Dělení státních miliard rozhádalo český sport

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 5. 2014 17:52
Státní peníze nedostávají jen jednotlivé svazy, ale také jejich střešní a servisní organizace typu Českého olympijského výboru či České unie sportu (bývalý ČSTV).
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Stát už letos rozdělil sportovcům takřka dvě miliardy korun. Přestože pokus fotbalistů o cestu na MS do Brazílie skončil krachem, navýší se jim dotace meziročně o 17 milionů na 258 milionů korun. A navrch dostanou ještě 30 milionů na uspořádání ME hráčů do 21 let v příštím roce.

Oproti tomu pěti olympijskými medailemi ze Soči opentlený biatlon si polepšil o pouhých 1,7 milionu na 14,3 milionu korun, dalších 20 milionů získá jako příspěvek na uspořádané ME.

„Úspěšnost sportů zohledňujeme, ale případné navyšování nemůže přicházet skokově,“ říká ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Státní peníze ovšem nedostávají jen jednotlivé svazy, ale také jejich střešní a servisní organizace typu Českého olympijského výboru či České unie sportu (bývalý ČSTV).

Zmíněný biatlon patří mezi sedmnáct sportů, jež zastřešuje Sdružení sportovních svazů ČR, někdejší Svazarm. Jeho šéf Zdeněk Ertl ovšem neuznává nadřazenost Českého olympijského výboru vůči ostatním sportovním spolkům. A proto se ocitl ve sporu s Jiřím Kejvalem, šéfem olympijského výboru.

To se projevilo na státním příspěvku pro Sdružení sportovních svazů, který se z loňských téměř 41 milionů zkrátil na 7 milionů korun. Zdroje Insideru a HN se shodují, že rozdělení státních peněz tentokrát připravil právě Kejval. S podporou Petra Hulinského (ČSSD), jehož v zimě po tuhém boji osobně protlačil na pozici Chládkova náměstka pro sport.

Dotace ve finále na ministerstvu schvaluje Národní rada pro sport, ve které sedí i zástupci sportu, i parlamentních politických stran. Nicméně Chládek připouští, že s rozdělovníkem se pracovalo i mimo ministerstvo. „Dali jsme ten návrh dopředu k posouzení předsedům Českého olympijského výboru a České unie sportu,“ říká.

Ertl se při pohledu na čísla zlobí. „Státní peníze by měl rozdělovat stát, nikoli Český olympijský výbor. Nyní nejsme spokojeni, ale dostali jsme příslib, že dojde k nápravě.“ A náměstek Hulinský přitakává: „Ta věc bude teprve dořešena.“

Český olympijský výbor se v éře po krachu Sazky a úpadku někdejšího ČSTV obsadil do role organizace, která navenek reprezentuje celý český sport. Státní orgány to akceptují, ale Ertl upozorňuje, že legislativně nemá vůdčí role olympijského výboru v rámci českého sportu žádnou oporu.

Při rozdělování dotací si olympijský výbor i díky příspěvku státu na účast na ZOH polepšil letos o více než dvojnásobek, zinkasuje 102 miliony korun. „My ty peníze ale potřebujeme, platíme například za všechny sportovce centrálně pojištění. Anebo poplatky pro OSA a Intergram,“ vysvětluje Kejval. Zmíněné náklady odčerpají z rozpočtu Českého olympijského výboru zhruba 18 milionů ročně.

Ertlovo Sdružení sportovních svazů, někdejší Svazarm, dostalo nyní sedm milionů, přestože zastřešuje čtyřikrát víc sportovců než Sokol, jemuž stát přiklepl téměř 72 milionů. „Ale svazy, co jsou pod Sdružením sportovních svazů, dostaly peníze přímo, je zbytečné, aby jim je někdo přerozděloval,“ říká Kejval.

Když se ovšem sečtou a porovnají peníze, které bývalý Svazarm dohromady s jeho jednotlivými svazy dostal loni a letos, zůstává tu stále deficit 30 milionů korun.

Milion na lakros, zbylo i na páku

Psí spřežení i hráči stolního hokeje mají letos smůlu. Ale třeba na lakros zbyl milion, na pétanque skoro 300 tisíc korun a vyznavači armwrestlingu, tedy takzvaného přetlačování rukou alias páky, dostanou od státu 203 tisíce korun.

Kromě již rozdělených dvou miliard, zmíněných v úvodu, budou k dispozici i další peníze. „Ještě tu máme ministerskou rezervu, z níž v průběhu roku sportovcům pošleme dvakrát 150 milionů korun,“ plánuje ministr Chládek. „Do měsíce rozdělíme i investiční prostředky, to je necelá miliarda.“ Dalších 364 milionů by pak od státu mělo putovat do resortních sportovních center (Dukla, Olymp).

Nejštědřejší bylo zatím ministerstvo školství vůči Fotbalové asociaci ČR. Spokojeni můžou být i šéfové svazu ledního hokeje, kde k 80 milionům na reprezentaci, talentovanou mládež a organizaci sportu dostali navíc i 34,8 milionu na přípravy mistrovství světa, které napřesrok uvítají Praha a Ostrava. Atleti dostali od státu takových bonusů spoustu: namátkou 18,5 milionu na halové ME nebo 10 milionů na ostravskou Zlatou tretru.

„Peníze se teď ještě rozdělovaly podle starého systému, podle vzorečků, které berou v potaz sportovní úspěšnost nebo velikost členské základny jednotlivých sportů. Je ale potřeba vnést do toho i subjektivní prvek. Prosadil jsem osobně například tři miliony pro asociaci Sport pro všechny,“ říká ministr.

„Řekl jsem před sportovními představiteli, že pokud někdo cítí nějakou asymetrii, ať mě v té věci osloví,“ naznačuje Chládek, že je přístupný případné další diskusi a dorovnání deficitů ze zmíněné ministerské rezervy. „Zadal jsem každopádně pracovníkům ministerstva, aby do konce roku připravili nový systém rozdělování státních prostředků do sportu,“ dodává.

„Současný stav vnímám jako jakési přechodné období. Hledá se nový systém, který by nebral v potaz jen chladná čísla. Díky panu ministrovi a jeho náměstku panu Hulinskému je tu snaha najít nějaký nový konsenzus,“ komentuje situaci Miroslav Jansta, předseda České unie sportu (bývalé ČSTV).

Peníze, které nejsou určeny na investice, se rozdělují v pěti programech. Prostředky z prvního jsou vázány na reprezentaci. K dispozici je 361 milionů korun, více než polovinu této sumy inkasuje dvanáct výsledkově nejúspěšnějších sportů.

Dalších 330 milionů ve druhém programu je určeno pro talentovanou mládež, ze třetího a jeho 40 milionů čerpají zejména organizace handicapovaných sportovců. „Čtyřka“ se 154 miliony je určena na údržbu a provoz sportovních zařízení a z pátého programu se rozděluje něco přes miliardu s tím, že jde o prostředky, s nimiž sportovci mohou nakládat volně: nejsou účelově vázané na reprezentaci či mládež.

Luděk Mádl

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy