Bakala prodává jen stovku bytů, jednání s nájemníky zkrachovala

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 3. 2014 18:03
„Chceme, aby stát za OKD dodatečně získal peníze, o které se v roce 2004 připravil,“ říká šéf nájemnického sdružení.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Pro naprostou většinu nájemníků realitní společnosti RPG Byty padla šance, že levně přijdou ke svým bytům. Naděje jim svitla loni v září, když RPG oznámilo ochotu část bytového fondu nájemníkům přenechat. Jenomže po šesti měsících jednání o prodeji zkolabovalo.

Šéfové realitní firmy ovládané finančníkem Zdeňkem Bakalou se s definitivní platností rozhodli prodat pouze stovku bytů v Ostravě-Porubě.

„Jedná se pouze o jednorázovou nabídku odprodeje pěti samostatných vchodů s celkovým počtem 100 bytů. Jejich nájemníci už byli vyzváni k podání nabídky na odkup do družstevního vlastnictví. Jiných vchodů ani domů se prodej netýká,“ uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí RPG Byty Petr Handl.

Nabídka potvrzuje krach několikaměsíčních jednání o pilotním projektu odprodeje mezi realitní firmou a sdružením nájemníků Byty OKD. Pro nájemnické sdružení byla nabídka RPG nepřijatelná.

„Se zástupci sdružení Byty OKD jsme nedokázali najít shodu o podmínkách prodeje, proto jsme jednání s nimi ukončili a rozhodli se oslovit nájemníky vybraných domů napřímo,“ říká jednatel RPG Byty Pavel Klimeš. „Definitivně jsme jednání s RPG ukončili, další schůzky nemají smysl,“ potvrdil i předseda sdružení Byty OKD Roman Macháček.

Spor o cenu

Cena, za kterou RPG vybrané bytové jednotky v cihlových domech v centru Poruby nabízí, činí 12 tisíc korun na metr čtvereční. „To odpovídá současné tržní ceně v této lokalitě,“ říká manažerka místní pobočky realitní kanceláře Sting Jana Římanová.

Lidé ale byty budou mít šanci přece jen koupit levněji: „Vlastníci společnosti RPG Byty dostáli svému slibu a rozhodli se poskytnout z vlastních zdrojů více než 25 procent dotaci kupní ceny. Přímé pořizovací náklady hrazené nájemníky by tak neměly překročit 8,9 tisíce korun za metr čtvereční,“ řekl Klimeš.

Byty pro stovku vybraných nájemníků jsou tak levnější než na běžném trhu, na druhou stranu ale dražší, než na kolik byly někdejší hornické byty oceněny při privatizaci OKD v roce 2004. Tehdy činilo průměrné ocenění 40 tisíc korun na byt. „Nabízená cena je vysoko nad rámec privatizačního ocenění, což je nefér,“ prohlásil Macháček.

Nájemníci, kteří si na koupi bytu vezmou za těchto podmínek hypotéku a navíc budou hradit poplatky do povinných fondů oprav, vydají podle něj za bydlení výrazně víc než nyní.

Sdružení RPG Byty se navíc nechce spokojit s tím, že RPG nabídla k prodeji pouze stovku bytů. „Když jsme před čtyřmi lety dělali průzkum mezi nájemníky, projevilo zájem o odkoupení bytu za privatizační cenu přes 6,5 tisíce lidí,“ řekl Macháček.

Proč RPG prodává pouze sto bytů, nepatrný zlomek ze svého portfolia čítajícího 44 tisíc bytových jednotek v několika moravskoslezských městech? Jak upřesnil Pavel Klimeš, prodávají se pouze byty v těch domech, kde sousední vchody patří jiným subjektům – obci či družstvům. RPG má problém sladit modernizaci či údržbu svých vchodů se zbytkem domu. Odprodejem se této komplikace zbavuje.

Stížnost v Bruselu

Krach jednání je nepříjemný nejen pro tisíce nájemníků v Ostravě, Havířově, Karviné a dalších obcích na Ostravsku. Dohoda se sdružením Byty OKD byla důležitá i pro Bakalu a jeho partnery.

Ti doufali, že skončí právní válka, kterou proti nim nájemnické sdružení léta vede. Hlavně že nájemníci stáhnou svou stížnost k Evropské komisi, postavenou na údajně protiprávní privatizaci důlní firmy OKD, jíž byty původně patřily. Podle stěžovatelů stát v roce 2004 prodával akcie OKD hluboko pod jejich skutečnou hodnotou, čímž poskytl privatizátorům nepovolenou veřejnou podporu.

„Stažení stížnosti u Evropské komise bylo jednou z podmínek, které si RPG Byty pro prodej bytů kladla. Ale my jsme to za podmínek nabízených z jejich strany odmítli udělat,“ řekl Macháček.

Na Ostravsku lidé podle něj nyní platí Bakalovi a spol. ročně v průměru kolem čtyřiceti tisíc korun za byt. Což je zhruba tolik, kolik v roce 2004 při doprivatizaci OKD platili za jeden byt soukromí nabyvatelé státních akcií – Viktor Koláček, Petr Otava a Jan Przybyla. (Ti tehdy v OKD vlastnili majoritu, privatizovali zbývajících 45,88 procenta akcií a po jejich získání obratem celou firmu prodali Bakalovi a jeho partnerům.)

Privatizační cena za necelou polovinu OKD tehdy činila 4,1 miliardy korun. Jak se ale později ukázalo, nezapočítali znalci najatí státem do majetku OKD řadu aktiv. Případně je ocenili příliš nízko.

Například 44 tisíc bývalých hornických bytů na Ostravsku bylo pro účel privatizační smlouvy ohodnoceno na 1,75 miliardy korun, v průměru 40 tisíc korun na bytovou jednotku. Auditorská firma Ernst & Young přitom o něco později ocenila stejné byty na čtyřnásobek.

Jak nedávno upozornil deník MF Dnes, celou řadu aktiv v majetku OKD znalci neohodnotili vůbec, takže je privatizátoři získali zcela zdarma: týká se to bývalých hornických bytů na Kladensku, hotelů a dalších realit.

Bakalovy sliby

Soukromí majitelé naproti tomu nesměli s levně privatizovanými byty na Ostravsku a Karvinsku volně disponovat. Především je nesměli prodat bez toho, že by je předem nabídli nájemníkům za privatizační cenu.

Zdeněk Bakala po vstupu do OKD v letech 2004 a 2005 opakovaně veřejně přislíbil, že připraví projekt převodu bytů na nájemníky. Nakonec ale od takového scénáře opustil a rozhodl se byty spravovat a poskytovat nájemní služby. Řada lidí ale mezitím, v naději, že jim byty zůstanou, do jejich modernizace investovala své úspory. „Je nefér, že by teď lidi měli byty znovu od začátku začít splácet a zadlužit se na dvacet let dopředu,“ tvrdí Macháček.

Před několika lety proto nájemníci zastoupení občanským sdružením Byty OKD začali postup RPG napadat. Obrátili se mimo jiné i na Evropskou komisi se zmíněnou stížností. Pokud se potvrdí, měl by stát podle Macháčka odstoupit od privatizační smlouvy. „Chceme, aby stát za OKD dodatečně získal peníze, o které se v roce 2004 připravil,“ říká šéf nájemnického sdružení.

Policie v akci

Privatizaci necelé poloviny akcií OKD z roku 2004 vyšetřuje už řadu měsíců policie. Obviněni jsou dva úředníci Fondu národního majetku a znalec, který veškerá aktiva OKD nesprávně ocenil.

Bakala s partnery může dnes těžko nájemníkům vyhovět a byty jim masově levně rozprodat. Loni na jaře vydala firma RPG Byty dluhopisy za 400 milionů eur (přes 10 mld. Kč), které jsou zaručeny právě bytovým fondem.

Byty tak v této chvíli patří fakticky Bakalovým věřitelům, RPG má v nakládání s nimi svázané ruce. Proto také jsou majitelé připraveni dotovat prodej nabízené stovky bytů z vlastní kapsy.

Zda budou mít nájemníci o nabízený prodej domů do družstevního vlastnictví zájem, se ukáže po 18. dubnu, dokdy musí být společnosti RPG Byty doručeny nabídky na odkup domů za stanovených podmínek.

„Samozřejmě že nájemníci nemají žádnou povinnost nabízený odkup realizovat. V případě, že by se rozhodli domy do družstevního vlastnictví neodkoupit, nic se pro ně oproti stávajícímu stavu nezmění a nadále zůstanou našimi nájemníky,“ upřesnil Pavel Klimeš.

Zuzana Kubátová

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy