Diplomacie balí kufry na Kypru, v daňovém ráji se zavírá velvyslanectví

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 2. 2013 15:10
Úřad může být strategický z toho pohledu, že je blízko pobřeží severní Afriky. O Kypru se kromě turismu v Česku mluví také jako o jednom z nejvyhledávanějších daňových rájů i o sídle firem napojených na podezřelé zakázky v Praze.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Ještě nedávno se o rušení českých ambasád v zemích EU jen mluvilo a doopravdy se zavíraly úřady ve vzdálených exotických zemích.

K novému roku ale ministr zahraničí Schwarzenberg zavřel velvyslanectví v Lucemburku a další na řadě je Kypr. V Nikósii zůstane jen nižší diplomat s titulem chargé d’affaires.

Úřad může být strategický z toho pohledu, že je blízko pobřeží severní Afriky. O Kypru se kromě turismu v Česku mluví také jako o jednom z nejvyhledávanějších daňových rájů i o sídle firem napojených na podezřelé zakázky v Praze.

Kvůli rušení úřadu na uzavřeném jednání mluvil s poslanci Schwarzenberg minulý čtvrtek. Přišel na zvláštní zasedání zahraničního výboru, v jehož čele stojí David Vodrážka (ODS).

„Uspoří se devět milionů, v Nikósii zůstane jeden diplomat,“ uvedl jeden z členů zahraničního výboru Poslanecké sněmovny pod podmínkou anonymity. O seškrtání úřadu totiž teprve bude jednat vláda.

Ministerstvo zahraničí plán ovšem nepopírá: „Toto rozhodnutí odráží všeobecný trend zřejmý i u jiných zemí EU, tj. využívání alternativních úrovní zastoupení a budování pružnější sítě menších úřadů,“ sdělil Insideru tiskový odbor ministerstva zahraničí.

Poslanci mluví o tom, že ministerstvu přímo zabránili v úplném zrušení ambasády.

„Změna statutu zastupitelského úřadu Nikósie byla plánována spolu s předchozí vlnou optimalizace diplomatické sítě. S ohledem na kyperské předsednictví v EU bylo oznámení o změnách odloženo,“ komentuje to úřad. Jako důvody pro zachování úřadu uvádí: politický význam oblasti, byznys a turismus.

Kypr patří podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur ke středně oblíbeným destinacím českých turistů. Pohybuje se kolem 15. až 20. místa na žebříčku oblíbenosti turistických destinací.

Je ale velmi populární u těch Čechů, kteří hledají daňové ráje pro své firmy. Kyperské firmy neplatí žádné daně z vyplacených dividend, za prodej obchodních podílů či z obchodu s cennými papíry. Navíc jsou tam i nižší daňové sazby.

Na Kypru sídlí mateřské společnosti skupiny KKCG nebo největší tuzemský internetový portál Seznam.cz.

Hned několik kyperských firem s neznámou vlastnickou strukturou profitovalo ze zakázek pražského dopravního podniku, které byly prověřovány kvůli podezřelým okolnostem po odchodu Martina Dvořáka z čela DPP. V dozorčí radě DPP shodou okolností sedí i výše zmíněný předseda zahraničního výboru sněmovny Vodrážka.

Česko má zatím ambasádu v každé členské zemi EU. Dlouhodobě se ale mluví o tom, že se tento model v době evropské integrace přežil.

Nejčastěji se v diplomatických kruzích jako o příkladu nízké efektivity mluvilo o pobaltských zemích, Česko má ambasádu v Litvě, Lotyšsku i Estonsku. Podle mnohých by stačil jeden úřad pro všechny pobaltské země.

Osekávání českých úřadů na unijním území už ale začalo. Od letošního 1. ledna nefunguje česká ambasáda v Lucembursku. A to i navzdory několika stovkám českých krajanů v půlmilionové zemi, kteří české diplomacii poslali nesouhlasnou petici. Lucembursko, kde sídlí několik institucí Evropské unie, bude spravovat české velvyslanectví v belgickém Bruselu. Honosná česká budova v Lucemburku už je také na prodej.

Tereza Šídlová

 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy