Kdo-Kde-S kým - Marcel Chládek dřív běhal po hřištích jako rozhodčí, takže se dá napsat fotbalově: ministr školství proti novinářům z Rakovníka – 0 : 1 v poločase. S tím, že šance na otočení skóre jsou mizivé.
Chládek, ambiciózní politik z ČSSD, který si zakládá na své pověsti, včera prohrál spor: žaloval novináře za to, že ho v článcích spojovali s korupčními veřejnými zakázkami hejtmana Davida Ratha, kterému Chládek dělal skoro čtyři roky náměstka.
„Pan Chládek tento typ kritiky musí snést,“ rozhodl krajský soudce Vojtěch Cepl.
„Napsali, že budu taky zavřený“
Chládka rozzlobily dva komentáře, které vyšly v rakovnickém týdeníku Raport na jaře před dvěma lety. Tedy těsně potom, co detektivové zatkli Ratha se sedmi miliony korun v krabici od červeného vína.
Podle novinářů byl Chládek jako radní a jeden z nejbližších Rathových lidí za uplacené zakázky zodpovědný.
„Měl by odkrýt tajemství (…) cinknutých zakázek, podivných losovaček a dalších pokřivených mechanismů na vyvádění našich peněz,“ napsal o Chládkovi spolumajitel týdeníku Sláva Vaic, podle kterého byl dnešní ministr Rathovým „korunním princem, který rychle načichl velkopanským chováním svého monarchy“.
„Bez důkazu o mně napsali, že budu zavřený a že jsem určitě manipuloval zakázkami,“ vykládal si článek ministr. A Chládkovi také vadilo, že tyhle texty vyšly právě na Rakovnicku, kde bydlí a za které byl zvolený. U soudu se pak Chládkův advokát snažil přesvědčit, že ministra články poškodily. „Přitom pan Chládek je jeden z mála politiků, kteří dělají věci jinak, čestně,“ tvrdil advokát Michal Hanzlík.
Drsný komentář, drsná odpověď
Podle soudce Cepla však ve sporu nešlo o to, jestli Chládek jel spolu s Rathem v uplacených zakázkách. „Články tenhle směr naznačují, co jim síly stačí. Ale v mezích korektnosti,“ uznal Cepl.
Podstatnější ale prý bylo, jestli je možné Chládka kritizovat za spolupráci s Rathem, jehož kauza se už téměř rok projednává ve stejné budově – jen o patro výš. „Jde o to, nakolik odpovídají spolupracovníci politika za to, že s ním spolupracovali. Ne jestli pan Chládek kradl,“ vysvětlil Cepl.
Soudce to přirovnal k případu úplatného litoměřického soudce Josefa Knotka, který nedávno dostal nepravomocně trest pět a půl roku. A přestože on sám se s Knotkem nikdy neviděl, většina lidí si podle Cepla myslí, že skandál dopadá bez rozdílu na všechny soudce v zemi. „Pro mě je to velice nepříjemné, ale nemůžu s tím nic dělat,“ naznačoval Cepl, že ví, jak se Chládek – politik, který v souvislosti s Rathem nebyl nikdy obviněný – může cítit. Cepl ovšem navíc připomněl, že Chládek dostal prostor se bránit. Na článek hned zareagoval podobně drsným dopisem, který týdeník otiskl.
Chládek se zřejmě odvolá k vrchnímu soudu, není ale pravděpodobné, že uspěje. Podle několika judikátů totiž musejí lidé vystupující na veřejnosti snést víc než běžní občané.
Vrchní soudci třeba loni zamítli žalobu Jiřího Paroubka, který si stěžoval, že ho severočeský politik Roman Houska přirovnal k tyranskému vládci Gruzie a vykonavateli Stalinových čistek ve 30. letech minulého stolatí Berijovi, který měl na svědomí miliony mrtvých.
Vojtěch Blažek