120 dní Petra Fialy aneb Mise v ODS

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 5. 2014 20:00
Bývalý rektor Masarykovy univerzity se učí, jak být lídrem politické strany. Otázka zní: budou jeho změny ODS stačit? Napoví už eurovolby.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - V sále královéhradeckého konferenčního centra Aldis sedí dvě stovky lidí. „Zkusme rok nepřijmout žádný zákon, žádnou novelu. Uvidíte, že se nic nestane. Spíš se věci zlepší,“ zní z reproduktorů. A hlavy publika souhlasně pokyvují.

Autorem líbivé banality a ústřední postavou setkání je předseda ODS Petr Fiala. Profesor politologie, který se rozhodl, že zkusí zachránit ještě nedávno nejsilnější českou pravicovou stranu před zánikem.

A i když v lednu na kongresu ODS v Olomouci zdůrazňoval, že obroda strany bude trvat několik let, už za pár dní přijde první zúčtování – evropské volby. Ty ukážou, jestli se ODS odrazila ode dna.

Talkshow Petra Fialy

Petr Fiala už nastartoval řadu změn v ODS i sám u sebe. Minulé úterý v hotelu Aldis bylo vidět, že postupně odkládá tvář mimořádně seriózního, každé slovo vážícího politika a učí se působit uvolněnějším, vstřícnějším dojmem. A to i za cenu mírného populismu.

Celou diskusi se členy ODS ve východočeské metropoli prokládal příklady a příběhy, až jeho vystoupení místy dramaturgicky připomínalo sofistikovanější variantu talkshow Miroslava Donutila.

„Je to levicové heslo, ale půjčím si ho: Když chcete zapalovat, musíte hořet,“ vybízel ke stranické aktivitě posluchače, namíchané převážně ze starších sympatizantů.

V přesvědčování straníků je zatím Fiala celkem úspěšný. Jezdí za nimi do regionů, posílá jim vzkazy přes intranet a všem zdůrazňuje, že se bude rád bavit s kýmkoliv. Po Petru Nečasovi i Mirku Topolánkovi, kteří za zdí vládní Strakovy akademie ztratili kontakt s realitou vlastní strany, je Fialův přístup pro občanské demokraty zásadní změna.

„Mám radost z jeho ochoty diskutovat a komunikovat, z toho, že není odtažitý a že poslouchá. To by mohlo nastartovat stranu k lepšímu,“ chválí nového předsedu Drahomíra Miklošová, starostka malé obce Obrnice na Mostecku a dlouholetá členka ODS. Podobné hlasy jsou slyšet ze všech krajů.

Od dálnice zpět do města

Nové vedení ODS začalo také šetřit. Odejít musela část manažerů a kandidáti do Evropského parlamentu museli oželet třeba průzkum předvolebních preferencí. Nejde ale ani tak o ukázku konzervativní hospodárnosti, jako spíš o to, že straně po propadu ve volbách začínají docházet peníze.

I když většina změn zatím směřuje dovnitř ODS, stihl Fiala už i pár kroků, které mají obnovit přízeň veřejnosti – slíbil, že partaj vrátí pochybné sponzorské dary z loňského roku a zřídí transparentní účet.

Více než jen symbolickou změnou má být i přestěhování sídla ODS, a to z pankráckých kanceláří s dostatkem parkovacích míst pro auta stranických funkcionářů do budovy v centru Prahy, kde budou v užším kontaktu s lidmi než v proskleném administrativním centru u dálnice.

„Změny v ODS jsou přece jasně vidět už z toho, kdo dnes stranu reprezentuje. Nebo z toho, že my z Prahy jsme na poslední stranický kongres jeli vlakem,“ odhodlaně přesvědčuje o smyslu nastartovaných změn Filip Humplík, nový předseda pražské ODS.

Nejslabším místem ve Fialově tažení za záchranou ODS je jeho „nepolitická“ minulost. Bývalý rektor Masarykovy univerzity totiž do ODS vstoupil loni na podzim, jen pár týdnů před tím, než oznámil kandidaturu na předsedu. A přes veškeré politologické znalosti se teprve teď učí znát osobní vazby mezi vlivnými členy a vztahy hlavních hráčů.

Vsadil přitom na své poradce nebo na jemu blízkého bývalého ministra spravedlnosti a místopředsedu ODS Pavla Blažka, se kterým se zná už z Brna. Ale právě Blažkovo jméno vadí části ODS, zejména vlivným regionům v Čechách nebo pražské buňce.

Mimochodem právě na tom, s kým se radí a komu důvěřuje, je vidět, že Fiala se ve všem nezměnil – ani po opakovaných žádostech při rozhovoru s HN nechtěl prozradit, kdo jsou lidé mimo nejužší vedení ODS, s nimiž spolupracuje: „Žádný lotr ani žádné známé jméno kolem ODS z minulosti tam není. Nedají se vypálit nějaká jména, když o tom ti lidé ani nevědí.“ Prý jde jak o lidi z byznysu, tak z akademické sféry.

„Petr Fiala zatím neprošel tím, čím já. Těmi boji, kdy jsem pochopil, že mluvit musím s každým,“ říká bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda, který na podzim opět povede pražskou ODS do voleb.

Před čtyřmi lety byl Svoboda v podobné situaci jako Fiala – pražská ODS, s pošramocenou pověstí a klesající důvěrou veřejnosti, si jej, nestraníka a uznávaného lékaře, vybrala, aby jí pomohl ve volbách. Svobodovi ale brzy začalo vadit být v roli fíkového listu a rozhodl se převzít otěže nad pražskými občanskými demokraty. Jenže kvůli neznalosti nepsaných vnitrostranických pravidel a hlavně osobních vazeb mezi jednotlivými členy několikrát prohrál a přišel i o primátorský řetěz.

Podzimní boj o přežití

Jestli se ODS skutečně stihla změnit, ale bude jasné až podle toho, jak sestaví kandidátky pro podzimní komunální volby a jestli z nich zmizí problematická a pro veřejnost nedůvěryhodná jména známá z minulých let.

„Stoprocentně už máme dost sebereflexe na to, aby na starostu nekandidoval v Praze 10 například Milan Richter,“ naráží poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová na svého stranického kolegu, který proslul bonvivánským životním stylem a blízkými vazbami na lidi z okolí „politického podnikatele“ Romana Janouška a jeho souputníka Tomáše Hrdličky.

Sestavování kandidátek představuje v ODS tradičně velký souboj o moc a vliv, který je v režii jednotlivých oblastních sdružení. Vlivní podnikatelé z jednotlivých regionů v minulosti využívali právě komunální volby k tomu, aby na kandidátní listiny dostali své „politické přátele“ a zajistili si tak přístup na radnice daných měst.

Letos však vedení ODS sází na to, že členové strany napříč republikou pochopili hloubku stranické krize, a proto do voleb žádné kontroverzní tváře nepošlou. Ostatně nahrává tomu i současná slabá pozice ODS.

„Ti, kdo od ODS čekali výtah k moci, tak ztrácí motivaci,“ říká místopředseda strany Martin Kupka, který spolu s dalším místopředsedou Martinem Novotným dostal přípravu podzimních voleb na starosti. Už na konci května oba začnou objíždět republiku se speciálním školením, na kterém budou kandidátům ODS vysvětlovat základní politická hesla a nabízet mediální trénink.

I přes víru „rozumného“ sestavení kandidátek ale bude mít duo místopředsedů ještě jeden úkol – pohlídat jejich výslednou podobu.

„Dovedu si představit, že kdyby někde byly nějaké excesy, vedení bude připraveno víc než jindy zasáhnout,“ je přesvědčen místopředseda ODS Martin Novotný.

Nejde však jen o excesy, vedení strany totiž možná bude muset řešit i problémy těch měst, kde straně zatím schází lídři kandidátek. „Zatím ještě nikdo vybraný není, můj cíl je dostat do čela mladého, nového člověka. Ovšem je stále dost času,“ říká Jan Zahradník, bývalý jihočeský hejtman a nynější předseda českobudějovické ODS.

V jihočeské metropoli, tradičním pravicovém městě, ODS padla na dno už před čtyřmi lety, stejně jako třeba v Liberci. „Uvědomuji si, že na nás bude upřený pohled. Proto už máme sestavenou kandidátku, máme na ní z devadesáti procent nové lidi a na čarodějnice jsme začali s kampaní,“ popisuje kandidát na libereckého primátora Ondřej Červinka.

Zatímco napříč republikou strana počítá s porážkou a jen přemýšlí, jak ji zmírnit, ve městech, kde už před čtyřmi lety padla na dno, by teď na podzim chtěla zahájit svůj nový začátek.

Marie Bastlová

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy