Objev dne - Poté, co ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přistoupil na to, aby byl na velvyslanecké místo ve Vatikánu nominován hradní protokolář Jindřich Forejt, se rozjel stroj na schvalování nových ambasadorů naplno.
Podle informací deníku Insider ve středu vláda schválila na tucet nových diplomatů a Insideru se podařilo získat jejich seznam.
Je mezi nimi například bývalý předseda US-DEU a dosud velvyslanec se zvláštním posláním pro východní partnerství Petr Mareš, který má zamířit na ambasádu v Kanadě, s níž Česká republika už roky řeší napětí kvůli vízové povinnosti.
Ze seznamu také plyne, že na ambasády odcházejí lidé blízcí ministru Schwarzenbergovi, a to jeho vysoce postavení spolupracovníci z vedení ministerstva zahraničí.
Do Vídně na misi OSN a OBSE má zamířit současný náměstek Černínského paláce Vladimír Galuška, bilaterální ambasádu v rakouské metropoli má zase po Janu Koukalovi řídit současný politický ředitel Schwarzenbergova úřadu Pavel Fischer.
Nové nominace, které čekají na podpis prezidenta Václava Klause, tím pádem uvolní významná místa na diplomatickém ústředí v Praze. Kromě zmíněných funkcí se bude hledat i nový generální sekretář ministerstva zahraničí, ten dosavadní - Jaromír Plíšek - má totiž převzít ambasádu v Bratislavě.
Ze seznamu však také plyne, že mezi nominacemi chybí klíčový post, o který se nyní hraje, a to šéf ambasády v Moskvě, a není zatím vyřešena ani ambasáda v Německu, kde už sedmým rokem přesluhuje Rudolf Jindrák.
Je pravděpodobné, že zejména moskevská mise bude tématem číslo jedna na dnešní schůzce nového prezidenta Miloše Zemana s Karlem Schwarzenbergem. Ministr zahraničí se k ní ovšem má ještě dnes dopoledne vyjádřit. „Ne,“ ukončil hovor, jen co bylo jasné, o čem s ním chce Insider mluvit.
Lidé kolem Zemana přitom do Moskvy prosazují komunistického europoslance a prvního českého kosmonauta Vladimír Remka. Nominant blízký KSČM ale musí být pro Schwarzenberga, který na české politické scéně už celkem osaměle drží vůči autoritativní Moskvě kritické postoje, problematický. Nový ambasador se navíc hledá v citlivé době, kdy se Rusové uchází o energetický supertendr na dostavbu Temelína. Jak se ale shodují diplomatické zdroje, kníže může ustoupit v rámci nějakého důležitého „dealu“. Například za vliv vlády na jmenování ústavních soudců nebo členů rady ČNB.
Jmenování nových velvyslanců bylo dlouho zaseknuté právě kvůli neshodám mezi Schwarzenbergem a Klausem a hodně se mluvilo právě o Forejtovi, na kterého dlouho odmítal Schwarzenberg přistoupit. (Nyní se ve Forejtově případě zdá, že nakonec navzdory souhlasu vlády zůstane doma).
Bude-li se mluvit i o Berlínu, tam by místo Jindráka mohl podle několika zdrojů zamířit současný velvyslanec v Irsku Tomáš Kafka, který se coby diplomat podílel na česko-německém smiřování v 90. letech.
Rudolf Jindrák premiérovi Nečasovi v čase kolem prezidentské volby odmítl nestranické místo ministra obrany (a Schwarzenbergovi prý zase post v Moskvě) a podle informací Insideru by mohl zamířit právě na uvolněné místo náměstka ministerstva zahraničí.
Oslovení nominovaní velvyslanci nechtěli svá budoucí angažmá komentovat. Schvalování velvyslanců je proces, který probíhá v utajeném režimu. Insider však přikládá ke svým zjištěním tabulku se jmény diplomatů a jejich novými destinacemi.
Tereza Šídlová, Jan Němec