu příštího roku otevřít v Praze první pilotní školu s výukou angličtiny.

Do dvou až tří let by mělo i v dalších městech vyrůst 25 až 30 těchto škol. Takzvaného masterfranšízanta hledá jazyková škola v současné době i na Slovensku.

Odborníci jsou předem skeptičtí, protože trh je už několik let naprosto přesycen. „Zcela nový subjekt bez zázemí nemá velkou šanci uspět," myslí si prezident Asociace jazykových škol a agentur ČR (AJŠA) Vítězslav Bican. Podle něj se velkou přidanou hodnotou nezdá být ani mezinárodní zakotvení školy. "Především poté, co se prakticky z trhu stáhla česká pobočka mezinárodní školy Bell School," připomíná předchozí pokus.

Franšízový poradce ze společnosti Avex systems, která pro novou jazykovou školu našla tuzemského masterfranšízanta, Aleš Tulpa předpovídá Kid´s & Us naopak úspěch. "Je pravda, že na českém trhu, stejně jako na jiných evropských trzích, existuje velká nabídka výuky cizích jazyků. Jejich kvalita je však velmi odlišná. Chybí většinou koncepce, mezinárodní zkušenosti a praxí podložené, vyvinuté a propracované systémy."

"Chce-li se nová jazyková škola etablovat dumpingovou cenou, máme obavy, že může i třeba na úkor kvality uspět," obává se Andrea Křížková, předsedkyně Asociace certifikovaných jazykových škol. Tulpa v tomto ohledu Kid´s & Us brání: „Nebude se chtít prosadit nízkými cenami".

O cenové politice bude Kid´s & Us se svým českým masterfranšízantem jednat v září, Tulpa ale předpokládá, že se jedna školní hodina při skupinové výuce bude pohybovat v rozmezí 200 až 250 korun.

"Záleží na tom, o jaký typ výuky jde. Například firmy za jednu hodinu angličtiny platí průměrně 350 až 380 korun. V případě individuální výuky je to ještě více, zhruba 400 korun," vysvětluje prezident AJŠA Bican. "U kurzů pro veřejnost ale může hodina v semestru stát i 100 korun," doplňuje.

Koncept Kid´s & Us se poprvé v Česku představil na březnovém veletrhu Franchise Meeting Point v Brně. Prostřednictvím poradenské společnosti Avex system pak získal českého partnera, který bude síť jazykových škol na tuzemském trhu zaštiťovat.

Výuka angličtiny prostřednictvím systému Kid´s & Us je určena dětem od půl roku věku do čtrnácti let. Vyniknout mezi ostatními jazykovými školami na českém trhu chtějí Španělé díky interaktivnímu, speciálně vyvinutému výukovému konceptu a učebním materiálům.

„Jeden příklad za všechny. Systém pracuje kromě jiného i se čtecími tečkami, na které si mohou děti a jejich rodiče doma přiložit takzvané reading pen – mluvící pero –, které přečte nahlas se správnou anglickou výslovností texty, popíše obrázky nebo různé životní situace," prozrazuje Tulpa.

Podle Asociace jazykových škol a agentur je na tuzemském trhu zhruba 200 až 250 jazykových škol jako takových, soukromých subjektů pak může být i další tisícovka.

Prostřednictvím franšíz působí v České republice v současné době zhruba deset subjektů. "Ze značek lze uvést například Helen Doron Early English, Jipka, KindeGarten, Orange Academy nebo Lightpoint či Pingu´s," vypočítává Barbora Štanglová ze společnosti Profit system franchise services.

Nejrozšířenějším franšízovým konceptem je původně izraelská síť jazykových škol pro děti Helen Doron Early English. "V současné době u nás má více než devadesát poboček," upřesňuje Štanglová. Systém je, podobně jako Kid´s & Us, zaměřen na děti od tří měsíců věku. Tyto školy s interaktivní výukou na českém trhu působí od roku 2004.

Metodu Kid´s & Us vyvinula na základě zkušeností se svými vlastními dětmi učitelka angličtiny Natália Perarnau. První školu, která vyučuje hrou a je podložena vlastní originální výtvarnou a poslechovou literaturou, ve Španělsku otevřela v roce 2006. O dva roky později v zemi fungovalo sedm franšízových poboček. V současné době síť disponuje 127 jazykovými centry ve Španělsku, Andoře, Itálii, Francii a Belgii. Na základě této metody se angličtinu učí zhruba 25 tisíc žáků.

Kateřina Vokurková

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy