Objev dne – Česká armáda usiluje o světový primát. V polovině rozjetého miliardového nákupu útočných pušek CZ 805 BREN přišla na to, že jí už dodané zbraně v riskantních zahraničních misích nevyhovují. A tak požádala Českou zbrojovku Uherský Brod o změnu – v podstatě o jinou pušku.
Přesněji – jde o to, že armáda chce najednou na pušce Bren jiný rozměr šachty pro zásobník. Ve výzbroji tak bude mít jeden typ zbraně se dvěma rozměrově různými otvory pro zásobníky. Bude tedy mít ve výzbroji stejný typ pušky, ale ve dvou nekompatibilních variantách.
V boji tak mohou nastat situace, že dva vojáci povedou z úkrytu palbu na protivníka (jeden s šachtou CZ a druhý se šachtou MC) a nebude možné, aby si vzájemně vypomohli zásobníky s municí, kdyby jednomu z nich došla.
"Tento projekt ‚dvou v podstatě nezaměnitelných pušek‘ může v bojových situacích ohrožovat vojáky na životech. Jen těžko pochopit, proč si armáda u zbrojovky rovnou neobjednala pušky s MC šachtou a mění to až v polovině kontraktu. S podobnou praxí se jen tak někde nesetkáte," míní armádní expert, který nechce být jmenován, protože vlastně kritizuje nejvyšší velení armády.
Ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík komentuje zvláštní požadavek armády jako obchodník. "Armáda je náš důležitý zákazník. Pokud tedy dospěla k názoru, že chce pušku s jiným typem zásobníku – a tudíž i šachty –, vyhovíme," říká.
Třebaže byly s vývojem jiného typu šachty spojeny dodatečné náklady, cena zbraně se podle Kovaříka zvyšovat nebude. "Nebyla to až tak dramatická částka," dodává ředitel a přece jen připouští, že pokud by si armáda hned zpočátku objednala MC šachty, na něž nyní v polovině kontraktu přechází, bylo by to pro ni – ale i pro zbrojovku – jednodušší.
Expert: Armáda nás neposlouchala
Situace je nyní taková, že k 7737 už dodaným puškám za 1,2 miliardy, které mají zásobníkovou šachtu CZ, přibude příští měsíc prvních 200 zbraní s novým typem šachty MC. Do roku 2020 pak ministerstvo obrany hodlá nakoupit dalších 9741 pušek s šachtou MC za 1,1 miliardy korun."Vybavení útočných pušek novou šachtou pro zásobníky typu MC vyplynulo z praktických zkušeností českých vojáků v Afghánistánu,“ tlumočí vyjádření expertů ministerstva obrany mluvčí úřadu Jan Pejšek. Ukázalo se prý jako výhodnější vybavit standardně tyto zbraně zásobníky typu MC, protože pro české bojové jednotky v Afghánistánu byla v poslední době dodávána zpravidla munice v zásobnících právě tohoto typu.
Jeden z ministerských stratégů však na adresu velení armády dodává: "Říkali jsme jim to od počátku, aby si při vývoji útočné pušky BREN dobře rozmysleli, co od ní vlastně chtějí a jakou šachtu pro zásobníky – i vzhledem k jejich různorodosti v armádách NATO – objednají. Ale neposlouchali."
Argumenty genštábu
Generální štáb na druhé straně připomíná, že výhodou nové útočné pušky CZ 805 BREN je to, že jde o "stavebnici" (možná je i změna ráže), kterou lze přizpůsobit okolnostem nasazení vojáků v různých částech světa.Kritici se však nevzdávají a právě "modularita" zbraně – možnost vyměnit šachty podle toho, zda budou čeští vojáci působit například v německém (kompatibilita s dosavadní šachtou CZ), či americkém kontingentu (kompatibilita s novou šachtou MC) – je vede k námitce, že by bylo bývalo jednodušší nakoupit několik set šachet typu MC a těmi případně (pro Afghánistán) breny jednoduše "přestrojit".
"Mimo jiné i proto, že průhledný zásobník CZ, u něhož můžete kontrolovat množství střeliva, je spolehlivější a stejný typ má například i Bundeswehr. Ale mít bezmála polovinu pušek nekompatibilní s tou druhou?! To jsem tedy ještě nikde neviděl," podotýká jiný armádní expert.
Napáskovat, vypáskovat
Přednost zásobníkům typu CZ dává i šéf zbrojovky Uherský Brod Lubomír Kovařík. Ale jak znovu opakuje (a dává si záležet), "přání zákazníka je pro nás zákonem."Koneckonců i generální štáb ve svém stanovisku říká, že dosavadní průhledné plastové zásobníky CZ "vycházejí ze současných vývojových trendů moderních vojenských zbraní, kterými se řídí armády Německa, Rakouska, Švýcarska a k nimž se přiklánějí v poslední době i USA".
Avšak hned v následující větě velení armády zdůvodňuje, proč se přesto nyní přiklání ke druhému typu: "Použití zásobníků MC vychází ze zkušenosti, kdy je pro koaliční dodávky munice často užíváno místo klasického zásobení jednotek náboji uloženými v krabičkách jejich dodání v ‚napáskované‘ podobě v zásobnících pro zbraně typů M4/M16. Použitím šachty MC tak pro české vojáky působící v zahraničí odpadne nutnost náboje z takto dodaných spojeneckých zásob před použitím nejprve ´vypáskovat´ (rozuměj znovu naplnit zásobníky CZ)."
Generál Šedivý: Daň z nezkušenosti
Není mimochodem bez zajímavosti, že odborná armádní komise v "závěrečné zprávě o výsledcích doplňkových vojskových zkoušek" už v říjnu 2010 armádě naléhavě doporučila dovybavit pušku BREN zásobníkovou šachtou MC.Výsledkem je dnešní situace, kdy – jak například upozorňuje i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý – si armáda bude muset dávat bedlivý pozor, aby se jí pušky s různými typy zásobníků nepromíchaly. "Logisticky to bude mnohem složitější. Jde o daň z nezkušenosti z ostrých bojových akcí, v nichž se čeští vojáci ocitli až v posledních letech," vysvětluje shovívavě Šedivý.
A možné je podle odborníků i to, že všech 17 678 brenů se nakonec postupně "přezbrojí" na jeden typ šachty MC. "O ničem takovém nevím. Ale vyhověli bychom," říká šéf uherskobrodské zbrojovky Lubomír Kovařík.
Tyto vícenáklady by si už ale armáda musela zaplatit.
Jan Gazdík