Česká firma v americké informační válce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 5. 2014 14:46
Technologická firma z ČR pomáhala USA sofistikovanými metodami získat přízeň veřejného mínění v muslimských zemích a vydělala na tom miliony dolarů. Nakonec ale o zakázky pro Pentagon přišla.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Technologická firma z České republiky a čeští vývojáři pomáhali Spojeným státům sofistikovanými metodami získat přízeň veřejného mínění v muslimských zemích a vydělali na tom miliony dolarů. Nakonec ale společnost U-turn o zakázky pro Pentagon přišla. Kvůli boji o moc mezi americkou civilní rozvědkou CIA a vojenskou tajnou službou DIA. A zřejmě také kvůli obavám z prozrazení citlivých informací, které by mohly poškodit jednání o tehdy zvažované výstavbě amerického protiraketového radaru v Brdech.

Na příběh firmy U-turn poprvé upozornil ve své knize „Cesta nože“, která vyšla loni, americký novinář píšící pro list New York Times Mark Mazzetti. Uvádí ji jako jeden z příkladů společností, které vyvíjely pro Pentagon v rámci informační války počítačové hry, provozovaly informační stránky a zaměstnávaly novináře. Firma U-turn přitom využívala toho, že zvládala ve své době značně pokročilé počítačové a mobilní technologie.

„Hráli jsme nějakou menší roli v širším kontextu války proti teroru,“ říká opatrně Jan Oberman, který U-Turn založil. Oberman předtím působil v rozhlasové stanici Svobodná Evropa a byl generálním ředitelem české televize Galaxie, která se později přejmenovala na TV3, a U-turn byl projektem, který v roce 2002 například začal Čechům nabízet jako jeden z prvních video do mobilů. Jenže s tímto nápadem přišel zřejmě příliš brzo, mobilů schopných přehrát video bylo tehdy málo. A nakonec se ukázalo, že spíše než nabízená zpravodajská videa jsou lidé ochotni využít tuto technologii pro sledování pornografie.

Zhruba někdy v roce 2005 se na počítačovém veletrhu v Las Vegas setkal Obrman s Michaelem Furlongem, který byl tehdy civilním zaměstnancem Pentagonu a který na americkém ministerstvu obrany původně pracoval v oddělení psychologické války a později i v podobné funkci pro velení zvláštních operací (SOCOM). Zrodila se myšlenka využít českých technologií pro ovlivnění veřejného mínění v muslimských zemích, kde Američané nebyli kvůli válkám v Iráku a v Afghánistánu právě populární.

Podle Mazzettiho U-turn vyráběl počítačové hry podobné hře Call of Duty, kde hrdiny byli třeba muslimští policisté bojující proti islámským teroristům. Údaje o hráčích prý využíval Pentagon. Vybudoval také síť zpravodajských stránek, jedna z nich byla například Central Asia Online, kam psali novináři zprávy hlavně o muslimských zemích a snažili se prosadit západní pohled na probíhající konflikty. A nakonec pro Pentagon firma i uchovávala data o Američanech, která podle zákonů USA Pentagon nesměl tehdy mít.

„Osmdesát procent toho, co píše Mazzetti, je zkresleno,“ říká Obrman. Podle něj šlo jen o propagační produkty pro nábor do irácké policie, například o hru pro mobily nebo další hry určené pro země afrického Maghrebu. „Vymýšleli jsme hlavně distribuci, například místo rozdávání cédéček americkými vojáky z náklaďáku jsme to přidávali k časopisům pro mládež,“ říká Oberman. „Najímali jsme i novináře a snažili se dostávat k lidem americkou verzi zpravodajství na webu, ale otevřeně, jde o něco, v čem dnes pokračuje někdo jiný,“ dodává.

Data o hráčích prý firma neshromažďovala, ani to neuměla, a pokud jde o skladování dat, tak „pokud ví“, nic takového neexistovalo. Mazzettiho se ani přes několik pokusů nepodařilo Insideru a HN kontaktovat.

Kolik na tom U-turn vydělal? „Do toho vám nic není, jde o obchodní tajemství,“ říká Daniel Konečný, původně televizní novinář a později Obrmanův spolupracovník v U-turnu. Podle Mazzetiho šlo o zakázky za nejméně osm milionů dolarů, ale zřejmě více.

Spolupráce s Pentagonem prý skončila v roce 2008. Když podle Mazzettiho do Prahy přijel Furlong, CIA ho z Česka raději vyexpedovala. Bála se prý totiž, že spolupráce U-turnu s Pentagonem, zejména pokud jde o skladování „nelegálních“ dat, vyjde najevo a ohrozí tehdy probíhající jednání s českou vládou o americkém radaru. Prozrazení by totiž bylo problémem pro obě vlády.

Zároveň ale šlo také o souboj mezi CIA a Pentagonem a jeho službou DIA o to, kdo bude hrát prim ve válce proti teroru. Součástí toho byla i snaha ztížit Furlongovi práci. Teď zřejmě na podobných projektech pracují jiné společnosti. „Američané dělají něco takového dlouho. Outsourcing, využití soukromých firem, se od devadesátých let velmi rozšířil. Když mohou firemní zaměstnanci válčit, proč si nenajmout firmy na informační válku,“ říká bezpečnostní analytik a publicista Lukáš Visingr.

Marek Hudema

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy