15. dubna 2013. To je datum, kdy policie zařadila Nečase mezi podezřelé

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 2. 2014 15:49
Byl to čerstvě obviněný Petr Nečas, kdo exposlancům Tluchořovi, Šnajdrovi a Fuksovi nabídl trafiky – tedy podle policie úplatek?
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Byl to čerstvě obviněný Petr Nečas, kdo exposlancům Tluchořovi, Šnajdrovi a Fuksovi nabídl trafiky – tedy podle policie úplatek?

Kdyby měl dát odpověď na tuto otázku policejní spis, který byl zatím ke kauze politických trafik vytvořen, odpověď by spíše zněla – ne tak docela.

S rebely přímo jednala Jana Nagyová, role Petra Nečase by se dala zformulovat do dvou slov: nebyla značná. Nechával vyjednávání na své tehdejší sekretářce a působil spíše jako vykonavatel.

Byl naveden

Jak zjistil Insider z policejního spisu ke kauze, vyšetřovatelé pasovali Nečase na podezřelého z poskytování úplatku až skoro rok a čtvrt poté, co zahájili vyšetřování – stalo se to 15. dubna minulého roku. Je to tak zaznamenáno na titulní straně spisu, v místě, kam vyšetřovatelé vypisují každou osobu, na jejímž vztahu k případu pracují.

Veřejnost však dostala první policejní popis Nečasova činu až v červenci, díky tomu, že žalobci sepsali Sněmovně žádost o jeho vydání.

Nehledě na to, že ji později olomoucké vrchní zastupitelství stáhlo (když Nejvyšší soud rozhodl, že „trafikanty“ Tluchoře, Fuksu a Šnajdra nelze stíhat), píše se v ní doslova, že Jana Nagyová premiéra k uplácení „navedla“. Dokument byl v popisování Nečasovy role plný pojmů jako „slíbil, udělal vše pro to, aby slíbené bylo dodrženo,“ a podobně, Petr Nečas v žádosti jako aktivní korupčník rozhodně nevystupuje.

Ještě jasněji pak popisují Nečasovu roli odposlechy, které policie za dlouhé měsíce sledování tajně pořídila. Jsou uvedeny ve spisu, s nímž se Insider podrobně seznámil.

Z informací uvedených ve zmíněném dokumentu vyplývá, že policie neodposlouchávala přímo Nečase, ale Nagyovou. Rozhovorů Nečas-Nagyová navíc detektivové zaznamenali poskrovnu.

Insider v policejním spisu našel například ten, kdy premiér hovoří se svou sekretářkou (a milenkou) z telefonního aparátu svého řidiče. Jana Nagyová několik minut zevrubně tlumočí stanoviska rebelů kolem Petra Tluchoře. Nečas jen přitakává a odpovídá jednoslovně. Příkazy, instrukce nebo dotazy nezachytila policejní technika žádné.

Šest hajzlů a premiér

Když se pak situace v politice kolem klíčového daňového balíčku vyhrotila, přecházela Nečase trpělivost a policii to přineslo přece jen bohatší informace.

Policie například zachytila Nečasovu SMS zprávu poslanou Janě Nagyové, kde naznačuje svůj vztah k nespokojencům z ODS: „Zajišťoval jsem výstup šesti hajzlů,“ píše jí (na mysli má kromě už jmenovaného tria Tluchoř, Fuksa, Šnajdr také poslance Radima Fialu, Tomáše Úlehlu a Jana Floriána).

Z přepisu zpráv dále vyplývá, že premiérovi se nechtělo rebelům vyjít vstříc. V další SMS zachycené ve spise totiž tvrdí, že Tluchořovi a spol. „neustoupí“ a že „kompromis je jejich názor".

Nečas také, napovídá spis, s rebely nekomunikoval, odposlechy a zachycené zprávy jsou výhradně z komunikace s Janou Nagyovou.

Spis zachycuje jenom dvě setkání Nečase se zástupci rebelů Petrem Tluchořem a Romanem Bočkem (manažer státních drah vystupoval jako vyjednávač), obě se odehrála v Kramářově vile. Tam však policie nahrávací zařízení neměla, a tak co na schůzce zaznělo, dovozuje jen z následných komentářů Jany Nagyové, již měla naopak pod kontrolou spolehlivě.

Politický suterén

Nechuť jednat však neměl Nečas jen vůči rebelům.

Z policejních dokumentů vyplývá, že politické podnikatele a „pražský podnikatelský suterén“, jak kmotry nazval v jednom z pozdějších rozhovorů, si bývalý premiér nechtěl pouštět k tělu.

I na jednání s lobbistou Ivo Rittigem tak do baru v podzemí jeho vinohradské vily jezdila pouze Jana Nagyová.

Příliš vděku si za to však u svého budoucího manžela nezískala. V jednom z odposlechnutých hovorů si stěžuje kolegyni sekretářce, že jí „šéf“ schůzky s Rittigem vyčítá. Doslova jí podle policejního záznamu řekl, že Rittig a spol. jsou „její přátelé“ a také že si nemyslí, že Rittigovy názory by měly být relevantní. „Kdo z nich kdy měl nějaký mandát?“ vysvětloval své tehdejší sekretářce Nečas.

Karel Hrubeš

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy