Zahraničí - Stanice duchů se obvykle říká těm, které přestaly sloužit svému účelu a zapomenuté, potemnělé zůstávají podél tras, kde soupravy sviští mezi jinými stanicemi.
V New Yorku teď takových stanic duchů, kde nikdo nenastupuje ani nevystupuje, mají 421. Tolik stanic má newyorská podzemka. Nejvíce na světě. Moskva má víc kilometrů kolejí, ale méně stanic.
Zatopení šesti tras a mnoha zastávek kvůli bouři Sandy je tak největší katastrofou v dějinách metra. Ještě nikdy nebyla taková plocha, tolik kolejí a tolik stanic pod vodou.
A možná tento rekord nikdy ani nebude překonaný. Městem s tak rozsáhlým metrem, kde si lze srovnatelnou katastrofu představit, by snad mohlo být jen Tokio. Nedej bože, Insider samozřejmě Japoncům nepřeje nic zlého.
Původní slova představitelů newyorského dopravního systému, že se soupravy rozjedou snad do konce týdne, berou za své.
Mluvčí Metropolitan Transport Authority Judy Glavová uvedla, že nejdříve je třeba se zbavit vody a pak vše pečlivě zkontrolovat, zničené součástky nahradit. Experti už hovoří spíše o týdnech než dnech.
V Praze trvalo úplné obnovení metra po záplavách v srpnu 2002 sedm měsíců. Šlo ale o nesrovnatelně kratší trasy než v New Yorku. A navíc – do newyorského metra pronikla na rozdíl od pražského slaná voda.
Zaplavené metro je vzácným úkazem. Kromě Prahy to postihlo také Paříž, ale už je to dávno. V roce 1910, když tamní metro mělo ještě málo stanic. Němci si část berlínského metra zatopili v roce 1945 sami na Hitlerův příkaz v naději, že tím zpomalí postup vojáků Rudé armády do centra města.
Ani jedním výpadkem metra v minulosti ale nebylo postiženo tolik lidí jako teď v New Yorku. V průměru tam za den nastoupí a vystoupí přes pět milionů lidí. Polovina České republiky.