ČNB rozdávala pokuty, nejvyšší firmě, která je „nedostupná“

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 9. 2013 9:42
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Další dvě vysoké pokuty uložila Česká národní banka firmám z oboru investičního zprostředkování. Dva miliony korun má zaplatit společnost Active Capital, milion a půl pak společnost Cyrrus.

První případ vypadá přímočařeji. Na společnost Active Capital si ve specializovaných webových diskusích dlouhodobě stěžuje řada klientů a Česká národní banka nyní jejich výhrady potvrdila. Vedle pokuty zrušila firmě také registraci investičního zprostředkovatele. Active Capital minimálně do konce roku 2011 nepořizovala a neuchovávala záznamy telefonické komunikace se zákazníky a poskytovala jim investiční poradenství způsobem, při kterém podávali pokyny k obchodům o velmi vysoké frekvenci, takže museli platit nadměrně vysoké poplatky.

Internetové stránky Active Capital jsou v současnosti nedostupné, na zaslané otázky firma nereagovala. Podle obchodního rejstříku změnila od letošního června majitele.

Druhá pokuta – jeden a půl milionu korun – míří na jednu z nejvýznamnějších firem na trhu, brněnský Cyrrus. ČNB při kontrole zjistila větší množství spíše administrativně-formálních nedostatků, které nicméně kvalifikovala jako porušení zákona. Nejvýraznějším zjištěním je, že společnost od ledna do července 2011 neinformovala klienty o možných rizicích spojených s nadměrným obchodováním.

Také většina dalších zjištění se týká roku 2011, některá sahají až do poloviny roku 2012.  Firma například neevidovala záznamy o tom, v jaké výši a na jakých účtech u třetích osob jsou vedeny peněžní prostředky každého zákazníka. Firma také nezajistila soustavnou a jednoznačnou identifikaci peněžních prostředků klientů tak, aby je mohla kdykoliv odlišit od svých aktiv. Neinformovala je o pravidlech diverzifikace portfolií a v sedmi případech nedoložila důvody odlišné diverzifikace od pravidel stanovených vnitřními přepisy.

Společnost Cyrrus dále podle ČNB nepředala bez zbytečných průtahů čtyři přijaté pokyny k jejich provedení a neinformovala zákazníky o celkové ceně služby a jejích změnách. Na začátku roku 2011 pak neprováděla řádnou kontrolu jednání společnosti Lutherus jako investičního zprostředkovatele.

Vedení společnosti Cyrrus takto přísnou pokutu odmítá. Poté, co neuspělo s takzvaným rozkladem podaným k bankovní radě ČNB, nyní chystá žalobu k Městskému soudu v Praze.

„ČNB neprokázala na účtech klientů nadměrné obchodování, své rozhodnutí tedy založila na tom, že společnost neinformovala klienty o riziku nadměrného obchodování. Podle nás ale nemohla tato povinnost vzniknout, když k takovému jednání na klientských účtech prokazatelně nedošlo,“ uvádí Cyrrus v komentáři, který deníku Insider poskytl jeho hlavní investiční stratég Marek Hatlapatka.

Čtyři z pěti portfolií předmětných zákazníků, jejichž obchodování bylo v rozhodném období, navíc podle Cyrrusu dosáhly lepší výkonnosti než trh. „S dohodnutou strategií, které odpovídalo časté obchodování, všichni zákazníci souhlasili a byli spokojení. Firma nevyužívala agresivních praktik k ovlivňování svých zákazníků, což konstatovala i ČNB,“ píše firma v reakci na sankci.

Podle společnosti je přístup ČNB značně formalistický, přesto podle Hatlapatky byly nedostatky vyřešeny z velké části ještě před zahájením správního řízení. „Nejzásadnější změnou je přechod na zcela nový poplatkový systém. Naprostá většina klientů nám již dnes neplatí za jednotlivé obchody, čímž odpadá i ta teoretická možnost nadměrného obchodování pro poplatky,“ říká Hatlapatka.

Už v letošním prvním pololetí uložila Česká národní banka dvě dvoumilionové pokuty společnostem D.N.A. Trading a OVB Allfinanz.

Společnost D.N.A. Trading se sídlem v Liberci používala klamavé obchodní praktiky, když nepravdivě přirovnávala investiční životní pojištění ke spoření a zamlčovala lidem informace o částce, kterou by museli zaplatit při předčasném ukončení smlouvy. Zároveň vyžadovala od svých zprostředkovatelů složení vstupního poplatku ve formě uzavření smlouvy o investičním životním pojištění.

Dvoumilionovou pokutu má platit i OVB Allfinanz, jedna z největších finančně-poradenských společností na tuzemském trhu. Centrální banka u ní zjistila šest porušení zákona – byť jde spíše o formality, mohou poškodit klienty. S některými investory například řádně nevyplnila vstupní dotazník umožňující vyhodnotit, zda mají odborné znalosti a zkušenosti potřebné pro pochopení rizik. ČNB pokutovala i více než desetidenní průtahy v doručování pokynů klientů, jejich nedostatečnou evidenci a nedostatky ve vnitřních předpisech.

Právní moci letos nabyly i dvě půlmilionové pokuty. Společnost Česmak oslovovala klienty firmy, z níž se odštěpila, s nabídkou nových smluv o investičním životním pojištění, přičemž vypovězením těch dosavadních vznikla klientům finanční újma. Stejnou pokutu má platit i společnost Stratton Prague za nadměrné obchodování.

Alespoň stotisícové pokuty dostalo v letošním prvním pololetí dalších devět společností: Czech Invest Solutions 375 000 Kč, Investment Brokers 300 000 Kč, Conectium a Vaše perspektiva po 200 000 Kč), IFP Institut Finančního Poradenství 150 000 Kč, Lynx Broker, Orion Acquisition Capital, 1. AZ Makléřská a Profit Investment po 100 000 Kč.

V loňském roce dostala nejvyšší pokutu – šest milionů korun – společnost IFP Institut Finančního Poradenství se sídlem v Brně. Šestimilionovou pokutu loni udělila ČNB společnosti Colosseum, šlo však o nedostatky zjištěné už v roce 2009.

Maximální možnou pokutu – dvacet milionů korun – uložila ČNB v roce 2010 společnosti Capital Partners za takzvané nadměrné obchodování zaměřené na maximalizaci poplatků od klientů.

Petr Kučera

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy