Sofie/Praha - Nečekaně velký úspěch teprve půl roku starého hnutí proti korupci a nízký zájem o eurovolby.
Tak by se daly stručně popsat nedělní bulharské volby. Bulhaři v nich vůbec poprvé rozhodovali o složení sněmu, který zasedá 1700 kilometrů od Sofie: o Evropském parlamentu.
Podle předběžných výsledků získali po pěti mandátech z celkového počtu osmnácti europoslanců dvě strany: vládní socialisté premiéra Stanislava Staniševa a reformní sdružení Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB).
Hnutí, v jehož čele stojí starosta Sofie Bojko Borisov, přitom vzniklo v prosinci minulého roku a eurovolby byly vůbec prvním hlasováním, kterého se zúčastnilo.
"Vláda dostala facku"

Kdo zasedne v europarlamentu
socialisté 5 GERB 5 Strana tur. menšiny 4 Ataka 3 Hnutí Simeon II. 1GERB navazuje na stejnojmennou nevládní organizaci a svůj program staví na důsledném boji s korupcí a klientelismem ve státním aparátu.
"Výsledky jsou jasnou fackou vládě. Její důvěryhodnost klesla a tlak na boj proti zločinu je čím dál větší," domnívá se politoložka Rumjana Bachvarovová.
Volil jen každý čtvrtý
Symbolického "odvolení" se dostalo i vládnímu Národnímu hnutí Simeona II. Strana posledního bulharského cara získala jen jeden mandát.
V eurovolbách posílily také ultranacionalisté z hnutí Ataka. Nově tak v Bruselu budou proti imigraci a cizincům bojovat hned tři europoslanci.
Země v zajetí korupce
Volby do bruselského parlamentu se také nesly ve znamení nízkého zájmu o dění v unii. K urnám přišel jen každý čtvrtý volič. Podle politologů se dostavila únava z politiky, která není schopná účinně bojovat s rozmáhající se korupcí.
Bulhaři totiž volili v době, kdy se na ně snáší kritika z Bruselu kvůli nezvládání korupčního prostředí. Úplatkářské aféry dokonce otřásaly i bulharskou vládou.