Za kulisy událostí - Katolická církev by ráda spolurozhodovala o evropských dotacích. Tedy přesněji - chce dostat svého zástupce do hlavního koordinačního orgánu, který kontroluje jejich tok z Bruselu. Mluvčí České biskupské konference na dotaz Insideru potvrdila, že by to bylo poprvé, kdy by zástupce církve oficiálně v podobném orgánu figuroval.
Insider získal kopii dopisu z konce letošního července, v němž takovou věc požaduje osobně kardinál Dominik Duka. Adresátem je ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.
"Katolická církev si uvědomuje celospolečenskou důležitost právě probíhajících diskusí o podobě nového programového období na let 2014–2020. (...) Domníváme se, že by také katolická církev měla mít svého zástupce na probíhajícím jednání," píše v dopise primas český.
„Celospolečenskou důležitost“ eurodotací si Česká biskupská konference (jejímž předsedou kardinál Duka je) uvědomila ve chvíli, kdy bylo v plném proudu schvalování zákona o církevních restitucích (mimochodem sněmovna přehlasovala senátní veto tento týden ve čtvrtek), v jejichž rámci získá katolická církev zpět největší podíl nemovitého majetku navraceného církvím. Mluvčí biskupské konference však přímou spojitost odmítá. "Evropská unie nepodporuje a nefinancuje projekty zaměřené na péči o majetek a jeho údržbu, tudíž případné navrácení církevního majetku není bez vytvoření představy o jeho dalším využití akceptujícím priority strategie Evropa 2020 a priorit Českého státu (viz operační programy) ani možné," sdělila Zuzana Burdová.
Uvedla, že s novým obdobím čerpání dotací od roku 2014 chce církev dohlédnout na to, aby z Bruselu byly podpořeny "skutečně potřebné projekty (charitativní, sociální ad.).
Kardinál Duka v dopise rovnou ministrovi navrhl i konkrétní jméno: chtěl, aby katolickou církev zastupoval Mons. ThLic. Tomáše Holuba, Th. D., sekretář České biskupské konference.
Výbor koordinuje za Českou republiku přípravu čerpání peněz z Bruselu, dohlíží na Národní rozvojový plán a doporučuje finanční i věcné změny schválených programů. Má 40 členů s hlasovacím právem a dále členy jen s hlasem poradním, jejichž počet není dán ve statutu výboru. Členy „jmenuje a odvolává předseda výboru“, tedy právě ministr pro místní rozvoj.
V tuto chvíli to ale vypadá, že katolická církev ve výboru sice bude, v přístupu k rozhodování ji ale ministr brzdí. „Bude tam její zástupce jako host. Bez hlasovacího práva,“ odpověděl ministr na dotaz Insideru.