Za kulisy událostí – Vládní koalice se od zítřka bude snažit prosadit v Poslanecké sněmovně novou verzi služebního zákona, který má konečně stanovit jasná pravidla pro zaměstnávání, práci a odměňování úředníků. Připomínky k novele však mají nejen opoziční politici, ale také sami úředníci, a především Evropská komise.
Dvanáct let, během nichž politici znovu a znovu odsouvali účinnost původní podoby dávno schváleného zákona, totiž Česku vyneslo v Bruselu pověst země, které se nedá důvěřovat. „Je to pochopitelné. Pokud by vám někdo deset let něco dlužil, tak už také nebudete příliš věřit, že se najednou vše změnilo,“ připouští ministr pro lidská práva a předseda legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD).
EU tak chce mít po předchozích zkušenostech s českými sliby celý proces pod dohledem. A jasný závazek bude chtít doplnit i do takzvané Dohody o partnerství, na jejímž základě bude Česko v příštích sedmi letech čerpat evropské peníze. „Komise na to nebude vázat schválení či neschválení dohody. Bude ale chtít vidět průběžné verze zákona i prováděcí předpisy. Požaduje také záruky a závazky, že k jeho přijetí dojde v odpovídající podobě,“ uvedl náměstek ministryně pro místní rozvoj Daniel Braun.
Vysvětlování v Bruselu
Česko nedávno dostalo z Bruselu ke schvalovanému zákonu několik připomínek. Například k zamýšlené působnosti zákona, tedy k tomu, na koho by měl dopadat. „Požadují, aby byl rozsah působnosti maximální, což je. Máme jen několik výjimek, jako je třeba Národní bezpečnostní úřad,“ říká Dienstbier, který minulý týden v Bruselu novelu zákona vysvětloval. „Vyňato je také vedení regulačních úřadů. Asi vznikl dojem, že je chceme vyjmout celé, ale tak to není,“ dodává ministr.
Stejně tak se prý již podařilo vysvětlit připomínku euroúředníků k systému odměňování. Vláda jej totiž chce už během příštích dvou let změnit. „Mysleli si, že na ty dva roky odkládáme účinnost celého systému odměňování jako takovou,“ popisuje další z nedorozumění Dienstbier. Brusel znejistilo třeba i to, že současná novela putuje sněmovnou jako poslanecký, nikoli vládní návrh.
Podle Dienstbiera se však už většinu nejasností podařilo vysvětlit. Minulý pátek do Bruselu putoval anglický překlad finální podoby zákona a již dnes by mělo obratem přijít unijní stanovisko.
Úředníci bez odpovědnosti
V úterý se zákon začne projednávat ve sněmovně a opozice dává najevo, že debata bude dlouhá. „Budeme se vládu snažit přesvědčit, že je to špatně jak z hlediska procedury, tak z hlediska věcného,“ říká místopředseda sněmovny Petr Gazdík (TOP 09). Vadí mu zejména to, že koalice plánuje zafixovat obsazení úřadů, ale nedávno mu zamítla zákon, který by úředníkům dal odpovědnost za způsobené škody. „Budeme podléhat úřednické libovůli,“ varuje Gazdík.
Z nové podoby zákona jsou však rozpačití i sami úředníci. Někteří si mimo záznam stěžují, že zkomplikuje přijímání nových kvalitních lidí, protože volná místa se budou muset obsazovat hlavně stávajícími zaměstnanci úřadu. „Dokonce se může stát, že výše postaveným úředníkům klesnou mzdy, protože se zastropují odměny. Nezvýší se ale tarifní plat. Může tak dojít k nedostatku lidských zdrojů,“ upozorňuje Lenka Petráková z občanského sdružení Oživení.
Aleš Měřička