Baleťák státním úředníkem nebude, ale...

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 3. 2014 16:30
Zdánlivě nesmyslný titulek ukazuje problém současné vládní koalice, na který narazila při dohadování o reformě státní správy.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Zdánlivě nesmyslný titulek ukazuje problém současné vládní koalice, na který narazila při dohadování o reformě státní správy.

„Ujasňování si právních souvislostí“, jak pojmenoval zdroj Insideru včerejší schůzku expertů i politiků koaličních stran, totiž ukázalo, že „co nejširší působnost služebního zákona“ naráží na limity, které vyplývají z prosté logiky věcí: prostě člen baletu Národního divadla nebo pracovník Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví by asi státními úředníky být neměli, byť oba pracují ve státních příspěvkových organizacích (což měla být původní definice těch institucí, jejichž zaměstnanci rozšíří armádu úřednictva státu).

Nakonec pomůže návrat ke kořenům, tedy ke Špidlovu zákonu z roku 2002: státními úředníky budou zaměstnanci ústředních správních úřadů (zejména ministerstev) a pak těch, které zákon taxativně vyjmenuje, jako je Správa železniční dopravní cesty, Ředitelství silnic a dálnic a podobně.

Výběr generálního ředitele se posouvá

Po pondělní schůzce je jasné zhruba toto:

Generální ředitel celé státní správy nebude vybrán k 1. červenci, jak se původně předpokládalo, ale až v září.

Úřednická zkouška pravděpodobně bude (hnutí ANO v tomto bodě zřejmě ustoupí), ale nedotkne se patrně všech úředníků, neboť těm stávajícím by se mohla prominout a byli by „překlopeni“ automaticky.

Smluvní platy mimo jakékoliv tarify a horentní odměny zřejmě skončí (technicky ale dál nedojednáno, jak zaplatit špičkové experty).

A konečně: o sporných místech se bude dohadovat „velká trojka“ Sobotka – Babiš –Bělobrádek už ve středu. A patrně i příští týden, protože ani účastníci pondělní schůzky nepředpokládají, že by se předsedové dohodli hned na první dobrou.

Úspora především

K drobnému sporu došlo na pondělním jednání mezi Babišovým náměstkem Lukášem Wagenknechtem a ministrem pro legislativu Jiřím Dienstbierem.

Podle informací Insideru totiž náměstek ministra financí přišel s tím, že by se měly propočítat jednotlivé varianty řešení a pak vybrat ta nejúspornější. Proti tomu údajně poměrně ostře vystoupil ministr pro legislativu s tím, že nejprve se snad koalice dohodne na věcném řešení, a ne na takovém, které bude nejlevnější. Tak to alespoň líčí jeden z účastníků pondělního jednání.

Druhý to potvrzuje, ale označuje to za standardní průběh koaličního jednání. „Jen drobný spor,“ poznamenává.

Insider připomíná, že tato jednání probíhají v době, kdy předloha sociálního demokrata Jeronýma Tejce o klíčové reformě státní správy prošla ve Sněmovně v prvém čtení, teď by ji měly projednávat výbory. Zákon se ale z gruntu přepisuje a v některých zásadních otázkách ještě špičky koalice nenašly shodu.

Tejcův „nosič“ zákona tak dozná zásadních změn – jen ještě pořád nevíme, jakých přesně. Lhůta před druhým čtením vyprší zhruba 22. dubna, kdy by poslanci už měli mít v lavicích paragrafy přepsaného zákona i se stanovisky sněmovních výborů.

„Na zákonu se dál pracuje. To, co je sporné, se dál vypracovává ve variantách, než se předsedové shodnou,“ hájí postup koalice jeden z účastníků pondělní schůzky. Faktem ovšem je, že sněmovní výbory už měly přepracovaný zákon na programu – leč nebylo o čem jednat, a tak musely debatu odložit.

Jan Němec

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy