Americký dolar potřebuje ruský plyn a ropu. A naopak

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 4. 2014 15:26
Západ a Rusko se mohou asi jakkoliv „nenávidět“, ale pupeční šňůra v podobě amerického dolaru zůstává zatím pevná.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Sankce Západu vůči Rusku vyvolané ukrajinskou krizí by ovšem mohly urychlit snahy Ruska prodávat plyn a ropu v jiné měně než v dolarech. Pokud by taková taktika Rusku nabyla reálné podoby a pokud by vycházela dlouhodobě, mohla by oslabit postavení amerického dolaru mezi světovými měnami. Dolar však spojuje Rusko a Západ, resp. USA, obousměrně a existuje více důvodů, proč držet dolar silný.

Rusko jako exportér ropy a plynu

Se svými zásobami ropy je Rusko na druhém místě na světě a odhaduje se, že disponuje největšími zásobami zemního plynu. Těžba ropy představuje zhruba osminu světové těžby.

Pokud se ruská ropa obchoduje v dolarech, podporuje Rusko i sílu dolaru jako světové měny. Přechodem k jiné měně, např. k ruskému rublu nebo čínskému jüanu (renminbi), v komoditních obchodech s Čínou by Rusko mohlo tuto pozici dolaru trochu nahlodat. Mohla by to být taková reakce na uvalené sankce.

Nicméně na ropě a plynu stojí i ruská ekonomika. Jestliže ruský rozpočet počítá v tomto roce s příjmy v objemu 409,6 miliardy dolarů (v přepočtu), tak velká část přiteče díky exportu ropy, a to za zmíněné dolary.

Dolar a petrodolar

Petrodolar je pojem spojující americký dolar s obchodem s ropou; každý dolar přijatý z prodeje ropy je zjednodušeně řečeno petrodolar.

I díky světovému obchodu s ropou je dolar světovou měnou číslo jedna (viz graf). Dolar je symbol amerického ekonomického úspěchu a nástrojem moci. Pokles jeho významu by Spojené státy nepříjemně pocítily.

Čína v konfliktu zájmů

Čína se staví rezervovaně až odmítavě k sankcím Západu vůči Rusku. Má totiž zájem na ruském plynu i ropě a koneckonců by jí asi nebylo proti mysli, kdyby na pozadí sporů Západu, resp. USA, a Ruska zůstala v postavení třetího, kdo se směje, když se dva hádají.

Je však vnitřně rozpolcená. Případné ztráty dolaru by znamenaly i ztráty na hodnotě čínských investic ve Spojených státech (přitom celkové zahraniční investice Číny stále rostou – viz druhý graf dále). Znamenaly by i ztráty na hodnotě dolaru jako jedné z rezervních měn, které drží čínská centrální banka.

Situace tedy není jednobarevná a zatím jakákoliv taktika použitá z té či oné strany se vrátí aktérům zpětnou vazbou zpátky.

Petr Hlinomaz

 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy