Zahraničí - Zůstat doma a riskovat útoky, nebo si raději pořídit bydlení někde jinde? Afghánci, kteří si to mohou dovolit, skupují nové byty a domy v muslimských zemích za stovky milionů dolarů. Letošek totiž vidí jako poslední šanci na to, „zmizet“ ze země dřív, než tak učiní jednotky NATO a vzdají se zodpovědnosti za bezpečnost v Afghánistánu.
Po Dubaji, nejpopulárnější destinaci minulých let, je nyní v módě hlavně Turecko. Nedávno totiž usnadnilo nákupy nemovitostí pro cizince, což okamžitě přilákalo nové zájemce.
Jednotky NATO odcházejí
„Hledají bezpečné místo pro svůj kapitál i pro rodinu. Dříve je lákal Pákistán nebo Írán, teď je to právě Turecko,“ popsal své zákazníky Faríd Karízáde, realitní agent z Istanbulu, pro list Financial Times. Kromě Istanbulu Afghánce láká také turecká metropole Ankara a pobřežní letoviska, například Antalya.
Není výjimkou, že afghánští kupci utratí za vysněnou nemovitost i přes pět milionů dolarů. Turecko přesné statistiky podle národností nezveřejňuje, ale místní realitní kanceláře zvýšený zájem potvrzují. A mezi klienty jsou údajně i přední afghánští politici.
Proč vlna nákupů v zahraničí vrcholí právě nyní, je nasnadě. Většina spojeneckých jednotek má odejít z Afghánistánu do konce roku. Britové se tento měsíc stáhli z provincie Hílmánd, kde od roku 2001 bojovali s radikálním hnutím Tálibán. Amerických vojáků v zemi zbývá zhruba 33 tisíc, z nichž většina odejde do prosince, a CIA (Ústřední zpravodajská služba) chce své základny zavřít už v létě.
Zajišťování bezpečnosti a boj s Tálibánem tak zůstanou na nové administrativě, kterou si Afghánci právě volí. Druhé a rozhodující kolo prezidentských voleb, které se původně mělo odehrát příští týden, však bylo kvůli útokům radikálů odloženo až na červen.
Pákistán: Běžence nechceme
Možný útěk Afghánců ze země se netýká jen žádaných destinací, jako je Turecko či Dubaj. Své hranice začíná uzavírat i sousední Pákistán, a to právě kvůli obavám před vlnou uprchlíků. Země už nyní hostí 1,6 milionu legálně zaregistrovaných Afghánců a další až tři miliony tam žijí „načerno“.
„Obávám se, že nová vlna běženců už začíná,“ říká Muhammad Abbás Chán, komisař pákistánského Úřadu pro afghánské uprchlíky.
Pákistán začal pro výstrahu likvidovat nelegální afghánské tábory a snaží se poslat zpět domů i uprchlíky stávající. „Příchod dalších Afghánců je pro nás nežádoucí,“ dodal Chán v rozhovoru pro list Washington Post.
Afghánci se kromě zhoršení bezpečnosti obávají i toho, že ze země zmizí peníze spojené s přítomností cizích vojsk, humanitárních agentur a rekonstrukčních týmů. Odliv kapitálu je už teď patrný na kábulském trhu s nemovitostmi. V kdysi nejžádanějších čtvrtích spadly ceny o 20 až 50 procent.
Lucie Beranová